Mám nárok na hmotnú núdzu?

jjanica
1. dec 2016

Dobrý den,

chcem sa len informovať, či máme nárok na dávku v hmotnej núdzi alebo iný príspevok.
Bývame s manželom vo vlastnom Rodinnom dome s 2 detmi. Ja som na materskej a dostávam cca. 285€ + Prídavok na dieťa 2 x 23,5€ = 332€
Manžel je dlhodobo nezamestntaný. Nevlastníme auto a nemáme žiadny iný príjem. Životné minimum pre nás 4-och je 517€.

Máme na niečo nárok ?
poprosím odpustite si uštipačné poznámky . . .

simonettasimonova
1. dec 2016

Najlepsie by bolo keby manzel nastupil do prace.Asi vam nedaju vela mozno par eur

barborital00
1. dec 2016

@jjanica nárok na HN : dvojica s deťmi : 160,40 €, príspevok na bývanie : 89,20 €, príspevok na nezaopatrené dieťa: 17,20 € ak staršie dieťa plní PŠD. Tieto sumy spočítať.
Príjem :Materská 285 € - 25% ......213,75 € sa berie do príjmu
nárok - príjem = výška HN

a je nárok na Hmotnú núdzu vzniká ak ste pod ŽM,,,ŽM je len pomyselná hranica .

mirkafu
1. dec 2016

@jjanica neviem ci máte nárok ale myslím si ze nie ... Kamoska ma 1 dieťa žije s priateľom majú dokopy len jej materskú 226 EUR a nejaké centy a niesu v hmotnej núdzi ... Este aj on co poberal príspevok na bývanie mu vzali ... V tomto state nemáme veľmi nároky na nic ...

sasa1310
2. dec 2016

@jjanica na 100% nedostanete nič. Máte predsa nehnuteľnosť, ktorú môžete predať

sasa1310
2. dec 2016

@barborital00 a ak nevlastnia nehnuteľnosť.

Nehnuteľnosť môžu mať iba vtedy, ak všetci členovia dovŕšili dôchodkový vek

barborital00
2. dec 2016

Pokiaľ vlastnia 1 nehnuteľnost a bývalý v nej, tak majú nárok na príspevok na bývanie. Nikto ich nebude nútiť ju predať

barborital00
2. dec 2016

@sasa1310 a toto nie je pravda: Nehnuteľnosť môžu mať iba vtedy, ak všetci členovia dovŕšili dôchodkový vek

sasa1310
2. dec 2016

@barborital00 DRUHÁ ČASŤ
POSUDZOVANIE HMOTNEJ NÚDZE
§ 7
Hmotná núdza sa zisťuje posúdením príjmu, majetku a možnosti uplatnenia nárokov členov domácnosti.

Možnosť zabezpečiť si príjem alebo zvýšiť si príjem predajom majetku alebo prenájmom majetku sa neskúma, ak ide o
a)
nehnuteľnosť, ktorú užíva domácnosť na primerané trvalé bývanie; na primeranosť trvalého bývania sa neprihliada, ak všetci členovia domácnosti dovŕšili dôchodkový vek,

barborital00
2. dec 2016

@sasa1310 ale ak rodina vlastní nehnuteľnosť, ktorú užíva na bývanie, nikto nemôže ich donútiť ju predať. To viem z praxe. Neohanam sa zákonmi.

Iné je keby rodina vlatnila viac nehnuteľnosti.

A viac sa k tejto téme nevyjadrujem.

sasa1310
2. dec 2016

@barborital00 hm, takže môžem vlastniť nehnuteľnosť hoc aj v hodnote za 200 000 eur a budeme doma a žiadať štát o dávku v hmotnej núdzi? 🙂
a prax nerobíte podľa zákona?