Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Kedy po sobáši si musím vymeniť občiansky?

jankaexp
2. okt 2015

Byvam 120 km od trvaleho bydliska.

katren
2. okt 2015

Mne povedali ze do 8 dni....

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
stanislavao
2. okt 2015

ked si nevymenite obciansky, tak len vy mate problemy z toho. v banke, na uradoch, na poste, v zamestnani, vsade treba mat platny doklad. obciansky, potom vodicky, pas. zmenu nahlasit v banke, na poistovniach, lekarovi, zamestnavatelovi,...

lulupka
2. okt 2015

Občiansky si môžeš vybavť kdekoľvek, nemusí to byť v mieste trvalého bydliska. Zavolaj si na okresne riaditelstvo PZ v meste, kde si a opytaj sa. Alebo najlepsie chod osobne.

nair
2. okt 2015

Ja som bola rovno po sobáši na dovolenke, teda so starým OP. Najprv som preverovala, či je to ok, a bolo, či existuje nejaká lehota si už však nepamätám.

ingelika78
2. okt 2015

Ja mam este stale polovicu dokumentov so starym menom a polovicu s novym a zatial nikto nic. Ale pracuje sa na tom... 😉

lentilkapb
2. okt 2015

svadbu sme mali v máji, OP som si menila v auguste ... stále nebolo času, a fungovala som aj so starým OP ... na polícii problém nerobili, že som si ho vybavovala tak neskôr ...

bleskovka3
3. okt 2015

Ak si zmenu údajov neuviedla vo svojej zdravotnej poisťovni, tak podľa Zák. č. 580/2004 Zákon o zdravotnom poistení a § 23 ods. 1
"Poistenec je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do ôsmich dní:
a) zmenu mena, priezviska, rodného čísla a zmenu trvalého pobytu",...

Pri nesplnení si tejto oznamovacej povinnosti ti hrozí pokuta až do výšky 331 € podľa §36 tohto zákona.

Taký stručný prehľad, kde asi treba ísť nahlásiť zmenu a kde hrozia prípadné sankcie:

Pri zmene mena alebo trvalého bydliska je nutné zmeniť si i príslušné dokumenty - občiansky preukaz, cestovný doklad, vodičský preukaz a preukaz poistenca.

Občiansky preukaz
Ak sa zmení niektorý údaj v ňom zapísaný, je občiansky preukaz neplatný. Do 15 dní od tejto zmeny (neplatnosti) je občan povinný požiadať o vydanie nového občianskeho preukazu. V prípade, že je OP neplatný a nepožiadaš o vydanie nového,tiež sú tam sankcie do 33 €

Cestovný doklad
Rovnako ako v prípade občianskeho preukazu je cestovný doklad neplatný, ak obsahuje už neplatné alebo nesprávne údaje. Občan, ktorý je držiteľom cestovného dokladu je povinný odovzdať neplatný cestovný doklad orgánu, ktorý ho vydal. V tomto prípade nie je stanovená lehota, rozhodne však by bolo vhodné pri najbližšom vycestovaní do zahraničia dať údaje obsiahnuté v doterajšom cestovnom doklade do súladu so skutočnosťou.

Vodičský preukaz
Držiteľ vodičského preukazu je povinný oznámiť do 7 dní zmenu osobných údajov vo vodičskom preukaze okresnému dopravnému inšpektorátu príslušnému podľa miesta trvalého pobytu.

Preukaz poistenca
Poistenec je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do 8 dní zmenu mena, priezviska a zmenu trvalého pobytu.

Potvrdenie pre zamestnávateľa
Ak máte svadbu v kostole, sobášny list vám vystavia asi 4 dni po svadbe. Toľko trvá, kým z farského úradu pošlú zápisnicu o svadbe na matriku. Na matriku pre sobášny list a potvrdenia pre zamestnávateľa (o ne treba požiadať) musí ísť osobne aspoň jeden z manželov.

moni244
3. okt 2015

Boze zeny, to fakt sa aj taketo veci musite pytat? To nemate vladtny rozum?

Tu začni písať odpoveď...

Odošli