Môže byť prístavba v 4-bytovke problém?

sinda11
16. aug 2019

Ahojte. Byvame v stvorbytovke a vlastnime dva byty,polku bytovky. Kedze potrebujeme vacsi priestor oslovili sme suseda ci by nam predal byt,s cim nesuhlasil,mali by sme tak cele prizemie. No zial nic. Tak sme sa rozhodli pristavit do nasej zahrady jednu velku miestnost-spojena obyvacka s kuchynou. Mur.bude jeden meter od susedovho okna. Chcem sa spytat,ci mi moze sused prekazit aj tuto stavbu,ked.je to naojom pozemku?

deti95060810
16. aug 2019

to nie je tak ako si myslíš....chceš pristaviť nejaký prílepok ku 4 bytovke? ak to bude mať základy, tak musíš požiadať o stavebné povolenie...ale isto ti to nepovolia....ty by si súhlasila aby si mala susedov múr 1 m od okna? chcela by som vidieť takého človeka....

lula313
16. aug 2019

@sinda11 no toto musis konzultovať na stavebnom úrade/obcou. Pokial sa jedna o bytovku(nie klasicky rodinný dom), tak mozes porušiť aj autorské práva na architektonické dielo, ďalšia vec je, ako je velky pozemok, či neprekročíš prístavbou povolenú maximálnu zastavanost. A Ano, ak sused vlastni susedný pozemok, môže vstúpiť do stavebného konania a pripomienkovať prístavbu a nevidim ani ružovo to, že mu chcete zaterasit okno, závisí od jeho polohy, ale pravdepodobne Vám stavebné povolenie ani nevydaju(my sme riešili nadstavbu a počítal sa uhol zatienenia a to tam susedia ani okno nemali a museli sme sa prisposobit a to sme boli aspoň 3 metre od ich domu).

ukulela
16. aug 2019

@sinda11 toto nevidim realne. jednak nemoze len tak nieco prilepit k bytovke. a za druhe - budes tienit susedovi, resp mu uberies vyhlad/svetlo v izbe.
inac, interpretujes to, ako by ti sused prekazil predaj - on tam byva? alebo byt len drzi? nie je povinny ti ho predat len preto, ze ty chces ... ak by sa rozhodol predavat, vtedy by (mozno) ho musel najprv ponuknut vam, ale kym predavat nechce, tak ty si to nevynutis len preto, ze mate malo miesta.

sinda11
autor
16. aug 2019

On nam ho chcel kedysi uz predat ale mal prehnane naroky. Chcel ho lepsie povedane vymenit za byt ktory ma dvojnasobnu hodnotu. Uzviackrat nam prekazil veci ktore bolo potrebne opravit na spolocnych priestoroch. Byva tu sporadicky. Ale dakujem za nazory tiez to vidim nie ruzovo

mogaa
16. aug 2019

@sinda11 treba stavebné povolenie a vyjadruje sa k nemu aj sused...a nie je vám povinný predať byt - byt je jeho a aj podmienky na predaj si určuje on....

stanulienkat
16. aug 2019

1 meter od okna?? Vadili by mi aj 3 metre . Fuuha, mna by porazilo,teba nie,keby ti to sused urobil? Sused nie je povinny ti predat svoj byt. Mne by nestali niekolkorocne susedske spory,prieky a nascvsly za taketo riesenie.

ukulela
16. aug 2019

@sinda11 no ak su zle vztahy v tak malej bytovke, bez perspektivy riesenia, asi len odstahovat.

zuzana76
16. aug 2019

@sinda11 a tie byty dva o vlastníte sú nad sebou?

zuzana76
16. aug 2019

@sinda11 tie už máte prepojené? Možno skôr riešiť teda mezonet, a urobit schodisko.

draik
16. aug 2019

Zabudnite na prístavbu, to je veľmi dlhá cesta, o to viac, ak niektorý z vlastníkov bytov v bytovke bude proti.

ghostsgirl
16. aug 2019

ak mate malo miesta, nie je lepsia volba dom alebo vacsi byt? Lebo toto si neviem vobec predstavit a byt na mieste niektoreho z vasich susedov, tak ma porazi. A chcete mu nacpat mur 1 m od jeho okna? Ludia, prosim vas niekedy sa zamyslite, ci by vam nevaadilo to, co robite ostatným...

cucoriedkacucoriedka
29. jún 2022

@sinda11 to naozaj myslíš vážne????

sinda11
autor
30. jún 2022

@cucoriedkacucoriedka už bývame diki