Má niekto vzor návrhu na výživné pre oboch rodičov?

jozef_ako
16. mar 2011

Chcel by Vás poprostit o pomoc. Som študent denného štúdia a rodičia nie su ochotní prispievať mi na štúdium 😒 a preto potrebujem VZOR návrhu na určenie výzivného pre oboch rodičov . Za pomoc vopred ďakujem ...

pink_lady
16. mar 2011

@jozef_ako kolko mas rokov? z akeho dovodu ti rodicia nechcu prispievat? mas moznost poziadat o vyzivnem, napr na UPSVAR oddelenie socialno-pravnej ochrany deti alebo poziadat o socialne stipendium na skole na ktorej studujes alebo si privyrobit na nejakej prigade 😉

ela2710
16. mar 2011

@jozef_ako viem ake to mas tazke, priatelovi rodicia mu tiez nechceli platit dokonca ani strednu skolu, ano oblecenie, ci stravu a pri tom je jedinacik, ked bol na urade prace, tak mu povedali, ze musi na rodicov podatt tresne oznamenie na socialke, lebo do 25 rokov tu studium platit musia, no priatel nebol schopny ich udat, moja mama mu zaplatila skolu aspon aby mal vyucny list, platila mu oblecko, obedy aj stravu v skole aj doma, teraz ma pracu aj s vyucnym listom ma dobre platenu, vzhladom na nase platy ma vyplatu ako moja mama a ta ma gympel 🙂 a ked dostudujem ja, ide on na externu si dorobit maturu.

andzi
16. mar 2011

@jozef_ako kopu vzorov nájdeš na nete, stačí trochu "vygoogliť" návrh na určenie výživného na plnoleté dieťa

jozef_ako
autor
16. mar 2011

@andzi sak to hladal som vzorov je kopa ale nie pre plnoelte diete :-/

andzi
17. mar 2011

@jozef_ako tak skús sa pozrieť v kníhkupectvách Vzory zmlúv a právnych podaní, tam nájdeš isto

tyssa
18. mar 2011

nehnevaj sa na mna jozef, ale dat rodicov na sud?? poviem ti moju situaciu-ked som zacala chodit na vysku rodicov oboch vyhodili z prace-ja som brigadovala od 13 rokov a sucasne pomahala aj v domacnosti, bola som prijata do ba, ale nemohli sme si to dovolit (chodila som na vysku blizsie k domu), po vyske som mohla ostat na skole, napriek tomu som som sa vratila domov aby som mohla rodicom pomoct a vratit im peniaze, ktore mi dali, dnes zijem s manzelom v ba, mam tu pracu, dve deti, ale stale rodicom pomaham-pracou aj financne...taha mi na 35 a nech sa akokolvek snazim-taketo deticky ako si ty jozef neviem pochopit, preco nebrigadujes? preco nestudujes externe a nepracujes pri tom?si plnolety!!! mi sme v 18 vypadli z domu a zacali sa starat sami o seba, kopa mojich rovesnikov to mala este tazsie ako ja, ale dnesne decka si myslia ze ked je zakon -chovat do 26, alebo kym sa nezamestna, tak mozu parazitovat na rodicoch,..

sisaha
18. mar 2011

@tyssa nehnevaj sa na mna, ale neda mi nereagovat. Ty poznas jeho situaciu? Poznas financnu situaciu jeho rodicov? Netreba dopredu odsudit bez toho, aby sme vedeli o co tam ide. A len tak pre informaciu, nie kazdy odbor na VŠ sa da studovat externe. Lekari, psychologovia, to je len cast profesii, ktore si vyzaduje denne studium. Preto nechapem, ako mozes niekomu dat rovno najavo, ze parazituje na rodicoch.. Asi by o to neziadal, keby to financna situacia rodicov neumoznovala. A povedzme si rovno, nie kazdy rodic je taky, ze sa obetuje pre dieta... Tak toto je zas moj nazor.

tyssa
18. mar 2011

sisaha - pracujem v socialnej sfere, aj ked som ju nestudovala a pisem z vlastnej skusenosti, a z poznania ludi, ktori mali velmi tazku situaciu, napriek tomu sa snazili postavit na nohy sami,.. a dospely clovek-nad 18 rokov to nie je len zabava ale aj zodpovednost a vediet sa postarat sam o seba a moj nazor sa nezmeni, su brigady, v dnesnej dobe su rozne moznosti, ktore tu pred 10 rokmi neboli,.. je bezpredmetne kolko maju jeho rodicia peniaze
ps-25 rocny kolega ma doktorat, jeho rodicia su rozvedeni a prachati, napriek tomu tiez od 15 brigadoval, auto si kupil za svoje a aby mohol splacat hypoteku nasiel si popri dalsom studiu, normalnej praci este dalsiu pracu, rodicia by mu peniaze dali ale on nechce,..postavil sa sdam na nohy a vsetko to zvlada,..

ela2710
18. mar 2011

@tyssa ahoj, neda mi neragovat, mne sa nezda, ze na rodicoch parazituje, mne rodicia tiez platia strednu (bus, pomocky,..) a idu mi platit aj vysku, nemam dojem ze parazitujem, moji rodicia su uz raz taky, a pri tom maju dalsie dve deti, nie su bohatí, ale pre deti by spravili vsetko, ty svojmu dietatu nebudes platit skolu? vykopnes ho v 18. rokoch z domu? je hrozne ako si mu to napisala, brigady?! a kde? mozno tak v Bratislave, u nas si brigadu veru nezozenies, nikto sa zakonmi neohana, ale je to proste tak do 25-rokov, ak dieta studuje a byva pod jednou strechou s rodicmi, tak sa on starat musia, a aj to je blby vyraz ze sa musia - mali by sa, uz len preto, ze su rodicia. Ja u nasich nebyvam, zijeme samy, ani nie som na nich financne zavisla, nepotrebujem pomoc, ale na skolu mi platia

tyssa
18. mar 2011

ela2710-lenze ty ich nedavas na sud aby ti platili, jozef neopisal svoju situaciu, chcel len vediet ako dat ziadost na sud-uz to o niecom "rozprava", co ked je to napr. tak ze rodicia mu tu skolu platili, ale chlapec si povedal ze tato ma nebavi tak idem na druhu, po caseho ani ta nebavila, nepomahal,.. nestudovel,.. chcel si len tak zit, lebo rodicia sa musia starat🙂), a mozno je na tom naozaj financne zle, ale to sa davaju ziadosti na upsvar, moze ziskat socialne stipendium, a k brigadam-ja som studovala na strednom slovensku a brigady som si nasla

jozef_ako
autor
18. mar 2011

Pre upresnienie studujem fakultu zdravotnictva cize externa forma štúdia nie je možná prednásky mám povinne z 80% mám množstvo praxe kde mam povinnú 100% účast skola to nie je jednoducha vyžaduje si pravidelnú prípravu čize volného času mám minimum....Brigádujem ale za uplne smiesne prachy čize to urcite nestaci na vsetky výdávky čo mám ......Milá tyssa nechápem čo tu riesiš, más VŠ preto by som predpokladal ze budes mat seriozne vystupovanie a budes chápat ze dieta je závezok .... je na kazdom kolko detí bude mat ale podstatou je schopnost dokázat sa o ne postarat ....tvoji rodiacia to zrejme neodhadli a nezvládli to !!! to mi je luto ...moji su ale finacne na úrovni ale chcu riadit moj zivot co ja v mojom veku uz nemienim akceptovat a preto sa rozhodli vydierat ma financne .....preto som zvolil taketo nie najlepsie riešenie ale iné nemám.... nevidim zmysel rozoberat tu moju situáciu !!!! ...ja som tu prosil či niekto nemá podobnú skusenost alebo neaky vzor toho návrhu na určenie výživného....alebo nejake skusenosti ako postupovat ..... s pozdravom Jozef

ela2710
18. mar 2011

@tyssa ahoj, na upsvar ti povedia len tolko, ze mas podat ziadost na sud, aby im bolo ulozene za povinnost prispievat vyzivne, moj priatel bol v podobnej situacii a to mal len 17 rokov, a este daco, pred kolkymi rokmi si tu brigadovala? casy sa zmenili, ja som mala problem najst brigadu, az kym mi priatel nezohnal cez znameho aspon roznos letakov, kde zarobim okolo 100 eur,takze skolu by mi to teda tiez nepokrylo

tyssa
19. mar 2011

mily jozef-presne toto som si myslela-chces od niekoho peniaze, ale neakceptujes ich podmienky (moji rodicia to zvladli, nemaj strach, a co sa tyka mojho vystupovania presne som ta odhadla-chcu riadit tvoj zivot-co ty akceptovat nechces, tak potom od nich nepytaj peniaze,...chod do banky, zober si pozicku na studium, a riad si svoj zivot sam, precitaj si tu pribehy zien, ktore mali v mladom veku deti, chodili na vysku, a subezne aj pracovali aby mali z coho zit, lebo rodicia ich vyhodili z domu atd,..a neplakali, ani ich nedali na sud, hoci na to este mali vek
"prepac ze ta nelutujem", ani uz tvoju situaciu rozoberat nebudem, pretoze nazor na teba som ani po vysvetlini nezmenila, aj ked som tu len jedina,..asi som zo starej skoly, a urcite veci neviem pochopit,..

maznacik007
19. mar 2011

@jozef_ako zajdi na upsvar podla trvaleho pobytu za socialnou kuratorkou oni ti pomozu s napisanim navrhu na sud... momentalne by som si este zalozila studensky ucet / bez poplatku/ a na upsvar zariadila aby ti tam preposielali pridavky na dieta na co mas narok.

smola je ze socialne stipendium nedostanes momentalne aj keby ti velmi pomohlo ale tam sa berie do uvahy aj situacia rodica detto je to s davkou v hmotnej nudzi.

ostavaju ti podla mna len dve moznosti
bud poprosit o pomoc niekoho z rodiny sirsej myslim / ason ubytovanie strava mozno oplatkou za drobnu vypomoc/
alebo si najst brigadu, pracu popripade ak to nebudes stihat tak prerusit studium nasetrit si a pokracovat
priapdne je moznost ist byvat do nejakeho centra za ubytko a stravu a na oplatku tam vypomahat ako osetrovatel atd...

zvladat sa da vsetko... aj ked niekedy je to o hubu