Mám nárok na podporu v nezamestnanosti po skončení rodičovskej?

mirkazdenko
26. mar 2019

Ahojtee, potrebovala by som poradit 😊 od r.2014 som zamestnana v jednej firme, najprv som bola na dobu urcitu, potom uz na dobu neurcitu a to trva. V r. 2016 som nastupila na matersku a nasledne rodicovsku dovolenku. Pocas RD som si vybavila aj opatrovne na brata(ZTP),ktore poberam doteraz. Maly bude mat 3.9.2019-3rocky. Po skonceni RD nechcem uz nastupit do tohto zamestnania.

mirkazdenko
autor
26. mar 2019

Preto ma zaujima,ci po skonceni RD sa mozem ist nahlasit na UP a ci by som mala narok aj na podporu,ci nie? A ak ano v akej vyske asi? Neviem ake mam moznosti, ked vlastne poberam to opatrovne, ci m9zem popri tom poberat aj podporu, ci ako to je? Budem velmi rada, ak sa najde niekto,kto mi poradi 😊 Vopred dakujem

jana585
26. mar 2019

Po ukonceni MD a aj TPP máš pravo na podporu v nezamestnanosti. Dostaneš 50% z hrubeho prijmu este pred MD. Neviem, aky si mala denny vymeriavaci zaklad. Pozri si to na paske ak ju este máš. A to si daj deleno 2. A to krat pocet dni v mesiaci. Ale ci na nu máš narok, ked beries opatrovne, to neviem. Chod sa informovať na Socialnu poistovnu.

miriam439
27. mar 2019

@mirkazdenko Pohľadaj si tu v diskusiách, ak máš ešte nejakú dovolenku, môžeš čerpať 1-2 dni dovolenky a potom ukončiť PP dohodou a vraj potom máš nárok na maximálnu podporu. Ale treba si bližšie informácie pohľadať.
A na stránkach UPSVAR si nájdi, či môžeš poberať popri evidencii na UP poberať opatrovne. Ale zdá sa mi, že môžeš.
Skús hľadať aj tu
https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialn...

lubik87
27. mar 2019

@mirkazdenko myslím že dve dávky poberať nesmieš , dostávala tých cca 460€ mesačne?

lubik87
27. mar 2019

@jana585 vypláca aj jedno aj druhé úrad práce zbytočne na sociálku

jana585
27. mar 2019

@lubik87 podporu v nezamestnanosti vyplaca Sociálna poistovna, nie urad práce. Z UP ju pošlú podat si žiadosť o podporu a ta sa jej vyjadri, ci ma za posledne tusim 3 roky 2roky zaplatené poistenie v nezamestnanosti. A to sa plati ako odvody do sociálnej poistovne, nie uradu prace. Po MD som poberala podporu pol roka, tak preto viem, obehavala som si to.

jana585
27. mar 2019

@miriam439 výška podpory nie je vždy rovnaká 50%? Pokiaľ viem, je jedno, ci das výpoveď ty alebo oni tebe. Vždy dostaneš 50% z hrubeho denneho vymeriavaceho zakladu.

miriam439
27. mar 2019

@jana585 Nemám osobnú skúsenosť, naposledy som bola chvíľu nezamestnaná pred 20. rokmi. O tej možnosti maximálnej podpory po skončení MD a RD viem len tu z diskusií, preto som napísala, nech viac informácií ešte tu vyhľadá.

evittam
28. mar 2019

@jana585 Nie, nie je záleží len a len od VZ. T.j.hrubeho zdanitelneho príjmu z ktorého sa odvadzali odvody na PvN za posledne dva roky pred ziadostou o podporu. Ak po RD vycerpes 1-2dni dovolenky a zostatok ti preplatia=max.podpora aj keby si mala pred MD minimálnu mzdu.

mirkazdenko
autor
28. mar 2019

@jana585 Dakujem za infoo, tak super narok na podporu by som teda mala mat, no len este musim zistit, ako to je popri tom opatrovnom 😊

mirkazdenko
autor
28. mar 2019

@miriam439 dakujem stranku som uz pozerala, no naisto stale neviem, adi bude najrozumnejsie sa ist spytat priamo na socialku. Ano o tej dovolenkesom tu uz citala v diakusiach, len ja uz dovolenku nemam, cerpala som ju po MD 😑

mirkazdenko
autor
28. mar 2019

@lubik87 mam RD a opatrovne cca 350€

mirkazdenko
autor
28. mar 2019

@evittam ahoj, prosim ta a islo by to docielit aj nejak inak, ked som si dovolenku cerpala po Md 😑 a na RD nevznika narok na dovolenku, takze myslim, ze ziadnu nemam uz. Mozem docielit tu vyssiu podporu aj inym sposobom dajako?

lubik87
28. mar 2019

@mirkazdenko ak nepracujes tak by si mala mať o 100€ viac..ale choď sa teda radšej spýtať lebo podľa.nne sú nezlučiteľné tie dve dávky ale zasa môže byť

jana585
28. mar 2019

@evittam jak je to možné??

evittam
29. mar 2019

@jana585 Normalne. Zakladna matematika. Uz v zopar diskusiach som uviedla vzorec výpočtu a nie raz.

evittam
29. mar 2019

@mirkazdenko Ano. Musis mat max.VZ na den. Co je teraz cca 60Eur.

lenkaviki48
20. jún 2019

Môžem sa spýtať či mám nárok na podporu ak som počas rodičovskej ukončila pracovný pomer v roku 2017 októbri. Zameraná som hoľa na TPP od roku 2007. Žiadosť som už podala na sociálke 17.6. Neviem či mi ho už vyplatia v júli Al som na úrade vedená od 26.4. Alebo až po 60 dňoch ako majú lehotu na spracovanie. Ďakujem za odpoveď

evittam
20. jún 2019

@lenkaviki48 Áno mas. Kedy vyplatia zakezi od spracovania

lenkaviki48
20. jún 2019

@evittam Ďakujem

lenkaviki48
27. jún 2019

@evittam môžem poprosiť o radu. 50% denného vymeriavacieho základu mám nárok je písané 15.9€ s toho ešte polovica či už to je vypočítané na deň čo písali 15.9€ ďakujem

evittam
27. jún 2019

@lenkaviki48 Ved ako mas napisane-50% DVZ.

lenkaviki48
3. aug 2019

Môžem sa spýtať či dostanem za mesiac júl so sociálky podporu ak som bola vedená na úrade práce do 16 júla. Ďakujem pekne

evittam
3. aug 2019

@lenkaviki48 Za obdobie od 1.-16.7.dostanes podporu v auguste.

mirkazdenko
autor
6. aug 2019

Baby tak uz to mam zistene, popri opatrovnom sa moze poberat aj podpora!!! Tak me konci materska 3.9. uz, ale poziadala som si o predlzenie, no ci mi to schvalia ci nie je otazne,neviem, a maju na to 30 dni..ak.by neschvalili,tak som sa dohodla so zamestnavatelom o okamzitom ukonceni prac.pomeru a skusila by som tu podporu...dovolenku som si vycerpala po MD, takze tu najvyšsiu urcite nebudem brat 😑 tak to mi teraz budu vypocitavat asi z platu pred MD a rodicovskou ze? Neviete kolko to cca robi, ked som predtym mavala cca 450-600€ vyplaty, a pocas Md a rodicovskeho som nepracovala vobec

evittam
6. aug 2019

@mirkazdenko 50% z VZ je podpora. A nekončí ti MD ale RD.

mirkazdenko
autor
6. aug 2019

@evittam Ano RD mi konci,zle som sa vyjadrila 😁 dakujem za odpoved