Máme nárok na opatrovateľku?

karin200
22. jún 2022

Dobrý deň, píšem sem už zo zúfalstva... Potrebujem poradiť, už neviem kde mám hľadať informácie najviac by mi pomohli od ľudí, ktorý to reálne prežili...(na obecný úrad nepôjdem, pretože to je v štádiu riešenia a dohadovania sa v rodine). Mám 20 rokov. A pred rokom nastala nepríjemná záležitosť a to, že nám skončila stará mama na vozíku a ja s rodinou sa o ňu staráme. A ide o to, či sa dá vybaviť opatrovateľka cez to že s ňou bývame viacerí, v čom problém do teraz nebol, no problém je v tom že začneme viacerí pracovať a skončíme pracovne vyťažení a nebudeme stíhať sa pri babke striedať kvôli robote... Viem, každý povie, že keď sa chce tak sa dá, lenže reálne nastanú situácie kedy bude určitá osoba pri výpomoci chýbať. Ďakujem za všetky info, riešenia, čokoľvek. Viem, niekto to má horšie a dokáže vydržať viac... lenže toto je len omrvinka z toho, čo všetko nás trápi...

sovica
22. jún 2022

Ak chcete opatrovateľku len na pár hodín (napr. nakúpiť, pomôcť babku osprchovať, opatriť, ísť s ňou na prechádzku, k lekárovi, dať jej jesť...), tak sa treba obrátiť na Mestský/Obecný úrad. Je to však na "dlhé lakte", veľmi veľa vybavovania a pozitívny výsledok nie je zaručený. Každé mesto/obec to môže mať trošku ináč. Vo všeobecnosti sa vypisujú tlačivá: Žiadosť o poskytnutie opatrovateľskej služby, Žiadosť o posúdenie odkázanosti na účely poskytovania sociálnej služby na opatrovateľskú službu a ešte musí vypísať tlačivo aj lekár. Potom to na úrade posúdia a ak to "odklepnú", tak ešte prídu k vám pozrieť babku, či naozaj opatrovateľku potrebuje a čo konkrétne potrebuje. Ak majú práve voľnú opatrovateľku, dajú vám vedieť, na koľko hodín. Zväčša sú to 2 a viac hodín. Záleží aj od toho, či majú dosť voľných opatrovateliek. Cena je tiež v každom meste/obci iná. V menších mestách je cena 1,50-3 Eur/hod., vo väčších je to viac. Musíš sa opýtať priamo u vás v obci. Prečo tam nechceš ísť? Ako to chceš potom vybaviť?
Môžete si vybaviť opatrovateľku aj sami (bez úradu). Vtedy nemusíte vypisovať žiadne tlačivá. Je to len na vašej dohode s konkrétnou opatrovateľkou, ale tam aj zaplatíte omnoho viac, zväčša chcú tieto ženy od 5 Eur/hod. a viac. 5 Eur je tá najnižšia cena. Lebo, povedzme si na rovinu, nie je to ľahká práca ani po fyzickej a ani po psychickej stránke. Skús mrknúť na webe Fermeria, či niečo nenájdeš:
https://www.fermeria.sk/opatrovanie-starostlivo...

karin200
autor
23. jún 2022

@sovica Ďakujem za všetky rady čo ste mi napísali, nechcem tam ísť z dôvodu, že rodina o tomto nevie že to riešim a chcem si zohnať nejaké informácie než im tento návrh navrhnem... A druhý dôvod je že, chcem odísť z domu, za čo, má už teraz nenávidia... tak musím na všetko opatrne a s malou nádejou hľadám spôsoby ako pomôcť aj keby som ďaleko... Koniec koncov, ústav pre mňa nieje riešenie, iba zbavenie sa zodpovednosti... Veľmi chápem ceny na hodinu, dala by som im aj viac, sama to robím, viem ako sa narobia, hlavne ak ta osoba na konci odíde...