Môžem vybavovať prehlásenie o otcovstve po narodení dieťaťa?

snido
27. apr 2016

Zdravim, nasiel som k tejto teme diskusie iba starsieho datumu a tiez s tym, ze v inom okrese s inym postupom.
Preto ma zaujima aktualne v ramci Kosickeho okresu -

- je mozne vybavit prehlasenie o otcovstve aj po porode, no bez toho aby sme museli riesit zapis otca do rodneho listu sudnym konanim?
- alebo, je mozne vybavit toto prehlasenie este pred porodom, no bez pritomnosti matky? partnerka je neplanovane v nemocnici a do porodu tam bude musiet ostat.

Viete mi prosim poradit co v tejto situacii robit ? Nie sme manzelia.

Dakujem pekne 🙂

sissy27
27. apr 2016

@snido po narodení dieťaťa pôjdete pekne spolu na matriku a tam vypíšete jedno tlačivo, zapíšu ťa do rodného listu a vybavené... záležitosť 5minút...
bez prítomnosti matky asi ani pred ani po pôrode nevybavíš nič, akurát tak so splnomocnením overeným notárom, ale keby mohla k notárovi tak môže aj na matriku...

snido
autor
27. apr 2016

@sissy27 toto znie uplne idealne, je to nejako casovo obmedzene ? do kolkych dni to treba vybavit ? doposial som sa dozvedel len to, ze ak pri narodeni dietatka nebude prehlasenie o otcovstve, budem to moct riesit dodatocne no len skrz sudne konanie. co vsetko je teda potrebne na matriku, nejake podmienky tu jestvuju ?

andrejkobb
27. apr 2016

Dobry den, ak nie ste manzelia a nemate prehlasenie o otcovstve pred porodom, tak v nemocnici bude dietatko zapisane pod priezviskom matky a po narodeni pojdete na matriku a rodny list sa vystavi s priezviskom ake si dohodnete a vy budete zapisany ako otec do rodneho listu. Bola som v podobnej situacii, ked otec dietatka bol v case jeho narodenia a najblizsie dva mesiace mimo SK. Ja som mala najprv rodny list, kde otec nebol uvedeny a po dvoch mesiacoch sme sli spolu na matriku a na pockanie nam vystavili novy rodny list s minimalnym poplatkom. Museli sme byt obaja pritomni. U nas som ale priezvisko syna nechavala svoje, nie po otcovi. Urcite netreba ziadne sudne konanie.

sissy27
27. apr 2016

@snido nie je to nijako obmedzené... akurát teda aspoň kedysi tak bolo, že ak nemala matka pred narodením papier z matriky, tak otca nezapísali, bolo tam len "otec neuvedený" a teda napr. v pôrodnici, ak by sa niečo stalo, tak by lekári nepodali dotyčnému informácie, keďže z právneho hľadiska otcom nie je... ale zas to už má každá pôrodnica aj nejaké svoje pravidlá... samozrejme, mamička môže dieťa ukázať komukoľvek 🙂
časovo to nie je úplne nijako obmedzené, môžete ísť rovno z pôrodnice alebo aj po 10 rokoch, dovtedy bude kolónka "otec" prázdna, resp. "otec neuvedený / neznámy"
súdnou cestou by to išlo len v prípade, že jeden z vás s tým nebude súhlasiť, ale aj to návrh na určenie otcovstva musí niekto podať... čiže ak by matka otca neuviedla a chlap je s tým ok, tak sa nič nedeje, kým si chlap nepodá návrh na súd, alebo teda chlap odmieta byť uvedený v rodnom liste, tak si žena podá návrh na súd... kedysi bolo aj také, že ak žena neuviedla otca, tak si ju predvolali na súd a chceli, aby ho označila a súd ho potom predvolal, teraz neviem či to ešte robia...
ale pokiaľ ste s tým obaja ok, tak naozaj stačí ísť na matriku a vypísať jedno tlačivo, treba k tomu len platné občianske preukazy oboch rodičov, tlačivo dajú tam.

evittam
27. apr 2016

@sissy27
@snido Ešte doplním, že okrem platných OP treba aj rodné listy rodičov. 🙂

snido
autor
27. apr 2016

vyborne, dakujem pekne za vsetky odpovede a som rad, ze je to jednoduchsie ako som myslel, co sa aj dnesnu dobu patri 🙂

sissy27
27. apr 2016

@evittam ano? mne sa zdá, že len občianske sme potrebovali, ale to bolo pred 12 rokmi, tak si možno aj zle pamätám alebo sa niečo zmenilo... lebo veď rodný list si vieš vyžiadať rovno na matrike aj svoj na základe OP...

evittam
27. apr 2016

@sissy27 No my sme to takto vybavovali pred 8.rokmi a potom dopredu pred 2 a bolo treba mať aj rodné listy-originály.

snido
autor
27. apr 2016

ak dovtedy nezabudnem, tak sem dam aktualne detaily ohladne dokladov 🙂

sissy27
27. apr 2016

@evittam
@snido no teraz pozerám rôzne matriky a píšu len občianske preukazy oboch rodičov a ak je matka rozvedená, tak právoplatný rozsudok o rozvode 🙂

evitka83
27. apr 2016

@snido pokial viem, tak pokial je mamina v nemocnici na rizikovom, tak matrikarka pride za nou. Ked som bola ja v nemocke, tak spoluleziaca to takto akurat riesila

evittam
27. apr 2016

@evitka83 Áno, matrikárka príde za tebou - a to nemusíš byť na rizikovom - ale ide len o to, že zapíše aktuálne údaje - t.j. dieťa, ktoré sa narodí bude mať priezvisko po matke, až potom sa to prepíše na matrike ako bolo už uvedené. 😉