Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Kto bude zapísaný v rodnom liste dieťaťa?

smejulka323
1. mar 2016

Dobrý deň maminky, žienky. S manželom sme v rozvodovom konaní a žijem v spoločnej domácnosti s mojím priateľom. Ja mám za sebou veľmi ťažké obdobie, keď som minulý rok priviedla na svet mŕtveho chlapčeka. Manželstvo to nevadržalo a v tých najťažsích chvíľach sme sa odcudzili a nedokázali sme nájsť spoločnú reč. Priateľ mi je úžasnou oporou a podporuje ma vo všetkom. Nedávno sme sa spolu rozprávali o dieťatku, vie že po dieťatku veľmi túžim, aj on túži po rodine so mnou. Nechceli sme to však zatiaľ siliť, nakoľko stále neprebehol rozvod a v prípade tehotenstva by tak dieťatko malo priezvisko po manželovi, čomu sa chceme samozrejme vyhnúť. No nedávno mi jeden známy povedal, že sa zákon zmenil, počul o tom v nejakej diskusii v rádiu.
Prosím Vás milé mamky, žienky, viete niektorá ako by to bolo, keby sa nám náhodou podarí otehotnieť ešte počas trvania manželstva? Kto by bol podľa zákona zapísaný v rodnom liste ako otec dieťaťa?

myjusiatko
1. mar 2016

Určite manžel. Je tam nejaka ochranna doba aj po rozvode. Jediny pripad, kedy tam moze byt priatel je, keď by ste sa vzali.

vydrnik
1. mar 2016

Ak by si otehotnela,tvoj manzel bude zapisany automaticky do RL,bolo ze ak zena porodi dieta 300dni od rozvodu je otec dietata manzel.takze by musel platit slimenty,a dalsi sud na urcenie otcovstva,a nieje to jednoduche takze radsej z dietatkom pockaj po rozvode,vyhnes sa velkym problemov

alaguema
1. mar 2016

@smejulka323 v RL bude zapísaný manžel. Kam sa ponáhľaš?

silaviat
1. mar 2016

ist zo vztahu do vztahu je najvatsia blbost aku mozes spravit.. s dietatom pockaj .. rozved sa s priatelom vyskusaj spolocne byvanie financovanie ak vam to pojde manzelstvo a az potom dieta ... nemas sa kam ponahlat a lepsie pockat a skusit ako zachvilu zakladat temu som tehotna priatel ma nechal nemam zazemie etc

smejulka323
autor
1. mar 2016

@myjusiatko
@vydrnik ďakujem

@alaguema neponáhľam sa, no túžba po bábätku z mojej aj z priateľovej strany je veľká

smejulka323
autor
1. mar 2016

@silaviat Dakujem za tvoj názor, s priateľom už spolu bývame, financie máme spoločné...hoci som z jedného vzťahu vhupla hneď do druhého, no človek mieni a život plány mení...

silaviat
1. mar 2016

@smejulka323 tak az vas rozvedu spravte si svadbu po nej dieta a mas to bez problemu

alaguema
1. mar 2016

@smejulka323 to je síce pekné, že túžite, ale okrem toho, že si stále vydatá žena, ešte nedávno si túžila mať dieťa s manželom, krízu ste neustáli a dnes ste v rozvodovom konaní. Ako vidíš, túžby nás nevedú stále spoľahlivo.

gabrielaslivkova
1. mar 2016

@smejulka323 300 dní od rozvodu je otcom dieťaťa bývalý manžel (a keď nie je biologickým otcom). Ale je tu cesta zapretia otcovstva ("(1) Ak sa narodí dieťa v čase medzi stoosemdesiatym dňom od uzavretia manželstva a trojstým dňom po tom, čo manželstvo zaniklo alebo bolo vyhlásené za neplatné, možno otcovstvo zaprieť len vtedy, ak je vylúčené, že by manžel matky mohol byť otcom dieťaťa.) a následne určiť otcovstvo súhlasným vyhlásením rodičov, teda matky a partnera/biologického otca. Ale to je asi na dlhšie... Viac nájdeš v 36/2005 Z. z. Zákon o rodine.

Je to čisto vaša vec, ale osobne si však myslím, že idete na to veľmi rýchlo, ešte pred rokom si bola s manželom šťastná a čakali ste na príchod dieťatka. Nie je tomu ani rok a už plánuješ dieťa s iným chlapom. Viem, že sú prípady, kedy si naozaj ľudia sadnú a stačí im na to týždeň, mesiac, ale jedno dieťa už máš a rozhodnutie mať teraz druhé dieťa s partnerom, s ktorým si tak krátko, je dosť urýchlené.

smejulka323
autor
1. mar 2016

@alaguema
@gabrielaslivkova veľmi pekne Vám ďakujem za Vaše názory, vážim si každé jedno slovo od Vás, lebo máte nadhľad narozdiel odo mňa,...vy nie ste do toho citovo zainteresované

qidko
1. mar 2016

Urcite manzel...ja viem ze tuzba po dietatku vie byt silna ale nemas sa kam ponahlat....pockaj kym prebehne rozvod .....budes s priatelom lepsie sa spoznate upevnite vztah...aspon ja by som to takto riesila....ale je to len a len na tebe....drzim palce a prajem ti aby si sa rozhodla spravne......

Tu začni písať odpoveď...

Odošli