Musí majiteľka bytu umiestnená v domove dôchodcov platiť za výťah?

ankare
10. aug 2017

Mamina ma starú tetu, ktorá je umiestnená v DD. Ostal po nej prázdny byt.
Musí teta stále platiť za výťah, osvetlenie v spoločných priestoroch, smeti,...?

maria1678
10. aug 2017

pokiaľ má byt stále vo vlastníctve tak ano, vždy to platí vlastník bytu bez ohľadu na to, či tam býva alebo nie

carrot_apple
10. aug 2017

@ankare na smeti dostane zľavu, keď predložíte na mestskom úrade, že tam nebýva a dáte to potom správcovi, za výťah môže platiť, ale iba čo sa týka spotreby elektriky a závisí ako to majú všetci dohodnuté na výročnej alebo vchodovej schôdzi -ako platia do fondu opráv, ja bývam na prízemí a neplatím na osoby nič...to je otázka na správcu bytovky.

dominika6
10. aug 2017

@ankare či sa v byte býva alebo nie platí sa všetko

carrot_apple
10. aug 2017

@dominika6 na smeti dostane zľavu, to má aj študent, ktorý býva na internáte napr. jeho rodičia platia menej za neho je to smiešna suma ale je.

tabakmirka
10. aug 2017

Hej musí to platiť, tých ostatných ľudí v bytovke nezaujíma či tam ona býva alebo nie, pokiaľ je ten byt jej tak musí platiť. Jedine, že by ste s nim nejako dohodli, že to nebude platiť keď to v podstate nevyužíva ale to by sa im zvýšili náklady takže pochybuje, že by s tým oni súhlasili. Dajte byt do prenájmu a platte to z nájmu čo budete dostávať 🙂

katarinapekna
10. aug 2017

Áno musi! Ak nechce platit,nech predá byt!

dominika6
10. aug 2017

@carrot_apple ja nepíšem o sume..hovorím že platiť sa musí..bez ohladu či tam je niekto 365 dní alebo 1 deň

mimla
10. aug 2017

Vo väčšne domov platia dokonca aj obyvatelia prízemia. Obyvatelia prvého poschodia platia rovnakú sumu ako obyvatelia dvanásteho. Nejde o to či a koľko kto výťah používa. Ide o to, že je to dom s funkčným výťahom v spoločných priestoroch. Na spoločných priestoroch máva podiel každý z majiteľov bytov a preto má aj záväzok starať sa o bezpečnosť a funkčnosť výťahov, svetiel, zvončekov, atď.

sara07
10. aug 2017

môžeš požiadat ak tam nebyva o skrátenie záloh za elektrinu a podobne, aby si neplatila ako ked tam byva
to isté smeti
záleží ako je dohodnuté , fond opráv a spoločné priestory , elektrina sa vždy rozrátavajú, niekde platia aj za psa - myslím výtah , tak behá sa s ním vkuse hore dole venčit
na domovej schôdzi si to musíte dohodnut či ta oslobodia alebo nie

evinea
10. aug 2017

Bohuzial musi to platiti aj ked tam nebyva. Ale pokial viete, ze sa tam uz nevrati tak preco ho nepredate ked s tym mate zbytocne vydavky? Alebo aspon do prenajmu ho dat

ankare
autor
10. aug 2017

Ďakujem všetkým!
@evinea Teta nemá deti ani muža. Má nevlastné dcéry, ktoré mal jej manžel, s tými v kontakte nie je.
Mamina je jej neter a pochybujem, že by mala kompetencie ho predať alebo dat do prenájmu.
Teta ma alzheimera, nemá triezve zmýšľanie a ťažko by súhlasila s predajom bytu. Nemá ani účet v banke.
Zatiaľ jej to finančne vychádza platiť aj DD, aj byt.