Môžu nás pripraviť o darovaný byt po smrti darcu?

ecullenova
14. jún 2011

Baby, vyzna sa tu niekto aj v takejto zalezitosti? moja starka mi pred 6 rokmi prepisala byt na zaklade darovacej zmluvy, s tym ze dcere(mojej mame) a synovi nechala peniaze. teda moja matka nic nechcela.. teraz vzdy ked sa pohadame vykrikuje ze nas o byt pripravy, ze da otvorit dedicske konanie... aj ked neviem naco .. ved byt bol prevedeny este za zivota mojej starkej.. vraj boli urcene podmienky za ktorych byt bol prepisany, ale v DZ nic nebolo. bolo tam akurat dozivotne pravo byvania pre moju starku inac nic.. je mozne aby sa jej podarilo nas o byt pripravit? myslim si ze nie, lebo som citala ze prave pokial to je za zivota prevedene, nic nezmozu, mate niekto s tym skusenost?Zijeme usporiadanym zivotom, najom mame vzdy zaplateny, nerobime bordel, nic... tak som zvedava, skuste mi napisat, lebo uz mam nervy to stale pocuvat, ako sme prisli do hotoveho a ako na nic pravo nemame... a ako sme nic neurobili .. 😠 dakujeeeem

elise
15. jún 2011

@ecullenova my sme mali tiež darovaný pozemok na ktorom sme postavili dom, teda babka pozemok darovala môjmu mužovi. avšak manželova sestra sa do toho pustila a babku prinutila dať na sud o vrátenie daru, právnička nám povedala že aj dediť manželová matka môže dať na súd na prešetrenia dedičského konania. vyriešili sme to jednoducho zúžili sme si BSM a mažel mi predal dom stým že ak by sa medzi nami dačo stalo (rozvod...) tak dom odkúpi späť dali sme si vtedy kúpnu hodnotu cenu znaleckého posudku a ja som platila notárske výkony vklad na kataster. manželova sestra a matka boli uplne hotové a na súde im spadla sánka.

lula5
15. jún 2011

Nie, neboj sa, nemozu.

Dokonca som nasla judikat, ze aj keby darca zomrel a nie je este povoleny vklad do katastra nehnutelnosti, ma sa prihliadat na volu porucitela urobenu pocas zivota a dar (nehnutelnost) by nemal byt zaradeny do aktiv dedicstva.

marika80
15. jún 2011

Je mi smutno z toho ako si ani len rodiny nedopraju medzi sebou ☹

zuzana357
15. jún 2011

....myslim ze darovacia zmluva sa da napadnut do 3 rokov....a napada ju ten kto daroval a chce vratit dar...
...rodic nemoze vydedit svoje deti, iba v zakonom stanovenych-povolenych dovodoch....
... myslim ze ked to babka darovala za zivota, nie je to vydedenie...
.... u nas v rodine sme to mali podobne, ale nebola to darovacia zmluva ale babka kupnopredajna, poradil to tak pravnik...

ecullenova
autor
15. jún 2011

@elise tak to ma byt, treba s nimi riadne vyzametat zem... pokial sa to da... ja keby som mohla tak jej tiez poslem nejaky papier ze nema na nic pravo.... ale neriesim, nech si vykrikuje.. som jej napisala nech ide k pravnikovi a zisti si co moze a co nemoze.. 😝 inac, este by som chcela ..byt je moj este spred uzavretia manzelstva, no a ak by sa mi nieco stalo, mamka ich vyhodi, tak by som chcela nejako tak napisat aj na muza a dopisat ze ak by sme sa tiez nebodaj rozisli aby mi nan nesiahol.. no uvidime, mamku by z toho slahlo, keby to zistila 😀
@lula5 dakujem, no viem ze aj tak by si mama robila nadeje.. ona poodmietala vsetky peniaze,lebo s tatkom podnikali, tak aby nato nesiahol exekutor, a teraz kazdemu zavidi..svojmu bratovi kolko ma penazi, ake auto.. nikdy jej nic neni dobre.. kupila si domace kino za 15.ooo a za dva roky ho nemala ani pustene... ale moj muz je vraj drzgros,skupan, ked nekupi hned to najdrahsie.. no nervy.. rodinu si nevyberame... ☹
@marika80 to je ozaj dost smutne, pri cudzich sa to pochopi, ale pri rodine.. ale ja som vraj vzdy ta zla, nenazrana, ... a moj muz tiez.. skoda reci.. 🤐

ecullenova
autor
15. jún 2011

@zuzana357 no nieco sme sa ucili aj v skole ako moze deti vydedit, ale ostatnych clenov rodiny uz vydedit nemoze...a starka zomrela do mesiaca od prepisania, takze uz to urobit nemoze..a velmi pekne dakujem ...som rada ze ste ma tolke maminy utvrdili v mojej mienke.. kiez by si to aj ona uvedomila 😀

marika80
15. jún 2011

@ecullenova to snad nebude moct vyhodit tvojho manzela a deti z bytu. Ved ona nema nan ziadne pravo,nie?

martina2001
15. jún 2011

@ecullenova mohla to napadnúť jedine starká za života a ak sa to nepáčilo jej deťom mohli to spomenúť na dedičnom konaní, ale napadnutie darovacej zmluvy nie je tiež jednoduché. Musí mať pádne dôvody nato ten kto to napadne a ty spomínaš že podľa darovacej zmluvy bolo len doživotné právo a to bolo dodržané.

martina2001
15. jún 2011

@ecullenova ak by sa ti niečo stalo tak dedia tvoj muž a tvoje deti, tu môžeš jedine závet použiť ak chceš aby to boli len deti

bosoriak
15. jún 2011

@ecullenova Okrem postrehov nado mnou len poznamenam, ze:
1. Otvarat dedicske konanie moze, ale byt nebol predmetom dedenia, takze to je uplne bezpredmetne.
2. Darovaciu zmluvu napadnut je velmi tazko, hlavne by muselo byt dokazane, ze ju starka podpisala napr. v zlom psych. stave, pod natlakom a podobne. To sa uz teraz stane velmi tazko.
Myslim, ze ani velmi dobry pravnik ta o byt nepripravi.

ecullenova
autor
15. jún 2011

@marika80 kedze to bol majetok nadobudnuty este pred manzelstvom, asi by nam pravo mala, ci? a aj keby nie,bila by sa on, lebo mojho muza neznasa...tak preto.. 😢

ecullenova
autor
15. jún 2011

@bosoriak no ked ho starka prepisovala, mala rakovinu v poslednom stadiu a do mesiaca zomrela,ale pri dobrom vedomi este bola, svedkom pri podpisovani bola pani z mestskeho uradu, takze hadam by toto napadnut nemohli, ale ono, viem coho je matka schopna ked sa naserie.. ale aj keby, mala by to dost tazke, a zdlhave..a aj tak by nemala vysledok isty.. ona ma len prazdne reci, a si mysli ze sa z toho vsetci pokakame,ked sa bude vyhrazat.. a dakujem za pomoc 🙂

ecullenova
autor
15. jún 2011

@martina2001 no to som rada, ked ani takto by pravo nemala na nas byt... ale viem ze by robila peklo na zemi, ale urcite sa chcem nejake poistit, aby to mala raz cierne na bielom ze ho nedostane... neze by mi islo o peniaze, ale o to ze co robi, ako sa k nam chova, ....uz len preto by som to urobila.. 😀

ecullenova
autor
15. jún 2011

tymto dakujem vsetkym maminam-nemaminam za pomoc, este raz velmi pekne dakujem 😀

adrioska
16. jún 2011

@zuzana357 ja som pocula, ze darovacia zmluva sa da napadnut do 5 rokov...su to "len" 3 roky?

zuzana357
17. jún 2011

@adrioska no veru nie som si ista, tiez som to nejako presne nezistovala 😒 asi by sme to nasli presne v Obcianskom zakonniku?

ferka511
20. jún 2011

v občianskom zákone je napísane, že rodič nesmie vydediť vlastné dieťa iba v prípadoch ak sa na starobu o neho nestaralo. Ak Ste sa starali o babku Vy , tak nie je o čom, nemôže napadnúť darovaciu zmluvu, alebo dedičské konanie, a kto zabezpečoval babkin pohreb aj to je dôležité.

vroni
21. jún 2011

@ferka511, nic take v zakone nestoji. Su tam sice dovody (vynimocne), z ktorych mozno vydedit deti, ale ziadne nestaranie sa na starobu (o dobrych mravoch by si tam cosi nasla). Okrem toho v tomto pripade vobec nejde o dedicstvo ale o darovaciu zmluvu. Aj v pripade dedicstva su dedicmi dcera a syn (teda matka a ujo) a figu pomoze, ze starka prepisala byt niekomu inemu (vnucatu, v tomto pripade), mama sa moze vyhrazat, ale tym jej moznosti aj koncia.