Kúpa pozemku, zúženie BSM

natalka1919
10. okt 2023

Ahojte, chcem sa ešte opýtať na situáciu. Mama kúpila pred 4 mesiacmi pozemok a teraz by mi ho chcela predať. Ja som bola v tom čase odcestovaná a bola to celkom dobra kúpa. Kúpila ho za 15 000 eur. Ale chcela by som ho len do vylucneho vlastníctva, keďže som vydatá a manželstvo nefunguje. Mama mi vravela, že mi ho predá lacnejšie, za 13 000e.
Moje otázky su:
-bude musieť mama platiť nejaké poplatky, daň z nehnuteľností, z predaja?
-manžel súhlasí zo zúženim bsm na tento pozemok. Ako to funguje? Musím ísť najprv zúžiť bsm na pozemok, alebo až potom po kúpe? Alebo sa musíme dostaviť všetci naraz k notarovi?

bambulka712
10. okt 2023

Viem poradiť len na jednu otázku. Daň bude musieť mama zaplatiť, keďže bude majiteľkou menej než 5 rokov. Druhú časť otázky ohľadom zúženia BSM Ti neviem zodpovedať, my sme ale prepis pozemkov riešili formou darovania. Tým pádom sú pozemky výlučne moje, nespadajú do BSM. Ty ale ho od mamy odkúpiš takže to je iný prípad...

erikavesela
10. okt 2023

My sme zuzenie bsm riesili...treba podat podnet na sud, zaplatit poplatok, dostavit sa na sud (obe strany)...suhlasit pred sudom...u nas to trvalo asi rok

pe_mi
10. okt 2023

@natalka1919 vyriešte to darovacou zmluvou výlučne do tvojho vlastníctva. A hotovo

erikavesela
10. okt 2023

Na tvojom mieste, ak ti to ponahla, by som od mamy riesila prevod pozemku vylucne na teba darom, tym sa vyhne mama dane z predaja a ty budes pomerne rychlo a vylucnou majitelkou pozemku...peniaze by som riesila hotovostou

joannita
10. okt 2023

Dan z predaja nebude platit, pretoze dan sa plati len z rozdielu sumy (ak sa nehnutelnost preda za vyssiu sumu ako sa kupila, cize v tomto pripade bude zisk nulovy a ide o stratu). Danove priznanie vsak myslim ze bude musiet podat, ale dan bude 0 eur.

Sudnou cestou sa RUŠÍ celkove bsm, ak chcete len zuzit, staci ist k notarovi. Sudnou cestou by to trvalo velmi dlho.
A teda logicky mi vychdza, ze najskor musite zuzit bsm a az potom mozes kupit pozemok, keby si to urobila naopak, pozemok by bol sucastou bsm.

panda21
10. okt 2023

Nemôže ti pozemok darovať?

h2
10. okt 2023

@bambulka712 Daň sa platí zo zisku. Keď mama kúpila pozemok za 15000 a predá ho za 13000, tak žiaden zisk nemá = neplatí nič.

h2
10. okt 2023

@natalka1919 Odporúčam darovaciu zmluvu, v tom prípade bude pozemok len tvoj, bez toho, aby ste museli niečo riešiť s manželom.

natalka1919
autor
11. okt 2023

@erikavesela rozmýšľala som tiež nad darovacou zmluvou. Sme dvaja súrodenci, mne aj sestre už mama darovala po jednej nehnuteľnosti. Moja ma trochu vyššiu hodnotu. Nebude potom niekedy problém s tým, že mi darovala aj ďalší pozemok a sestra dostala menej? Lebo ja jej reálne za pozemok zaplatím.

natalka1919
autor
11. okt 2023

@h2 a daňové priznanie musí podávať, ak by to predala lacnejšie?

h2
11. okt 2023

@natalka1919 Tak to už neviem, ale joannita písala, že asi áno.

natalka1919
autor
11. okt 2023

@joannita to DP musí podať potom na obci, resp meste?
Viete mi povedať aj koľko približne stojí zuzenie bsm? Nemôže sa to rovno uviesť do zmluvy, aby človek tam nechodil 2x? Alebo to zuzenie sa tiež musí niekde zavkladovat na katastri?

bambulka712
11. okt 2023

@h2 máš pravdu, to som si neuvedomila že to je nižšia cena.

erikavesela
11. okt 2023

@natalka1919 teoreticky to sestra moze napadnut ako neobvykly dar...ale to uz je skor otazka na pravnika, ci by sa to dalo napadnut...dalsia moznost je...ak poznas niekoho komu naozaj, ale naozaj doverujes...tvoja mama to daruje jemu a vzapati on tebe...tym predides tomu, aby to sestra niekedy mohla napadnut...

joannita
11. okt 2023

@natalka1919 DP sa pidava na danovy urad vzdy.
My mame oddelene bsm uplne sudnou cestou, takze neviem kolko sa plati ani ako to presne funguje ked chcete len zuzit. Ale zavolaj notarovi a urcite ti poradia.
Ale urcite to nestaci len uviest do zmluvy.