Nárok na invalidný dôchodok

anika11
31. júl 2013

chcela by som sa poradit s niekym kto sa vyzna do tychto veci. Ide o to,ze pred dvomi mesiacmi som bola operovana ked mi praskla aorta.mam vymenenu chlopnu a cast aorty a vlastne cela aorta je postihnuta. Podla tych tabuliek soc.poistovne by som mala mat narok na invalidny dochodok.Len neviem, ci musim cakat rok,aby som si dala ziadost. Som na rodicovskej, takze nemam ani vypisanu PNku, takze mi ani nedaju automaticky papiere ako sa davaju po rocnej PNke na invalidny. Neviem ci mam cakat rok,alebo to riesit uz teraz, Tak som rozmyslala,ze ked niekomu odtrhne napriklad ruku,ci musi tiez cakat ten rok aby si podal ziadost...vsak ta ruka mu nedorastie 😅 Dakujem za kazdu radu 😉 🙂

anika11
autor
31. júl 2013

🙂

berty152
31. júl 2013

Ahoj asi najrozumnejsie by bolo zajst prave na soc.poistovnu kde ti vsetko povedia,ale moj ujo ma tiez ako ty vymenenu cast aorty aj chlopnu a po nejakej dobe ked Pn-koval nastupil normalne do prace ,ale nemal namahavu robotu-teraz je na invalidnom,ale rok musel byt na Pn ale nie s danou vecou lebo ked chodil k internistovi na pravidelne kontroly,tak ten mu povedal ze vase srdce bije ako hodinky...... je to divne lebo neviem ako clovek s niecim umelym na srdci moze podat 100% ,ale vsak sme na Slovensku-proste najlepsie urobis ked zajdes priamo na soc.poistovnu

andrejka1974
1. aug 2013

chod do socialnej poistovnea oni ti poradia, a chod cim skor ono to trva dlho dokial sa vsetko vybavi , oni ti povedia , ake lekarske nalezy treba a cim viacej ich budes mat tim lepsie, my sme to vybavovali asi mesiac a dokial nam to schvalili presli minimalne 3 mesiace a niekedy im aj dlho trva dokial poslu rozhodnutie 🙂 🙂 🙂 vybavuj co najskor , zelam vela trpezlivosti a nervov

anika11
autor
1. aug 2013

@berty152 @andrejka1974 dakujem za info.asi sa predsalen stavim v tej poistovni, v najhorsom ma poslu domov 😅 a @berty mozem sa este opytat,ze preco ma ujo vymenenu tu aortu?nevies ci mu to puklo,alebo mu to urobili preventivne ak mu to hrozilo?predpokladam,ze bol operovany v BA.mne to robili v Bystrici ale este mi bude treba dorobit zvysnu cast aorty a to by som uz asi chcela ist do Bratislavy, myslim ze tam s tym maju vacsie skusenosti. Aj ked teda v Bystrici mi zachranili zivot a nechcem ich podcenovat 🙂

berty152
1. aug 2013

@anika11 hrozilo mu prasknutie a operovali ho v Bratisave

anika11
autor
1. aug 2013

@berty152 tak to je dobre,ze mu to stihli urobit este pred prasknutim, mne to bohuzial prasklo a poskodilo mi to celu aortu.teraz mudre hlavy rozmyslaju, co dalej 🙂

anika11
autor
1. aug 2013

@andrejka1974 este ma napadlo..vybavovali ste az po rocnej PNke?

andrejka1974
1. aug 2013

@anika11 ja som vybavovala som synovi hned ako mal 18 rokov mal ich v novembri 2011 a schvalili nam to niekedy vo februari 2012 a vyplatili spatne od datumu narodenia

kaktusik007
3. aug 2013

@anika11 nemusis cakat rok a uz vobec nemusis byt na pn. Narok na ID je ak je tvoj stav dlhodobo zly, co je - a uz sotva sa zlepsi, lebo vymenena chlopna.
Mne priznali ID pocas rodicaku. V pohode. Proste som si podala ziadost a dostala som. Takze ak si si pozerala prilohu 4 zakona o socialnom poisteni, vies si aj odhadnut, v kolkych % ti ho priznaju.

anika11
autor
3. aug 2013

@kaktusik007 ved prave to ze "dlhodobo zly stav" ma pletie 🙂 ale pojdem sa opytat a skusim podat ziadost.uvidim,co vybavim.Musim si aj zistit,ci mam vobec tolko rokov zaplatenych kolko treba.mala by som mat 5,nevies nahodou ci sa do toho pocita aj cas na materskej?viem ze by mal vtedy platit stat odvody,ale niesom si ista ci aj toto je v tom

kaktusik007
3. aug 2013

@anika11 ano, pocita. Ak si sa prihlasila. Mne to rapidne znizilo sumu dochodku.
Dlhodoby zly ydravotny stav je taky, ktory trva aspon rok. A to ty splnas - tvoje poskodenie zdravia je trvale, ziadna chlopna ti uz nedorastie a stale budes v sebe mat tu umelu.
Ale urcite si pozri podmienky naroku - podla veku pocet odrobenych rokov.

dokonalepremeny
29. sep 2013

Chcela by som sa informovať či mi môže byť priznaní invalidný dôchodok pri diagnoze N202 Konkrement obličky s konkrementom močovodu?
Problémi s obličkami mám už viac ako 2 roky ale za posledné 6 mesiacov sú to priam neznesiteľné bolesti.Kvôli tomuto som musela dať aj v robote výpoveď.Za posledný mesiac som bola 4x na pohotovosti s obličkovými kolikmi.
Bola som aj hospitalizovaná v nemocnici robili mi ESWL-rozbíjanie kameňa ale nieže by sa to zlepšilo to skôr naopak.
Vo pred ďakujem za odpoveď.

havana_frost
30. sep 2013

Pri zisťovaní invalidity sa posudzuje dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav a pokles schopnosti pracovať podľa zákona o sociálnom poistení. Vznik nároku na invalidný dôchodok je však podmienený aj získaním potrebného počtu rokov obdobia dôchodkového poistenia, ktorý je upravený v zákone o sociálnom poistení. Uvedené podmienky treba splniť súčasne.
Nenašla som, že by niekde bol zoznam diagnóz, ako je tomu napríklad pri ZŤP, asi skôr ide iba o posúdenie posudkovým lekárom SP, či tvoja pracovná schopnosť klesla.

jahu348
17. nov 2014

@andrejka1974 ahoj aj ti schvalili?

anjelikdianka
19. dec 2016

Ahojte.Mojej mame uznali 50% invalidneho dochodku kvoli psichyke,depresia......v 31.oktobra ale doteray uz je 19.december a este ziadne rozhodnutie,papier o tom kolko eur by mala dostat neprisiel.Kolko to trva kym nieco poslu?Tam povedali ze cca 5-6tyzdnou ale to uz davno preslo a este stale nic.dakujem.