Nahlásenie na úrad práce, strata podpory aj materskej

afronikaa
27. feb 2013

Ahojte zienky, tak konecne som prave dnes zistili, ze s manzelom cakame druhe babo. Velmi sa tesime, len mam velky problem. K tomuto mesiacu som ukoncila PP, to som netusila, ze medzitym otehotniem 🙂 , kedze som tam odpracovala viac ako 2 roky, mam narok na podporu. Lenze, naskytla sa mi moznost ist cca v priebehu marca do novej prace. No a tu je ten problem. Teraz neviem co mam fakt robit, ak pojdem na UP zaevidujem sa, dajme tomu o 15 dni nastupim do prace automaticky uz by som nedostala nikdy podporu, kedze uz som bola prihlasena tych par dni? myslim to tak, ze v praci budem cca 4 mes. a zvysok podpora, len neviem ci by som uz mala na nu narok. Takisto potom na matersku, kedze by som mala prerusenu pracu s tymi par dnami na UP. Ja fakt neviem co robit, manzelik mi hovori, ze nemam ist do prace, kaslat na to, pol roka by som dostavala podporu v nezamestnanosti a potom kedze som v ochrannej dobe tak matersku, lenze aj to neviemci by som mala narok, kedze by som poberala podporu v nezamestnanosti. Ja viem, mozem si oddychnut doma, ale peniazky sa zidu, neviem co mam robit a potom naco mam narok, aby som nieco zle nespravila. Na UP a socialke som sa uz info, ale tam bola riadna neochota. Snad som to nenapisala ako hotentot 🙂 budem velmi rada, ak mi poradite, co je vyhodne, pripadne na co mam narok, dakujem velmi pekne, Nika

moon1979
27. feb 2013

@afronikaa
ak si v čase zániku PP bola už tehotná, tak sa na teba vzťahuje 8 mesačná OL na čerpanie PN 🙂 takže teoreticky môžeš byť evidovaná a ísť na PN, aby si nemusela riešiť chodenie na UP ... len si treba vypočítať, či sa ti oplatí viacej PNka alebo podpora v nezamestnanosti, no PNku môžeš čerpať až do termínu nástupu na MD ... podpora je tuším len 6 mesiacov
záleží aj od toho, koľko by si zarobila v novej práci ... ak podstatne viac ako doteraz, tak musíš odrobiť minimálne 90 dní bez čerpania PN aby sa ti materská vypočítala z nového PP

afronikaa
autor
27. feb 2013

aha moon, dakujem pekne, no mne by sa radsej oplatila ta podpora ako PN, a este jedna otazka, ak by som nastupila do tej prace cca toho 15, dovtedy by som sa sla zaevidovat na UP, tak musim odrobit viac ako 90 dni bez PN? ak to neodrobim tak co? zanika mi MD aj napriek tomu ze som v starej praci odrobila viac ako 2 roky? dakujem , si zlata 🙂

tinkag
27. feb 2013

skus napisat mail do Blavy na upsvar, pripadne do socialnej, pretoze v tvojom meste ti nevedeli poradit a boli neochotne. Dobre ju zdr...ju . Ani mne nevedeli poradit, tak som napisala mail, a ked som tam neskor isla, tak bola krotka ako baranok. Nesedia tam len tak...

zuzana909
27. feb 2013

@afronikaa pokiaľ v novej práci neodrobíš 90 dní, tak sa ti MD bude počítať z práce predchádzajúcej neprídeš o ňu.
Podmienka nároku na materskú dávku je:
- pracovný pomer trvá alebo je žena v ochrannej lehote (čo si keďže pri skončení PP si bola už tehotná)
- za posledné 2 roky je 270 dní nemocensky poistená čo si.
Ak splníš podmienky vyššie priznajú ti materskú dávku a teraz je otázka z čoho sa počíta, teda aký vymeriavací základ použijú na výpočet.
Ak by si chcela aby sa ti materská počítala z nového zamestnania, tak musíš odpracovať a aj skutočne zaplatiť nemocenské poistenie za 90 dní, je to teraz po novom.
Pokiaľ nesplníš túto podmienku tak sa ti materská bude počítať z predchádzajúceho vymeriavacieho základu, čiže stará práca.
Tu je možnosť získať materskú v maximálnej výške ak sa vieš s budúcim zamestnávateľom dohodnúť a investovať nejaké peniažky, ktoré sa ti potom v materskej vrátia.

afronikaa
autor
27. feb 2013

Aha ok, zuzka, a este sa opytam ak by som v novej praci bola cca 6 mes, cize viac ako 90 dni , tka materska sa bude pocitat len z novej prace? ja som si myslela, ze sa pocita za celz rok , cize od r. 2012. Nebude tam nejakz priemer zo starej a z novej? boze prepacte ze sa takto pytam, ale ja fakt potrebujem vsetko po lopate. Mne sa jedna o to, ze v starej praci som mala vyssiu hrubu mzdy spolu s bonusmi a ak sa to bude pocitat len z novej prace, to bude nizsia suma. Dakujem

evita68
27. feb 2013

@afronikaa ak si tam skutočne pracovala viac, ako 90 dní, tak materské sa ti bude rátať z tejto novej práce

afronikaa
autor
28. feb 2013

evita, dakujem za odpoved, este len nastupim do novej prace, ale odpracujem tam mozno cca 7 mes. ak to spravne chapem tak materska sa mi bude potom pocitac len z novej prace ? a co stara, tam som pracovala viec ako 2 roky, boze ja neviem ci mam nastupit alebo to nechat tak ist na odporu a potom na MD 😒

evita68
28. feb 2013

@afronikaa bola si v deň skončenia pracovného pomeru už tehotná a máš o tom papier od lekára?