Majetok pri rozvode

cherry1981
29. jún 2018

Viete mi poradit? Znama je vydata 20 rokov, spolu s manzelom a s dvomi detmi ziju v rodinnom dome. Dom jej manzelovi darovala jeho mama, jej svokra pocas ich manzelstva, v starom neprerobenom stave. Dom prerabali skoro 10 rokov kym bol podla ich predstav..., ,teraz sa rozvadzaju a znama sa obava , ze nebude mat ziadny narok z domu,kedze bol darovany jej muzovi. Ma narok pri rozvode na delenie majetku? Aj ked bol dom darovany? Uz pocas manzelstva?

maminuska
29. jún 2018

@cherry1981 na samotný dom nie , ale na polovičku toho čo doň investovali .

kamilka1986
29. jún 2018

@cherry1981 ja myslím že všetko čo sa nadobudlo počas manželstva tak patrí podľa zákona obom.

tt247
29. jún 2018

@kamilka1986 Dary nie

eliska13
29. jún 2018

@cherry1981 maju o tom papier, ze to je dar?tak ako pise maminuska iba to, co donho dali je spolocne dom nie, ak maju darovaciu zmluvu

janinka007
30. jún 2018

@cherry1981 dary a dedičstvo nie je súčasťou bsm, aj ked boli nadobudnuté počas manželstva. Má nárok len na polku toho, čo do domu spoločne vrazili.

pininka
30. jún 2018

Na dom nebude mat a na vsetko co do toho dala musi mat doklad, inak moze on tvrdit ze to kupil on. Sestra mala ten isty problem,povedal jej to pravnik.

oli18
30. jún 2018

Ani právnik ti nemusí povedať, že dar patrí len obdarovanému, je to logické.

@pininka Ak to rekonštruovali ako manželia, sotva ONA má odložené bločky pre prípad, že sa raz budú rozvádzať. Išlo to predsa zo spoločných peňazí. Takéto bločky ani sud po 20-tich rokoch nemôže požadovať. Na to, ako sa zhodnotila nehnuteľnosť slúži sudnoznalecký posudok.

pininka
30. jún 2018

@oli18 ja opakujem co povedal sestre jeden renomovany pravnik, ze na sude moze on tvrdit ze to islo z jeho penazi a ona bude musiet dokazovat. Je jasne ze si nikto neodklada blocky a prave to potom zneuzivaju ti, co chcu zeny osklbat. Zial mam s tym svoje skusenosti. Aj moja teta tak dopadla. Po rozvode jej muz zobral vsetko, ostala jej len chata ktoru jej darovali jej rodicia.

horalka1986
30. jún 2018

@pininka z jeho penazi v manzelstve je to iste ako z ich penazi. Na toto blocky nepotrebuje. Dom je manzelov ale ak sa renovoval v manzelstve tak to bolo zo spolocneho a tym padom ma narok na vyplatenie. Otazka uz je ze ako dolozi kolko do domu vrazili. Manzel povie 5eur a ona 50 tisic eur.

draik
30. jún 2018

@eliska13
Samozrejme, že existuje zmluva. Inak by nemohlo dôjsť k zmene vlastníka v katastri.

cecilia68
30. jún 2018

@pininka Presne tak....a ak ešte ona bola roky len na MD, tak aj bude tvrdiť, že všetko išlo z jeho príjmu.
@horalka1986 A ona musí dokázať, že rekonštrukcia, aspoň čiastočná bola robená už počas manželstva. Lebo on môže tvrdiť opak...

draik
30. jún 2018

@cecilia68
Príjmy za manželstva sú spoločné.

pininka
30. jún 2018

@horalka1986 ja niesom pravnik, pisem co povedal pravnik sestre. A viem to aj od inych zien ze mali takuto skusenost na sude

horalka1986
30. jún 2018

@pininka tak to bol asi "pan" pravnik lebo opakujem. Z jeho ci ich... je to to iste ak su manzelia. Peniaze "jeho" su aj jej cize on si moze tvrdit co chce. (Tiez mam za sebou rozvod)

maminuska
30. jún 2018

@horalka1986 no on to mohol mysliet , ak to financoval z výhradne jeho výlučných prostriedkov ktoré nadobudol pred manželstvom alebo môže kludne tvrdit že mu matka peniaze darovala , alebo brat

horalka1986
30. jún 2018

@maminuska no ved to ja chapem, ze nakecat sa da vselico.

pininka
30. jún 2018

@horalka1986 sa nerozumieme, ja hovorim o tom,ze ona mala peniaze pres svadbou a kupovala do jeho bytu z vlastnych penazi. Ale ak nema blocky tak k svojim peniazom,resp veciam ktore za ne kupila sa nedostane, lebo funguje bsm.

horalka1986
30. jún 2018

@pininka tak ano, potom sme sa nerozumeli.

alicka850
1. júl 2018

@cherry1981 je mi luto, ale je to tak ako pisali niektore dievcata vyssie. Ak je dom jeho, ona bude musiet dokazat, ze kolko don investovali a z toho dostane polovicu. Niektore dievcata tu vo fore si to predstavuju velmi jednoducho- investovali spolu, tak na polovicu. Dokazovat toto je velmi velmi tazke. My sme dokonca kupili auto v manzelatve a sikovny pravnik a dvaja svedkovia ochotni klamat na sude zabezpecili, ze som nedostala z neho takmer nic. Doporucujem velmi dobreho pravnika.

alicka850
1. júl 2018

@pininka blocky su ti tak na dve veci. Protiargument byva taky, ze mas dokazat, ze prave ta vec z blocka je ta predmetna vec, o ktoru sa vedie spor. Tak dokazuj, ze prave tie tehly na blocku su tie tehly, ktore sa pouzili na rekostrukciu.BSM je sice fajn, ale hlavne ked sa nehnutelnost nadobudne spolu. V opacnom pripade sa to tazko dokazuje

pininka
1. júl 2018

@alicka850 ved jasne, vsetko sa da nejako prevratit, ale bez blockov je clovek total nahraty v takej situacii. Ja som nikdy nic nenechavala, neverim na take veci. Ak ma uz ma nechat, tak nech si to zozerie.

habala
1. júl 2018

@kamilka1986
Ak bol dom vylucne na jeho meno nema narok. Iba na peniaze ktore su investovane do opravy.

libawet
3. júl 2018

@cherry1981 ak má doklady na to, čo do domu investovala, tak na to áno, inak nie. Dom je dar jeho matky jemu, takže je len jeho. Keby on sám počas ich manželstva uznal, že chce dať polovicu žene, tak áno, to očividne neurobil, mala na neho viac tlačiť 🙂, takto budú dediť len ich deti, no po jeho smrti, žena nič. Mala si o tom viac zistiť, pretože určite do domu tiež investovala, starala sa o domácnosť... a nedostane z toho nič, čo je samozrejme voči nej nespravodlivé, ale ako píšem, mala sa o to postarať, kým bol čas.

libawet
3. júl 2018

@horalka1986 a ako by si pred súdom toto dokazovala bez relevantných dokladov ? Nie, ak nemá doklady, čo ona sama investovala, tak to nedostane späť. Má smolu, dom je jeho. Mala sa postarať ona sama, aby ho muž prepísal aj na ňu, mala byť informovaná, neznalosť zákona neomlúva, bohužiaľ.

gertrudka222
3. júl 2018

Podľa mňa na dom mať nárok nebude, len na to, čo do rekonštrukcie vložili a aj to len polovicu. _Nárok má len naveci, ktoré nadobudli počas manželstva a nie sú vo vlastníctve len jedného z nich