Môžem ísť na PN?

eliskadavidova
27. jan 2021

Ahojte planujeme s partnerom dalsie babetko (ak sa podari uz teraz v najblizsej dobe) s tym ze on pojde stou starsou na matersku. Lenze chce ist skor takze ja by som sa mohla dat pn ak som zamestnana stale ? Ze by som sa priklad nemusela vratit na 4 m so prace pred dalsou materskou ? Ci jedibe co mi ostava je si platit sama zdravotku a neist na pn vobec neviem 🤷🏼‍♀️

sisa_s
27. jan 2021

1. Na PN potrebujes diagnozu, nie, ze ty chces
2. Este nevies, kedy otehotnies ani a uz kalkulujes, moze to byt o 3m, o rok, dva...

babydesire
27. jan 2021

@eliskadavidova ak pojde tvoj muz na matersku,ty sa musis odhlasit z rodicovskeho a teda sa vratit do prace, a vtedy plati vsetko tak ako pre vsetkych zamestnanych. Retazovu matersku uz nestihas? Ak chcete dalsie babo, a snazite sa a otehotnies a muz pojde aj tak na matersku so starsou aj tak sa musis vratit do prace aj ked tehotna a plati to co pre vsetky tehu v pracovnom prostredi. Ak sa do prace vratit nechces v tehu stave, na pn mozes ist len ak mas nejake ochorenie ci rizikove tehu. Potom ostava uz len dat vypoved. Ale,skor by som asi volila aby manzel nesiel na tu matersku,nech si doma,skuste otehotniet a ak to vyjde a skonci ti pocas tehu rd, ries potom co dalej podla stavu tehotenstva, charakteru tvojej prace a pod.

janinah
28. jan 2021

Dokedy budú v tejto krajine chodiť zdraví mladí ľudia na PN lebo sa im to hodí? ???? Robím pár rokov pred dôchodkom so 4 má diagnózami bez PN.lebo pozerám na kolegov.som fakt asi už stará vydra a mimozemšťan dokopy s tak zastaraným myslením.chodte už do kelu s týmto "plánovaním"

babydesire
28. jan 2021

@janinah ano, suhlasim,,ale ja zas radsej sla "nejako" na pn,nez znovu v praci potratit...zivot nenarodeneho prvorodeneho dietatka dva mesiace po missed abort mi bol prednejsi... Inak na pn len ked som chora..teraz som zdrava,pol roka do konca rd a do prace sa nedostanem lebo pre rd nemozem dat deti do skolky a to som od 1.2.chcela nastupit.

veronikaszabova
28. jan 2021

@babydesire ak pojde muz na matersku, ona nemusi ist automaticky do prace.

petrisa213
28. jan 2021

@babydesire nie je úplne pravda co píšeš, ak muž pôjde na materskú ona sa nemusí vrátiť do roboty pokiaľ RD trvá. Požiada na úrade práce o zastavenie vyplácania rodičovského ale na RD ostáva naďalej ale bez príspevku. A odvody v zdravotnej poisťovni si hradí sama. Do práce sa jasne ze môže vrátiť ak chce ale nie je to podmienka, len teda budú iba na jednom prijme.

petrisa213
28. jan 2021

@babydesire presne tak, nie každý zvažuje PN lebo nechce robiť, ja takisto už mi skončila RD a som znova tehotná. Kvôli 2 MA som reťazový pôrod nestihla a presne som sa bála toho ze sa znova niečo stane, preto som sa nechcela vrátiť do prace. Čerpám dovolenku, mam jej vela kombinujem s pandemickou OCR a takto mi to zatiaľ vychadza ze už len mesiac pred nástupom na materskú budem musieť niečo ešte vymyslieť ale jedine PN

kvetinka75
28. jan 2021

@petrisa213 ale je kopa takych co.nechce do roboty, hodia sa na PN lebo im to tak vyhovuje. Ak je na PN dovod, je to v poriadku. Ale zakladatelka nepise ze ma zdravotne problemy. A PN je o tom, ze clovek ma tie zdravotne problemy.

petrisa213
28. jan 2021

@kvetinka75 áno to je pravda, v tehu úplne chápem ak mala žena predchádzajúce tehu problémy tak ten strach ta donúti zvažovať aj takúto možnosť ale inak ano, zdravý pracujúci človek na PN len kvôli tomu ze sa mu nechce robiť, to je iné. Ja kym som pracovala som na PN nikdy nebola, muž takisto. Ale žiaľ sú sk taki co im je lepšie doma hnit za televízorom, ale aj doktori majú na tom svoju zásluhu, keď nie je dôvod, nevypisem PN. Keď sa niekto sťažuje na vymyslenu chorobu pošlem na vyšetrenia, ten človek si potom rozmysli ci bude behať po lekároch a míňať si lekárov a dovolenky.

eliskadavidova
autor
28. jan 2021

@kvetinka75 predchadzajuce tehotenstvo som bola od 4 mesiaca na rizikovom tak mam teraz strach sa vratit do prace kedze mam pracu aku mam byt 8 a pol hodin na nohach a dvihat tazke veci je nic moc tak som chcela vediet ci sa to sa ist na pn pred porodom zase

nelca84
28. jan 2021

@babydesire až na to, že ona ešte ani nie je tehotná... len sa jej nechce vrátiť do práce

eliskadavidova
autor
28. jan 2021

@nelca84
@nelca84 nechcem sa vratit skrz toho ze som uz takto doplatila pri prvom a ostala som v 6m v nemocnici a boˇa vwlka prabdepodobnost ze pridem o dieta

eliskadavidova
autor
28. jan 2021

@janinah nejde o to ci som zdrava ci chora ide o to ze nechcem sa znova vystavit riziku strate babetka kedze mam velmi tazku pracu

eliskadavidova
autor
28. jan 2021

@babydesire manzel chce ist silou mocou na matersku a zacali sme sa snazit o druhe
Bola som na rizikovom v pebim tehu a fakt sa bojim riskovat ak budem zase tehu ist do prace kedze praca ˇa dostala na rizikove

eliskadavidova
autor
28. jan 2021

@sisa_s ano pravda ze neviem kedy otehotniem ale pri stasti tak hned do par mesiacov by smw chceli a to nie jw ze chcem ist na pn len mam strach sa vratit a dvihat tam tie tazke veci co som dvihala a skoncila s krvacanim v 6 m v nemocnici

sisa_s
28. jan 2021

@eliskadavidova no strach nie je dovod PN...rovnako na PN by mohli ist ucitelky v ms, dvihaju deti, doktorky, co ked sa nakazia niecim, vsetky zeny v priemysle, upratovacka, ved dycha cistiace prostriedky, atd atd...je to na posudeni lekara a musi byt na to objektivna diagnoza 🙂 takze toto sa neda naplanovat, lebo ak tam nebude ochota Dr, tak ziadna PN nebude proste

sisa_s
28. jan 2021

@eliskadavidova a po oznameni tehotenstva v praci by vas mali preradit na vhodne pracovisko, bez dvihania bremien atd

eliskadavidova
autor
28. jan 2021

@sisa_s zase nechcem riskovat aby som zase skoro prisla o babo ale skusim povedat muzovi nech nejde na tu matersku a ja ostanem zatial na rodicaku a keby sa nam podarilo dalsie pojde pri dalsom na matersku
Ja som to chcela tak ze ked teda by som mala byt tehotna tak pokym nenastupim na dalsiu matersku buem na rodicaku zatial ale muz zase vymisla ze by on potom nemohol byt uz pol roka v kuse doma
( ja dviham tak 50 kg baliky ) a mate pravdu s tym ze kazda jedno zamestanniw ma nieco do seba
No uvidim ak sa podari co dufam ze ano a skonzultujem to z doktorkov ked uz som raz bola na rizikovom ci ma znova posle do prace ci nie

eliskadavidova
autor
28. jan 2021

@sisa_s to som si myslela aj pri prvom tehotenstve ale moj zamestnavatel si to nemyslel a preto som na to aj doplatila

petrisa213
28. jan 2021

@eliskadavidova keď sa vám podarí a ty nastúpis na materskú na nové babo môže ísť muž na materskú s prvým dieťaťom a budete súbežne brat materské, to sa dá. Keby išiel napr teraz a ty ostaneš na rodičaku bez príspevku prídete o jeden plat, pretože súbežne poberanie rodičaku a materskej sa nedá. Inak toto s tou PN nepochopia maminky čo nezažili stratu bábätka. Ja som mala 2 bezproblémové tehotenstva a potom v jednom roku 2 spontánne potraty. Teraz som znova tehotná a popravde sa bojím aj p..... t. Tiež by som na tvojim mieste rozmyslala ako sa vyhnúť ďalšiemu strachu z rizikového tehotenstva alebo potratu, a nech ma nazvú hocijako, tu bolesť zo straty za mňa nebude prežívať ani socialka ani žiadna protipnkova bojovníčka 😉

babydesire
30. jan 2021

@nelca84 ale nie,nezda sa,podla prispevku nad tvojim,,,nie vzdy ti zamestnavatel vyjde uplne v ustrety aj ked podla zakona ma a riskovat problemy v tehu na pracovisku...nehovorim, ulievat sa z akejkolvek prace lebo sak preboha ja som vtom ,to zas nie..v niektorych krajinach maju zeny aj pocas menzesu narok na volno 🤣 a to bez ohladu nato ci ide o zenu ktora ma velke bolesti alebo ziadne,,to uz je iny "ulejvak" 🙃

babydesire
30. jan 2021

@eliskadavidova tiez by som skusila dosiahnut pnku ak by ina moznost nebola,,,

babydesire
30. jan 2021

@sisa_s prepac ale to ake mame povolanie a ake rizika snim suvisia je uplne odveci od tych "iba" cca 40tt tehotnosti... Moj nazor,,ak je potencialne riziko a dovod a to autorka ma, tak naco riskovat?ak bypovedzme otehotnela,sla do prace aby ju niekto neosocoval ze tehotenstvo nieje choroba a ona potrati, docka sa lutosti ale aj utokov ze preco riskovala ked vedela ze je to prenu a dieta nebezpecne...je to kazdeho vec a sto ludi sto chuti..

babydesire
30. jan 2021

@petrisa213 presne!!! Toto si napisala velmi dobre..tiez pri prvom tehu,ze vsak mi neni zle a niesom ziadna fajnovka,sef mi dal pracu ktoru mozem ako tehu robit,,ze jej bolo vela, 8hodin na nohach, a aj 6dni za sebou asi neni moc vhodne..prave na 6.den na konci smeny krvacanie,,vysledok MA nevravim ze zato mohlo moje zamestnanie,mozno,mozno stitna,mozno nahoda,mozno vsetko..to uz nezistim...no druhe tehu dva mesiace po potrate som riskovat nechcela...aj sef si vydychol,o jednu tehotnu menej,,bolo nas viac a mali problem nam pridelit pracu.

nelca84
30. jan 2021

@babydesire v tom prispevku pise o predchadzajucom tehotenstve. Dalsie dieta len planuju. Na PN chce ist preto, aby muz mohol ist na matersku a ona nemusela do prace, tak neviem o com ty tocis. Si precitaj uvodny prispevok, ziadne tehotenstvo nie je v ohrozeni....

petrisa213
30. jan 2021

@nelca84 píše v ďalších príspevkoch ze sa začali snažiť, takže kľudne môže aj nemusí byť teraz už tehotná, alebo v dohľadnej dobe môže byť

babydesire
30. jan 2021

@veronikaszabova
@petrisa213

Jaj, a nevedela som..domna hucali vsetci,ze ked muz pojde na matersku ja musim odhlasit rodicsk,podpisat cestne prehlasenie ze sa onu stara teraz on a ja kedze mam zruseny rd akoby mi skoncila rd a mudim ist spat do prace,,svagrina to tak mala lenze ona je nezamestnana takze sup do evidencie nezamestnanych na urade..ale ze zamestnsne musia ist do prace,mne to takto bolo povedane

babydesire
30. jan 2021

@nelca84 ze nechapes prirodzeny strach matky o planovane babatko ak sa podari,pretoze si uz ohrozenim zivota babatka uz presla asi nepochopi kazda,,jasne 🤔

petrisa213
30. jan 2021

@babydesire ja stále hovorím, ze každý sme strojcom svojho šťastia 😊 a ci sa ja rozhodnem ze pre strach chcem byť na PN, žily mi to jednoznačne trhať nebude keď sa tu budú do mňa navazat iní. Ja som prvé tehotenstvo ešte kamióny nakladala a dobrovoľne aby som pomohla skladnikom 😁 teraz? Mohla by som sa na to .....

nelca84
30. jan 2021

@petrisa213 skvela logika, takze hypoteticky som aj ja tehotna a mala by som ist na PN 🤦‍♀️