Som po rozvode a s terajším partnerom čakám dieťa. Ako postupovať ohľadom priezviska?

swwan
5. apr 2022

Ahojte,neviem,či mi vôbec bude niektorá z Vás vedieť poradiť,no odcenním každý názor. Som čerstvo rozvedená a s terajším partnerom čakáme bábätko. Pred rozvodom sme s ex už rok nežili v spoločnej domácnosti,no podľa slovenských zákonov,ak sa dieťa narodí skôr ako uplynie 300 dní od rozvodu,zapísaný v rodnom liste bude ex. Chcela by som vedieť,keby sme s partnerom išli na matriku a povedali,že chceme,aby bol zapísaný ako otec partner a ja by som nepriznala,že som rozvedená-priezvisko mám dievčenské,či si to tam oni nejako overujú.

ivetta1234
5. apr 2022

neplatí ten zákon len vtedy keď neprihlásiš iného muža ako otca? Nechce sa mi veriť že by existoval takýto divný zákon 😨

horalka1986
5. apr 2022

Samozrejme ze to na matrike maju a zistia to. Neda sa to takto. Bud sa vezmite, alebo po narodeni podajte na sud zapretie.

lucka_ke
5. apr 2022

museli by ste sa s terajším partnerom zosobášiť, inak jedine súdnou cestou

diamond007
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
horalka1986
5. apr 2022

@diamond007 mylis. Ja som ziadala ako matka.

makova333
5. apr 2022

@swwan rodne cislo pri narodeni ti nedali? Pretoze staci park klikov do PC.

monikusa
5. apr 2022

@swwan… to neobabreš. ako rozvedená musíš doložiť k prehláseniu o otcovstve rozsudok o tvojom rozvode - a tam je dátum. Musela by si vo vyhlásení uviesť stav, že si slobodná (čo nie si), následne dieťa by túto informáciu malo uvedenú v rodnom liste - tam sa uvádza stav rodičov… čiže aj tak by sa na to prišlo… A ešte máš aj problémy navyše. Najlepšie je to vyriešiť keď sa s priateľom vezmete…Inak sa to rieši súdom - ex musí zaprieť otcovstvo.

makova333
5. apr 2022

@monikusa matriky su zosietovane vratane TP, takze urcite velmi rychlo zistia, ze slobodna nie je.

pribinak
5. apr 2022

Najjednoduchšie a najrýchlejšie riešenie je sobáš. Inak to budete musieť riešiť súdom, bude nirmalne pojdednavanie o zapreni otcovstva a následne budete riešiť uznanie otcovstva
To je má dlho. Kým to doriešite, dieťa bude mat aj rok

horalka1986
5. apr 2022

@pribinak naša mala 9 mesiacov ked sme dostali novy RL, takze pravda a to som to podavala ked mala 3 dni.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pribinak
5. apr 2022

@horalka1986 Hm, vieš ako je to sudmi. Kolega čakal rok na rozvodové pojednávanie, 2 dni pred pojednávaním mu zavolali, že sudca má covid. Odložené o ďalšie 4 mesiace.
Kamoska sa súdila o výživné, otec nechodil a ak prišiel, tak nedodal veci čo bolo treba.

To že u vás to šlo rýchlo, neznamená, že to tak pôjde u každého
Najjednoduchšie riešenie je sobáš

horalka1986
5. apr 2022

@pribinak aj na rozvod sme cakali 10 mesiacov. Skoro rok po pravoplatnost. Ale pojednavanie trvalo 15 minut. Aj zaprenie otcovstva trvalo 15 minut. 🤦‍♀️😂