Koho priezvisko pre dieťa, keď nie sme manželia?

laura__
13. apr 2023

Ahojte mám otázku , s priateľom čakáme bábo je toto trošku komplikované medzi rodinnými vzťahmi a každý tvrdí niečo iné ja sa chcem opýtať ohľadom priezviska pre novorodenca koho by som mala dať priezvisko moje alebo priateľove ,nie sme manželia ani zasnúbený len žijeme spolu no moja rodina tvrdí že mám dať moje priezvisko keďže nie sme zosobášení lebo budem mať problémy ak by som nedajbože chodila s malým po doktoroch že sa budem musieť stále preukazovať papierom že som jeho matka ak dám priateľove priezvisko a čítala som veľmi veľa o tom len stále nie som si istá a plánujem ísť aj na matriku ale chcela som sa opýtať na váš názor a poradiť ak viete .

thoughtfulweirdo
13. apr 2023

Ja som pri dcére súhlasila s menom po otcovi, nejak sme to ani jeden neriešili, mne sa proste viac páčilo ako moje 😄 potom sme sa aj tak nakoniec vzali, takže žiaden problém. Ale teraz už by som v takej situácii dala svoje, lebo veď prečo by malo mať po otcovi? Z akého dôvodu? Genetický materiál je rovnako od oboch rodičov, neexistuje logika, prečo by dieťa malo dostať práve otcove, keď žena vynosila a porodila. Otec dieťaťu svoje priezvisko predsa dá jednoducho, stačí ho dať najskôr matke 🙂

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
belllinka
13. apr 2023

Takze podla logiky viacerych z vas, co by ste neprezili, keby malo dieta ine priezvisko ako vy, by ste mali dat priezvisko po sebe, ale nevydavat sa. Lebo co potom, ked sa rozvediete, najdete si noveho partnera a budete mat dalsie dieta? Potom sa druhy krat vydate a priezvisko po vas bude mat iba druhe dieta. To budete ako riesit?

slavomira236
13. apr 2023

@laura__ moje 2 deti maju priezvisko po otcovi nechcela som po mne kedze som rozvedenA..mam este najstarsiu ta sa volla ako jA...

lenkakoc444
13. apr 2023

@elizabet173 moze pokial ma pas z inej krajiny kde ma dve priezviska aj na svk mu vystavia novy rodny list

sonka281
13. apr 2023

@laura__ my sme s partnerom zosobaseni neni a ani som neuvazovala, ze by som dala ine priezvisko ako jeho..nechapem prispevky, kde pisete ze by ste sa hanbili ak by sa dieta nevolalo rovnako ako vy 😁

gondyo
13. apr 2023

@sonka281 ja to tiež nechápem..prečo by som sa mala hanbiť??tak som sa rozhodla a nie všetky ženy sa túžia vydať...nech si každý dá priezvisko aké chce...

xena0
14. apr 2023

Jednoznačne daj svoje priezvisko

barboraalexej
14. apr 2023

@belllinka predstav si, že táto situácia sa dá vyriešiť 2 priezviskami. Čiže keby sa rozvediem a znova vydám, tak by som si nechala súčasne priezvisko plus nové, tým pádom by všetky deti mali rovnaké priezvisko ako ja 😉

gloria31
14. apr 2023

@laura__ moj syn má po priateľovi a inak som nerozmýšľala riešiť inak on sám my vravel ze nech dám svoje. Ja som mu povedala ci sa hambi dat svoje priezvisko nášmu synovi. Neviem ci sa vezmeme ale vôbec neriešim kto si čo myslí a moje okolie to vôbec nerieši ze ma iné priezvisko ako ja a nerobí mi to žiadne praktické problémy.

nwnw
14. apr 2023

@laura__ to krajšie 😉.

milanemila
14. apr 2023

@laura__ ja by som dala svoje ak by si ma partner nechcel vziat a nebolo by to ani v plane v blizkom case. Ak sa nahodou niekedy vezmete priezvisko zmenis aj dietatu.

milanemila
14. apr 2023

@tomika -ova je asi najdebilnejsi slovensky vymysel 🤦🏼‍♀️ nie zena nie je ani oc-ova a ani manzel-ova. Ja mam priezvisko bez -ova, moja dcera tiez a ak by sme neboli manzelia, tak maju deti moje priezvisko za slobodna. Ja mam 30 a nema to nic s “modernou dobou”, ale ak nesedis len na zadku na slovensku, tak -ova je uplne smiesne a vo svete to vnimaju dokonca ako ine priezvisko.

tomika
14. apr 2023

@milanemila ja ani nie som slov.národnosti,takže dobre viem že nikde inde nepoužívaju -ova...Čojaviem...mne sa páčia také tie tradície.Čo je typické len pre ten jeden národ..A preto som aj dala to ová za svoje meno.A kedže môj otec už nežije a bol slovák,rada tam mam za menom to ova.

belllinka
14. apr 2023

@barboraalexej a ked sa tretikrat vydas? Tri priezviska nemozes mat

gabym
14. apr 2023

@laura__ ja som malému dala priateľove priezvisko, nerozumiem prečo by to malo byť na hanbu. Vybrala som si jeho ako otca svojho dieťaťa tak som mu aj dala jeho meno. A nerozumiem prečo je nevyhnutný k tomu sobáš. Zvedavá som koľko z vás sú vydaté. Take zastaralé názory majú niektoré ženy tu. Daj priezvisko aké chcete, na čom sa zhodnete obaja. Ani jedno nebude na hanbu 🙂

tiumen
14. apr 2023

@laura__ určite daj svoje! Mne sa aleže veeeľmi nepáči keď si chlap nechce vziať za ženu matku svojho dieťaťa.. Ja som sa teraz kvôli tehotenstvu musela 2x vydať a napr kvôli deťom si nechala aj exmanželove priezvisko 😁 takže mám 2 priezviská 🤷‍♀️

ghostsgirl
14. apr 2023

@laura__ urcite daj svoje meno ako matky dietata. Neexistuje, aby malo moje dieta ine meno ako ja. Z pre mna nepochopitelnych dovodov to ale slovenske slobodne mamicky robia vo vacsine pripadov presne naopak. Raz som niekde zachytila nazor, ze je to pre to, ze su hrde, ze sa ten dotycny otec k tomu dietatu ,,priznal,, ked mu bol ochotny dat svoje meno :D skoda, ze nebol ochotny sa ,,priznat,, aj k mamicke. Toto je pre mna skor zastaraly nazor z davnych dob, ze priznat sa k dietaty, uplna hlupost :D

kvetinka75
14. apr 2023

@laura__ priateľ nech si dupe nožičkou. Ak chce aby malo dieťa jeho priezvisko, myslím, že vie čo by mal spraviť - vziať si ťa. Inak, môže zabudnúť. Pre niektorých je teraz veľmi moderné a jednoduchšie žiť iba tak, a ty sa mi prispôsob, lebo ja to tak chcem. no nie. Ak to tak chce, nech má komplet rodinu. V žiadnom prípade by som to nespravila.
A neviem čo za komplikáciu vzťahov môžete mať, že si ťa nemôže zobrať. Keď s tebou plodil to dieťa, komplikácia nebola? Žiadne výhovorky.

44janica44
14. apr 2023

Svoje...je tu milion diskusii kde zeny lutuju že sa nechali ukecat... a ďalší milion kde prosia o radu ako sa dá priezvisko zmeniť. V mojom okolí poznám iba jednu co dala priezvisko po sebe.... zhodou okolností 17 ročná mala viac rozumu ako 30 ročná... staršia teraz reve do vankúša lebo ma dieťa s magorom co so zmenou nesuhlasi a ona nechce aby jej dieťa malo priezvisko po debilkovi co sa nestará.
17 ročnú si jej priateľ zobral po asi 6 rokoch dieťa dostalo hneď po svadbe tiež jeho priezvisko a už majú aj druhé.
Za mňa jednoznačne priezvisko po matke, keď otecko nemá gule na to aby dal priezvisko aj matke dieťaťa.
Pre mna je nepochopiteľné keď dá zena priezvisko po otcovi ....prečo by ma niekto mal v súvislosti s dieťaťom volať pani X keď ja som stále slečna Y?

cacianka
14. apr 2023

@kornelies zákon nepovoľuje 2

cacianka
14. apr 2023

@cipina keď sa raz zosobášia, ľahko zmenia priezvisko aj dieťaťu.
Ak sa....

danusskaaa
14. apr 2023

Jednoznačne tvoja. Ja som tak dala po otcovi dieťaťa (ešte sne neboli manželia) a musela som sa preukázať, aký mám vzťah s dieťaťom- napríklad keď sme išli na dovolenku (Európa). My sme sa potom vzali, ale už by som nikdy také niečo neurobila !

barboraalexej
14. apr 2023

@belllinka určite by som sa nevydávala 3 krát a nerobila si deti s 3 rôznymi mužmi, to je už extrém

slniecko66
14. apr 2023

@laura__ Je to vase dieta. Obaja ste rodicia. Nielen matka ako sa tu niektore dusuju, ze ICH dieta musi mat meno po MATKE. Mozno aj v posteli boli same 🙂
Porozpravajte sa. Dohodnite sa.. Je to len meno.. to dieta bude nazvdy vase.

cacianka
14. apr 2023

@laura__ máte nejaké problémy v rodinných vzťahoch, nie ste zasnúbení, svadba zatiaľ nie je ani v pláne, tak si nekomplikuje život. Daj dieťaťu svoje priezvisko a čas ukáže .
A vôbec to nie je zastaraný názor, skôr moderný.
Predtým sa v drvivej väčšine dávali priezviská po biootcovi, lebo "otec". Teraz je viac moderné žiť bez papiera, veď načo, tak načo priezvisko muža/ chlapa ktorý má gule plodiť , ale nemá gule na sobášny akt.
Ale ak sa obaja ploditelia dohodnú, nou problem. Ty však vahaš, tak daj svoje

anonymous87
14. apr 2023

My zobrati nie sme, obe deti maju muzove priezvisko a vobec sa od hanby neprepadavam a nikdy som nemala pocit, ze sa musim hanbit 😂😂😂😂😂😂 nikdy som ani nerozmyslala, ze by nemali priezvisko po otcovi. Aj napriem tomu, ze nie sme zosobaseni, sme RODINA a nikto sa nechce zbalit a odist (co sa moze stat aj v manzelstve).
A taktiez som nikdy nemala problem u lekarov, vybavovani dokladov ani pri nicom inom 🤷‍♀️
Cize je to na tvojom rozpolozeni. Ak ti to vadi, daj svoje. Ak nie, priatelove. Urob ako citis ty. Kazde rozhodnutie bude spravne, lebo bude tvoje

slniecko66
14. apr 2023

@anonymous87 uplne suhlasim 🙂 Mna to ani nenapadlo, ze za mam hanbit. Zaco? Nikto mi nikdy nepovedal, ze to je vase dieta? 😊😂 a co sa tyka svadby. Moj chce.. ale ja este nie. Netuzim po svadbe..
Takze je to moja chyba ze niesom vydata.
Pre mna je to priezvisko, malu budem milovat tak isto aj keby sa volala po mne. Pritom ja mam take priezvisko, ze som vzdy musela vysvetlovat ako sa pise. Kolko krat sa sekli aj ucitelky v skole a napisali ho inak...

mamina7070
14. apr 2023

daj svoje priezvisko je to tak lepsie ak si ta nevzal ked sa vezmete zmenite

ibrunova
14. apr 2023

@kornelies dieťa nemôže mať dve priezviská.