Môže študent poberať invalidný dôchodok?

mamka34
20. dec 2014

Synovi diagnostikovali neliečiteľné ochorenie, uznali ho ako ŤZP a mieru poklesu schopnosti zárobkovej činosti mu uznali 60%. Môže pri dovŕšení 18 - tich rokov požiadať o ID? Aj napriek tomu, že študuje na strednej škole? Denné štúdium - individuálny študijný plán. Ďakujem za odpoveď.

andrejka1974
20. dec 2014

ano samozrejme moze poberat invalidny dochodok, moj syn je dmo a v 18 rokoch sme on poziadali a ma ho vtedy este studoval, ked ho prvykrat dostal

pribinak
20. dec 2014

Sociálna poisťovňa ma bezplatnú info linku, tam ti povedia úplne najpresnejšie

17alexis
21. dec 2014

Samozrejme, ze ano, ma nan narok! Mam nevidiaceho kamosa a berie ID.

kaktusik007
21. dec 2014

Nárok na invalidný dôchodok má poistenec, ktorý
je invalidný
získal potrebný počet rokov obdobia dôchodkového poistenia a
ku dňu vzniku invalidity nesplnil podmienky nároku na starobný dôchodok alebo mu nebol priznaný predčasný starobný dôchodok.
Za osobitne stanovených podmienok môže vzniknúť nárok na invalidný dôchodok (tzv. invalidný dôchodok z mladosti) aj fyzickej osobe, ktorá sa stala invalidnou pred dovŕšením veku, v ktorom sa končí povinná školská dochádzka alebo v období, v ktorom je nezaopatreným dieťaťom. Nárok na tento dôchodok vznikne najskôr odo dňa dovŕšenia 18 rokov veku. Po 31. decembri 2007 môže za osobitných podmienok tiež vzniknúť nárok na invalidný dôchodok aj doktorandovi v dennej forme doktorandského štúdia.
Potrebný počet rokov obdobia dôchodkového poistenia
A. Počet rokov obdobia dôchodkového poistenia potrebný na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca,
ktorý sa stal invalidný po 31. decembri 2009, je:
menej ako jeden rok, ak ide o poistenca do 20 rokov,