Načo všetko má nárok slobodná mamina?

sofijana
12. nov 2017

Pozdravujem každú mamu a hlavne tie slobodné.

Moja otázka je nasmerovaná na sociálne dávky a načo všetko máme nárok. Opíšem moju životnú skúsenosť a príbeh. Poprosím o tie ženy matky, ktoré mi vedia poradiť, nejde o ľahkú situáciu :(

Mám štvorročnú dcérku, do školky ide opat v januári, kvoli stahovaniu sa. Čakám druhé bábätko (6 mes.teh), mám 32 rokov, od otca detí som musela odísť a bolo to viac ako nutné. Som vedená na úrade práce skoro rok, kvoli skončeniu rodičovskej dovolenky s prvou dcerkou a hlavne mi ju vtedy nezobrali do školky, čiže som s nou ostala doma. V júni som otehotnela a pokračovala v evidencii,ktorá trvá doteraz. v januári nastupujem na druhú rodičovsku dovolenku. Momentálne som u mamy , žije sama v byte to je dočasna alternatíva, lebo neviem si to rpedstavit aj s novorodencoma so 4ročnou v jednej malej izbe....(ved kde inde vedú kroky slobodných mám). Príjem nulový, okrem prídavku na dieta vyše 20e. Mama je pracujúca dochodkyna. Súd o alimenty odročený na január.

Moja otázka znie :

Mám nárok na dávku v hmotnej núdzi? Rada si overím info,ktoré som načítala. Podľa všetkého naárok na dávku v hmotnej núdzi mat nebudem (iste pojdem sa opytat na UPSVaR, len predbežne sumarizujem, chcem byt pripravena....). Kedže sa posudzujú ľudia v spoločnej domácnosti. Mám v pláne sa v januári prestahovat do rodičovskeho domu, mama žije sama v inom byte. Som jeho spolumajiteľkou, pretože otec zomrel a prebehlo dedičske konanie. Bola by som tam len aj a deti. ciže to by prešlo. Ale

Prosím zarátava sa do dávky v hmotnej núdzi ako príjem rodičovský príspevok a alimenty? Ktorý by prevyšoval životne minimum. Chápem to správne, prosím?

Ak na toto nemám nárok, čo si myslim že je tak, čo z pomoci hmotnej núdzi mám nárok?

Napr. mám nárok na ochranný príspevok pre tehotnú? t.j 13,50 e , alebo na aktivačný príspevok počas rodičovského rpíspevku, alebo aspon príspevok na byvanie???

Na dávky v nezamestnanosti asi nemám nárok, kedže som po VŠ mala len dohody o umeleckej činnosti, čiže žiadne TPP, potom urad prace, potom rodičovská dovolenka, teraz opat nezamestnaná a tehotna....a sama!

Mám vôbec na niečo nárok? Prosím, len tie ktoré sa vyznajú, alebo boli , či sú v podobnej situácii.

Veľmi pekne ďakujem.

korytnacka1
13. nov 2017

@janette321 tak diagnozy: ADHD, vyrazna hyperkineticka porucha aktivity a pozornosti, (vyvojova) porucha reci , retardacia reci, psychicka retardacia, syn nerozprava, slabe kongvitivne schopnosti. Teraz cakame na vyhodnotenie diagnostiky autizmu nakolko ho syn podla viacerych odbornych lekarov ma, spada to pod Hellerow syndrom, pervazivna vyvinova porucha. Syn si stale vyzaduje pomoc, asistenciu pri vsetkom takmer, vyzaduje neustalu starostlivost a dozor. Nevie byt ani chvilku sam, nevie sa sam obliect ani obut. Vyjadruje sa iba tak, ze pisti, krici, rici, mrnci takmer na vsetko. Mentalny vek testami urceny na vek 3 roky. Nedavno psychologicka urcila, ze vzhladom na mentalny stav dietata nedoporucuje zapis do prveho rocnika zakladnej skoly este minimalne 1-2 roky. Pripravny rocnik taktiez nedoporucuje vzhladom na jeho stav. O opatrovatelsky si chcem poziadat na odporucanie psychiatricky, psychologicky a neurologa. Syn je tazko zvladnutelny, nevie, nedokaze byt v kolektive. Okrem toho byva casto chory, infekcie dycha.ciest, uz 3 krat AT a TT, hrozi nam stvrta este.

janette321
13. nov 2017

@korytnacka1 tak odporucam este nasu skupinku Autizmus ....

korytnacka1
13. nov 2017

@janette321 dakujem, idem si to pohladat. Co myslite, mam sancu z tym vsetkym uspiet pri posudzovani? Podla pedo psychiatricky neexistuje aby mi ho pri synovi zamietli, mali by dat min.na rok. Za 2 roky intenzivneho logo. cvicenia nenastal ziadny progres, naopak regres. Je otazne ci sa do 1 roka rozrozprava, nemusi, ma vrodenu nejaku poruchu reci, neurologickymi vysetreniami zistili, ze uz sa s tym pravdepodobne narodil, ze bude velmi zlozite neucit ho rozpravat, okrem ineho

janette321
13. nov 2017

@korytnacka1 na adhd neviem . Ale neviem preco vam este nedali diagnozu autizmus . Plus moj maly ma k tomu urcenu aj diagnozu mentalna retardacia mame to podobne ako vy . Popiste v skupinke vas stav tam su maminy co sa diagnozam viac rozumia a mozu poradit . Nech to tu nespamujeme . Ale je jasne ze aj vase dietatko je odkazane na opateru ...

korytnacka1
13. nov 2017

@janette321 dakujem, teraz cakame na vyhodnotenie diagnostiky, zhruba za 2-3 tyzdne bude. Tiez to tu nechcem spamovat lebo tema je o inom ale tie je este na noc plienkovany (v rannom veku zapal obliciek) a ma poruchu spanku, velmi skoro vstava, medzi 4-5 hod.rano, vatsinou uz spat ani lahnut si uz nechce. Na obed nespava, vecer nevydrzi dlsie hore ako do 18tej. Aj podla lekarov malo spi a vela je hore. Mame v izbe zavesy tak neviem co ho este stale budi, hluk nema. Nevie zaspat sam v izbe, musim byt pri nom kym nezaspi, aj za zvykne 2-3 krat zobudit ci som v izbe, a to bude mat 6 rokov. Ma velmi kratku pozornost. Pri uceni (vlastne nielen) si zapchava usi a otaca hlavu

barla5
13. nov 2017

@korytnacka1 zapis do skoly sa neda odlozit, na ten ist musis, ci uz do skoly pojde alebo nie. Inak ta budu nahanat zo socialky. Normalne do spadovej zš.

korytnacka1
13. nov 2017

@barla5 dieta nie je zrele na zakladnu skolu, nerozprava, slabe kongivitivne schopnosti. Myslim, ze by nezvladol zakladnu skolu. Tym, ze mu vychadzaju zle roky podanie prihlasky spada na marec-april 2018. Samozrejme vyberiem vhodnu ZS no poziadam o rocny odklad skolskej dochadzky takze nastupil by ako 7 rocny. Keby vysiel ten pripavny rocnik v sk.roku 2018/2019 ja budem rada, ponukli mi takuto moznost v specialnej skole no nie je tam oficialne prijaty. V Ziline je jedna ZS pre deti z poruchami reci a ucenia, bola by aj vhodba no podla psychologicky by tam ich tempo nezvladal vzhladom na oneskoreny vyvoj. Ma specialne vychovno-vzdelavacie potreby. Potrebuje asistenta no nedostal ho. Vychovno-vzdelavaci plan pre deti s NKS mu este vypracovany nebol, mal ho vypracovat CŠPPP

korytnacka1
13. nov 2017

@barla5 pedo psychiatricka ma upozornila nech nad beznou ZS pre syna ani neuvazujem. Pockam na tu diagnostiku PAS. Viem, ze vela autistickych deti je integrovanych v beznej ZS za istych podmienok, samozrejme s asistentom. Nasa spadova skola nema ani nulty rocnik ani podmienky pre deti z roznymi poruchami, ktore vyzaduju specialny pristup. Zvazujem este jednu kde viem, ze par uciteliek robi aj individualne vyucovacie hodiny

barla5
13. nov 2017

@korytnacka1 ja nehovorím ze musi ist na normalnu zš. Ale musi ist na zapis. Podla zakona vsetky deti, ktoré dovrsia do 31.8. 6 rokov, musia ist na zapis. Dokonca aj tie, co len lezia napojene na pristrojoch. Normalne tam prides (aj bez neho), vypises tlacivo, hned podas ziadost o odklad, dolozis papier o zdravotnom stave. Potom o rok znova. Daj si na to pozor, aby ta potom nenahanali úrady

korytnacka1
13. nov 2017

@barla5 narodeny je po 31.08., az 08.12. takze mame zatial cas kym bude dalsi zapis na jar 2018. Nechcem mat opletacky z uradmi kvoli tomu. V CSPPP by mi nemali poradit, ktora ZS by bola pre syna najvhodnejsia? Je to tusim v ich kompetencii

barla5
13. nov 2017

@korytnacka1 ano na jar bude mat prvy zapis. V csppp by mali odporucit skolu po dokladnom vysetreni. Zdravotne postihnute dieta moze mat 2 odklady, ten druhy rok by som uz ale volila pripravny ročník.

korytnacka1
13. nov 2017

@barla5 dakujem. Ten pripravny rocnik mi ponuklo CŠPPP v specialnej skole, nie je to vsak na 100 %, nie je o tom ziadny doklad. Este sa bude zvazovat ci to bude v sk.roku 2018/2019 ci az 2019/2020. Psychologicka navrhla najprv 1 rok odklad a az potom pripravny rocnik. Kym to budem riesit bude uz aj hotova diagnostika z BA aj odporucania budeme isto mat

lujdzi
20. máj 2018

Ahojte vie mi niekto poradiť keďže som na malého sama bývam u rodičov malého dávam od septembra do škôlky môžem si vybaviť hmotnú núdzu aby som v škôlke neplatila plnú sumu? vopred ďakujem za odpoveď Janka krásny deň prajem