Narodenie dieťaťa v UK, slovenský rodný list a príspevky na Slovensku

mrk11
18. jan 2010

Ahojte, viem, ze sa asi toho popisalo dost, ale nikde som nenasla suhrnne info, takze chcem sa s vami podelit o to, co som zhromazdila a co mam uz overene na uradoch. V praxi som to este nevyskusala.

Ak v UK nepracujete a nezijete viac ako 5 rokov, vase dieta nema narok na britske obcianstvo. Upozornujem, ze netusim, co vsetko naviac potrebuju vybavit mamicky, ktore sa rozhodli na Slovensko vratit. Toto je pre ludi, ktori pracuju v UK, maju narok na matersku v UK, maju trvaly pobyt na Slovensku.

Co vsetko potrebujete vybavit?

1. UK Birth Certificate - Register Office, prikladam linku, najdete si podla toho, kde sa dieta narodilo. Vacsinou si viete vygooglit ich vlastnu webstranku. Odporucam, kazdy moze mat trochu ine pravidla na vybavenie. Podla toho, ako vam to ponahla, da sa to vybavit aj cez internet. Pozor, pre pouzitie je potrebny full birth certificate s udajmi rodicov. Odporucam rovno poziadat o kopie, aspon 2.
http://ukbmd.org.uk/genuki/reg/regoff.html

2. Appostille - Foreign and Commonwealth Office - Milton Keynes
http://www.fco.gov.uk/en/about-us/what-we-do/se...

velmi dobre vsetko vysvetlene, precitajte si. Appostille je vlastne uradne overena pravost rodneho listu.

3. Child benefit - pridavok na dieta
www.child-benefit.org.uk

4. preklad rodneho listu - overeny - najlepsie je poziadat o overenie na velvyslanectve, tu su kontakty na Velvyslanectvo SR.

http://www.slovakembassy.co.uk/

5. Zapis dietata do osobitnej matriky - slovensky rodny list.
Potrebujete: britsky rodny list, appostillu, tlacivo: Zapis o narodeni dietata, obciansky preukaz (alebo iny doklad o tom, ze ste obcanom SR), sobasny list
ako na to:
a) poziadat cez velvyslanectvo - trva 3-4 mesiace
b) vybavi to za vas splnomocnena osoba - splnomocnenie vam overia na velvyslanectve, splnomocnena osoba poda ziadost na matrike v mieste vasho trvaleho bydliska
c) vycestovat na Slovensko, podat si ziadost na matrike v mieste trvaleho bydliska - POZOR, kym nemate slovensky rodny list, nemozete si dat zapisat dieta do pasu, takze ak s nim vycestujete na jednorazovy cestovny doklad, ktory vam vystavi velvyslanectvo, treba ratat s tym, ze zo Slovenska vas s dietatom nepustia spat, kym ho nevybavite (pocitajte, ze sa na Slovensku zdrzite cca 3-4 mesiace).

6. Prispevok pri narodeni dietata:
uplatnenie naroku do 6 mesiacov od narodenia dietata
potrebujete:
prefoteny OP (cize musite mat trvaly pobyt na uzemi SR)
slovensky rodny list - ak ho este nemate vybaveny a bojite sa, aby ste to vsetko v termine stihli, staci uradny preklad britskeho rodneho listu
potvrdenie o tom, ze vam takyto prispevok nevyplatili v UK (zamietnuty Sure start maternity grant - ziadost si stiahnete zo stranok job centra, da sa ziadat o tento grant uz 11 tyzdnov pred narodenim dietata, vacinou sa poskytuje len osobam v hmotnej nudzi)

7. priplatok k prispevku pri narodeni dietata
uplatnenie naroku do 6 mesiacov od narodenia dietata maximalne do tretieho dietata v poradi, ktore sa dozilo 28 dni.
V ziadosti v casti C vam midwife potvrdi, ze ste sa zucastnovali pravidelnych preventivnych prehliadok a o ktore dieta v poradi ide, kludne si k tomu este napiste list, kde bude toto vsetko spisane a potvrdi vam ho midwife, ale potrebujete este preklad tohto potvrdenia. Dieta sa musi dozit 28 dni a na to je zvlast potvrdenie: Potvrdenie osetrujuceho lekara na ucely naroku na priplatok k prispevku - lekar vam optvrdi, kedy sa dieta dozilo 28 dni.

8. Rodicovsky prispevok
V UK poberate matersku, ale ta je spolu len 9 mesiacov. Podla platnej legislativy mate narok az na 52 tyzdnov, ale platenych je len prvych 39 tyzdnov (6 tyzdnov 90 percent z vasej mzdy, 33 tyzdnov 123.06 libier)

Narok za kalendarny mesiac zanika uplynutim 6 mesiacov od posledneho dna v mesiaci, za ktory patril

co potrebujete k vybaveniu prispevku:
a) trvaly pobyt na Slovensku - prefoteny OP
b) doklad o tom, dokedy vam bolo vyplacane materske v zahranici
c) doklad od zamestnavatela, ze ste po ukonceni poberania materskeho prispevku este nenastupili do zamestnania
d) potvrdenie od zamestnavatela, ktorym dnom sa vraciate spat do zamestnania
e) toto je nepotvrdena informacia, ale pokial este nemate slovensky rodny list, tak na matrike je potrebne vyziadat doklad, ze ste podali ziadost o slovensky rodny list a ze dieta bude mat trvaly pobyt na Slovensku

Vsetky prispevky vam mozu byt vyplatene na ucet v banke v SR (staci okopirovat doklad s cislom uctu.

9. trvaly pobyt dietata - v mieste trvaleho pobytu matky, potrebujete na to rodny list a obciansky preukaz.

Dufam, ze som nezabudla na nic, pokial som nieco nespravne uviedla, tak ma, prosim, opravte.

lorissa
20. aug 2014

dobry den chcela by som sa spytat ako sa vypisuje forma na apostille certifikate birth ...ci tam mam napisat svoje meno alebo dietata....dakujem

silaviat
21. aug 2014

@lorissa davala som moje meno 😉

papaya308
27. aug 2014

baby tie ktore ste posielali ziadost o sure start maternity grant,za ako dlho vam prisla odpoved?dik 🙂

silaviat
27. aug 2014

@papaya308 posielala som okolo 24.maja a odpoved mi dosla 18.juna - zamietli lebo nemma ziadny benefit

papaya308
28. aug 2014

@silaviat
dakujem,ja tiez cakam,ze zamietnu,ale potrebujem to tu na SVK preukazat,ja uz cakam 6t a stale nic ☹

silaviat
28. aug 2014

@papaya308 na sk ti uz nedaju ani ked im tam das zamietaci list .. pokial si tam nechodila pocas tehotenstva k doktorovi tak je to od 1.1.2014 zmenene... ale ak si si v ten den ako o SMG poziadala o child tax alebo max do 10 dni tak az ti schvalia child tax mozes este raz ziadat o SMG i ked uz bde mat dieta viac ako 3 mesiace ...

papaya308
28. aug 2014

@silaviat k dokimu som chodila aj maly je tu u pediatra prihlaseny aj tu mame TP, nechapem,preco ja cakam uz 6t a stale to nedoslo...viem,ze mi to tiez zamietnu,tu na svk ale potrebuju prave to zamietnutie

12lenka31
7. sep 2014

ahojte, neviem či to ešte niekomu pomôže, ale ja som vybavovala SR rodný list pred tromi rokmi.....a prebiehalo to celkom jednoducho aj ked to vyzerá velmi komplikovane.
1. UK Birth Certificate - Register Office, to vybavíte v mieste bydliska v uk, vystavia vám aj kópie Uk rodného listu za malý poplatok
2. Appostille - Foreign and Commonwealth Office - Milton Keynes (sem pošlete Uk rodný list a na druhý deň vám ho kurier donesie domov už potvrdený appostilou) po tento krok to ide veľmi rýchlo..... Od zaregistrovania dieťaťa až po vystavenie rodného listu s appostilou v mojom prípade neubehol ani týždeň, to sa nedá zo SR úradmi ani porovnať.... potom som poslala tento uk rodný list domov poštou, kde som si vybavila oficiálny preklad (súdnou prekladateľkou)za ktorý som platila okolo 15 eur- za pár dní som to mala hotové...
3. keďže potrebujete dieťa zapísať na osobitnej matrike na SR aby ste dostali SR rodný list.......ja som domov poslala manžela aj s mojou občiankou a on išiel za matrikárkou v mieste trvalého bydliska už s oficiálne preloženým Uk rodným listom a ona vyplnila všetky tlačivá a poslala všetko na osobitnú matriku v BA. Teraz sa treba vyzbrojiť trpezlivosťou, keďže SR úradníci majú na všetko čas. V mojom prípade to netrvalo až tak dlho- na SR rodný list som čakala približne 1 mesiac. Z BA ho poslali na matriku v mieste trvalého bydliska, takže mi stačilo kontaktovať tú matrikárku čo to pre nás vybavovala na začiatku (či už SR rodný list prišiel)....
4. potom mi ho rodina poslala poštou do anglicka....ešte som mala šťastie lebo 3 roky do zadu sa dieťa dalo zapísať do pasu rodiča...takže som poslal muža na ambasádu do Londýna, kde mu malú zapísali a už sme mohli všetci cestovať.......(celý proces teda trval asi mesiac a pol)
5. teraz je to trošku komplikovanejšie kedže dieťa musí mať vlastný cestovný pas.....ale ked uz máte SR rodný list, už by som si šla na ambasádu len pre dočasný vycestovací doklad pre maličké a pas vybavila doma, keďže pre dieťa vám ho spravia do dvoch dní za 24 eur, alebo ak chcete zostať na Sr trošku dlhšie tak vám stačí aj ten za 8 eur (píšu vybavený do mesiaca, ale spravidla ho máte do dvoch týždňov)
-týmto postupom by ste mohli skrátiť čakanie na nový pas aj o 2 mesiace (lebo cez ambasádu to trvá naozaj pridlho)

bubicatko
17. okt 2014

@12lenka31 najnovsie k tomu pribudlo osvedcenie o obcianstve, ktore treba predlozit pri vybavovani rodneho listu pre specialnu matriku, ak ma dieta zhranicny pas tak treba predlozit aj doklad ako nadobudlo obcianstvo (teda, narodenim a nie, ze si poziadalo), potom treba poziadat o slovenske osvedcenie o obianstve a az potom bude dieta zapisane do specialnej matriky je to novinka, ktoru si vymysleli 17.7.tohto roku...
(doteraz to nevyzadovali len vraj dodatocne do 5tich rokov si to vyziadaju)

bubicatko
17. okt 2014

ja v tejto chvili ani netusim kde si mame vybavit to potvrdenie o obcianstve v uk....,
ak ste niekto toto absolvoval poprosim o radu, dakujem

silaviat
17. okt 2014

@bubicatko ale ved osvedcenie o obcianstve je rodny list a osvedcenie o sk obcianstve je tvoj obciansky ... my sme to posielali na matriku koncom min mesiaca a vsetko v pohode,,, dal sa prelozit uk rodny apostilovany list,prilozila sa ziadost,moj prefoteny obciansky a to sa poslalo

bubicatko
18. okt 2014

@silaviat mam otazocku dieta ma aj anglicke obcianstvo? teda anglicky pas? lebo ak ma dieta anglicky pas a teda aj obcianstvo, ktore ziskala narodenim treba predlozit aj doklad ako nadobudla to obcianstvo a to teraz neviem kde vôbec mame vybavovat...?

bubicatko
18. okt 2014

@silaviat ano aj na internete je napisane, ze obvykle staci obciansky preukaz a rodny list..., lenze my sme akurát narazili na zmenu, kroru si vymysleli uradnici prave 17.7., ze treba pri vybavovani slovenského osvedcenia o obcianstve predlozit aj anglicke potvrdenie o obcianstve.., ono totiz dieta moze mat dvojite obcianstvo podla zakona ked ho nadobudlo narodenim tak znie zakon ale bohuzial sme nadabili na tuto zmenu, o ktorej sme nevedeli...., lebo je to novinka.
s manzelom sme sa rozhodli, ze malej vybavime rodny list na sk : klasicky podame si ziadost na matrike v mieste bydliska matky, predlozime rodnylist appostilovany a uradne prelozeny, nase rodne listy, sobasny list a doklady totoznosti alebo cestovne doklady, matrikarka vsetko zobrala spisala ziadost pre specialnu matriku a odoslala....,
no za par dni nam telefonovala, ze zo specialnej matriky potrebuju aj osvedcenie o obcianstve, ktore vybavuje obvodny urad Bratislava, starmestska 6, kde treba predlozit opat rodny list matky, rodny list otca a rodny list stareho rodica narodeného pred r.1953, a obcianske +10e poplatok, na pockanie..., lenze teraz si vymysleli, ze treba este predlozit (doteraz to nevyzadovali stacili iba horeuvedene doklady) aj doklad zo zahranicia ako dieta nadobudlo obcianstvo, co doteraz ani nikde na internete nabolo ani nikto pred nami to nepotreboval.., takze nam to na tomto hlupom doklade stroskotalo pretoze sa nejaky uradnici dohodli na porade dna 17.7 tr, ze treba aj tento doklad predlozit ...,

silaviat
18. okt 2014

@bubicatko tak potom neviem ci si len z teba robia srandu,alebo si mala stastie na debilov,alebo to mne este len pride ale moja mama to bla na matrike zaniest 29.9. a nik nam zatial nevolala a nepozadoval ziadne dodatocne dokumenty ..

silaviat
18. okt 2014

@bubicatko a ano moja ma anglicke obcianstvo kedze ma anglicky rodny list .. keby nie tak to logicky neposielam na specialnu matriku .. ale len do nasho mesta...

bubicatko
19. okt 2014

@silaviat mali ste stastie, len pani na specialnej matrike(inak velmi ustretova pani) my vysvetlila, ze oni si to do 5tich rokov vyziadaju aj od ostatných co nepredlozili tento doklad...

slniecko77
19. okt 2014

@bubicatko neviem ci spravne rozumiem..potrebuju osvedcenie o obcianstve..preco to potrebuju zo slovenskej strany? Vsak potvrdenim slovenskeho obcianstva je slovensky pas, slovensky obciansky preukaz - a ked ma aspon jeden rodic slovenske obcianstvo a moze to potvrdit tymito dokladmi tak nechapem preco potrebuju vsetky tieto doklady - aj ked som sa naucila, ze na slovenskych uradoch logiku nehladaj! 😠
A aj ti pani zo Specialnej matriky povedala ake konkretne doklady potrebujes, aby si dolozila ako dieta nadobudlo obcianstvo ineho statu? Kde to ziadat a co vsetko potrebujes?
Uf, popravde velmi ma prekvapila tato infoska, a trosku som googlila a nic konkretne som nenasla.. 😅

bubicatko
19. okt 2014

@slniecko77 lebo to je novinka, ktoru si vymysleli tento rok na porade na obvodnom urade, ze budu vyzadovat este aj doklad ako dieta nadobudlo obcianstvo v inom state aby ti mohli vydat za 10e poplatok osvedcenie o obcianstve, ktoru potrebuje specialna matrika, v skratke povedane"uradnici vychadzaju v ustrety obyvatelstvu", pretoze podla mna a aj podla sedliackeho rozumu doteraz stacil rodny list dietata kde je jasne napisany datum narodenia a logicky z toho vyplyva, ze to babatko si nepoziadalo o obcianstvo a teda by uz nemalo zdokladovat nijake ine doklady, pretoze to dieta, ktore sa este len narodilo asi nemohlo skladat ziadne skusky a neviem co este treba na nadobudnutie ineho statneho obcianstva ked si on poziadas v inom state..., tot v skratke.., , pani na specialnej matrike za to ani nemoze ona je tiez len uradnicka, ktora musi plnit nejake nariadenia,...

slniecko77
19. okt 2014

@bubicatko hej, to mi je jasne, ze za to nemoze pani na matrike...ale fakt je to absolutne proti zdravemu rozumu 😅
Mna by skutocne zaujimalo ake doklady budu vyzadovat na potvrdenie o obcianstve ineho statu..
Absolutne si protirecia aj zdokladovanim - potvrdenim slovenskeho obcianstva, kedze zakon hovori to co som uz vyssie napisala...ako doklad staci, OP, alebo pas..
Co ti pani uradnicka povedala..aky konkretny doklad je potrebny na dolozenie ineho obcianstva..lebo presne ako si napisala novorodenec si o obcianstvo poziadat nemoze a skusky by nespravil..aj ti poradila kde take tlacivo vydavaju???
Lebo z hladiska dokazovania by stacila citacia britskeho zakona o ziskani britskeho obcianstva, kedze britsky uradnik udeli obcianstvo len na zaklade toho..pochybujem, ze niekto bude vydavat nejake potvrdenia.
Velmi by ma zaujimalo, ci nevydaju slovensky rodny list - cize potvrdia slovenske obcianstvo, niekomu kto nema britske obcianstvo, narodil sa v UK a rodicia su slovaci..nikto im nevyda ziadne potvrdenie..tie deti budu bez obcianstva a pasu??? Niekto zase premyslal 😠

vevesh
19. okt 2014

@slniecko77 @bubicatko potvrdenie o obcianstve vam vyda zahranicna matrika , ktora vydala rodny list... bude tam stat nieco ako " nadobudnutie obcianstva gb po splneni vsetkych poziadaviek, resp. Cislo zakona..."

slniecko77
19. okt 2014

@vevesh potvrdenie o obcianstve nemoze vydat miestna matrika kedze to, ze dieta dostalo rodny list este neznamena, ze je dieta obcanom Britanie. Britsky pas mozes ziskat len za urcitych podmienok, nestaci narodenie v UK.
Ja som velmi zvedava co z tohto vylezie 😅

vevesh
19. okt 2014

@slniecko77 ja mam to iste... taky papier mam...je to extra papier s peciatkou matriky- presne stoji v nom, ze dieta ma obc. Daneho statu, lebo splnilo podmienky na udelenie...( tento papier si vyziadal krajsky urad v zahranici pri vybavovani pasu...) takze je to normalne.. 😉
A na sk to chcu preto, aby vedeli ktore dieta ma kolko obcianstiev resp. Ich nema... 😎

slniecko77
19. okt 2014

@vevesh to mi je jasne preco ho chcu 😉 ale nie je mi jasne preco chcu aj potvrdenie, ze rodicia/rodic ma slovenske obcianstvo od uradu kde je potrebne dolozit rodny list rodica a stareho rodica narodeneho pred rokom 1953 😅 zakon hovori, ze doklad o obcianstve je pas alebo OP..zeby Slovenska republika bola odkazana na 10eur???? Snazia sa maximalne komplikovat zivot ludom..nemam slov..
Pokial si spravne spominam, zijete aj v Nemecku...len britske urady funguju trosku podla inej logiky 😉 uz vidim ako nam vysavaju potrebne potvrdenia 😅

vevesh
19. okt 2014

@slniecko77 asi odkukali od nemcov - tam musis totiz potvrdovat 3 generacie... 🙂 podla mna chcu len ludi znechutit, aby vybavili iba 1 obcianstvo... 😎 pretoze zakazat to nemozu, a povolit tiez velmi nechcu, len su donuteni okolnostami... 🤐
A v anglicku mame znamych...oni to tiez vybavovali, ale nie pre sk, takze sa da a tam su pracovnici oveeeeela viac pohodovi ako v nemecku, to si este nezazila tu, oproti tomu su este sk uradnici" zlati a mili"..... 😉

slniecko77
19. okt 2014

@vevesh bodaj by si mala pravdu..potom by s tym nemal byt problem 😉
Skor ma znechucuje a hneva to dokazovanie slovenskeho obcianstva..de facto si odporuju dva zakony 😅
Heh, to dokazovanie do troch generacii mi pripomina trosku tretiu risu 😕 ale nechcem nacat tuto temu 😉

bubicatko
22. okt 2014

@vevesh mozem sa opytat kpolko satlo to povtrdenie? d

vevesh
22. okt 2014

@bubicatko vystavenie potvrdenia nestalo nic 😉

bubicatko
22. okt 2014

@vevesh dakujem, som sa zlakla, ze dalsie peniazky si mozeme nachystat... 😨

bubicatko
22. okt 2014

@vevesh este sa opytam, ako vam ho vystavili na zaklade coho? prisli ste tam s pasom dietata? a ako sa konkretne v anglicstine vola to povtrdenie co ste si pytali?

vevesh
22. okt 2014

@bubicatko mozes prist aj s pasom, mi sme to vystavovali prave pre vystavenie zahranicneho pasu- a nema to zvlastny nazov, normalne by som popytala " letter of acknowledgement about british citizenship of xy.. alebo len affirmation of british citizenship.."