Môže mi darovať svoju štvrťku domu?

kasandricka
9. apr 2014

ahojte babenky moja otázka je dosť asi nezvyčajná,ale potrebujem poradiť.S priateľom žijeme v Košiciach v rodinnom dome mojích rodičov už asi tri roky.Prednedávnom sme sa rozhodli vziať si úver.Rodičia sa nás pýtali či by sme nechceli urobiť tak že sa vyplati moja sestra a dom by bol náš.Lenže nastal problém ,že úver daju len priatelovi ja som momentalne tehotna čiže mne úver nedajú čiže na neho by sa napísala polka domu a pred notarom by sa napísala štvrtka na mna.Tak polka by bola naša a druha polko mojich rodičou s tym že sestra už nemá na nič nárok ale ja s tym nesúhlasim.Ako možno vyzniem ako svina ale ...moj priatel do nášho vzťahu neprispel ani bicyklom a ja nemožem dopustit aby on vlastnil čo len kusok nášho domu čo ak nááááááááááhodou sa rozideme a on bude majitel štvrtky domu?? dalo by sa aby mi daroval tu jeho štvrtku???Aby som bola majitel len ja a on by nefiguroval v ničom??Určite sa pytate preco nejdeme byvať inde ale nedá sa lebo potrebujem vyšší úver .Sestre sa vyplaca cca50 000e ale potrebujeme si vziat viac lebo priatel ma dlhy z minulosti.Keby si napr.chceme kupit byt.za cca 60 000e tak banka ohodnoty byt a da nam len tu sumu na byt ale to by sme nestihali platit aj uver na byt aj jeho nedoplatky .Preto nemozme odist z domu rodicou:(

emily76
9. apr 2014

a prečo na neho chceš dávať čosi prepisovať? On nemusí vlastniť nehnuteľnosť ak mu ty budeš ručiť. My to tiež tak máme.. dom je môj a hypotéka na manžela, ja ako spoludlžník samozrejme tiež... a nemal s tým najmenší problém nikto v banke. Sme teda manželia... ale v banke im ide iba o to, aby bolo čím ručiť, ak s tým vlastník súhlasí a na nehnuteľnosti nie sú žiadne ťarchy... ono, najlepšie by bolo, keby si ju splácala ty zo svojho účtu.. aby potom, ak by ste sa náhodou rozišli, nebol problém... 😖 A s darovaním opatrne, dá sa totiž za určitým podmienok vziať späť... takže ak už čosi, tak kúpno-predajnou zmluvou, predať hoci za euro....

macamac
9. apr 2014

no problém číslo jedna - čakáš dieťa so zadlženým človekom
predpokladám, že tie peniaze minul mimo teba, resp. ste sa nepoznali vtedy. tak to máš prvú ťarchu
ďalej, v podstate cudziemu prepisovať majetky rodičov - NIKDY!!! a zvlášť zadlženému
čo ak mu prepne - dnes dosť moderné - odíde, nebude platiť....potrebujete exekútora a zostať všetci na ulici?
ak áno, smelo do toho 😝

lorela
9. apr 2014

Správne a rozumné, vôbec nie "svinské", že si sa rozhodla, aby priateľ nevlastnil časť vášho domu.
Jednoducho tvoji rodičia nech ti darujú polovicu domu - všetko nech prebieha v notárskej kancelárii (zaplatíte nejaký poplatok).

silvinuska6
11. apr 2014

Ja by som tiež určite do niečoho takého nešla ani keby ste boli manželia čo je tvoje nech je tvoje a on nech má tiež svoje jasné ine by bolo keby ste brali uver na byt ktorý kupujete spoločne a aj ho tak splácate a keby sa niečo stalo tak sa preda rozdelite si to a je to ale takto určite nie