Nárok na maródku a rodičovský príspevok

andreapeto
10. nov 2015

Ahojte mamini mam dilemu 6.3.2015 mi skoncil rodicak mali mal 3r 2dni som odrobila dali mi vypoved isla som na urad evidovat sa poberala som podporu 6mesiacov do oktobra a od septembra marodujem na rizikovom teraz som v 4-5mesiaci budem dostavat nieco ci nie termin mam v aprili poradte na marodku ze nemam narok ale rodicak dostanem a kedy?
Dakujem za rady

gapa
10. nov 2015

@andreapeto ak si bola zamestnaná počas RD do 8.3.2015, termín máš v apríly 2016 a zákony sa nezmenia a sa napr. tesne pred!!!!! požiadaním o materskké (no najneskôr 6týž. pred termínom!!!) prihlásiš na dobrovolné dôchodkové poistenie + dobrovolné NEMOCENSKé poistenie napr. z minima a zaplatíš za obdobie pred nástupom na md v splatnosti, tak ti nárok na matesrké vznikne, aj ked len z minima. (6týž. pred očakávaným termínom pôrodu sa ráta tak, ak je očakáv. pôrod pondelok, tak 6týž. pred je tiež pondelok). Potom treba sa aj odhlásiť najneskôr posledným dnom poberania materského, aby si nemusela platiť a sa nestala dlžníkom soc.poistovne. (odporúžam si robiť kopie z prihášky aj odhlášky a dať opečiatkovať prevzatie)

andreapeto
autor
10. nov 2015

Aj ked som teraz na urade a mam vypisanu marodku tak sa mam prihlasit na socke na platenie nemocenskeho dobrovolneho a to minimum je kolko?

gapa
10. nov 2015

@andreapeto nie teraz!!!!!!!!, až pred nástupom, by si zbytočne platila a by sa ti to neopatilo (sa mi zdá, že teraz je z minima dôch.+nemocenské cca 133eur, od nového roku bude viac). Alebo teda dá sa teraz sa prihlásiť len na pár dní (napr. 5 či podla uváženia), odhlásiť a zaplatiť v splatnosti!!! a potom požiadať o materské presne!!!! 6týž. pred termínom
Ešte vysvetlím. Ty máš dní nem.poistenia v období 2roky pred skutočným dnom pôrodu dosť, ked ti trval prac.omer aspon 270dní do 8.2.2015 a porodíš v apríly 2016. Ty ale nesplnaš podmienku, že ti trvalo nem.poistenie počas tehotnosti a to je podstatné, bud teraz a uplatniť si nárok v tzv. ochrannej lehote po ukončení nem.poistenia alebo sa prihlásiť na dobr.poistenie pred nástupom a byť nem.poistená v den nástupu na md/teda presnejšie a správnejšie v den požiadania o materské. Ak by ti nem.poistenie trvalo, môžeš požiadať o materské aj 8tý.ž pred termínom.

andreapeto
autor
10. nov 2015

A nevadi ze som bola do 6.3.2015 na rodicaku a 7-8.3.zamestnana a pred porodom 2012 tiez zamestnana lebo vsade pisu ze musim byt za posledne 2roky si platit poistenie

gapa
10. nov 2015

@andreapeto nejde o to, že musíš platiť poistenie (nemocenské) ale musí trvať nem.poistenie ason 270dní v obd. 2roky pred pôrodom.. Podstatné je, že trval prac.pomer s čerpaním rodič.dovolenky v zamestnaní. Počas rodič.dovolenky je poistenie v soc.poistovni (tj. dôchodkové, nemocenské, v nezamestnanosti) prerušené, ale pre nárok na materské a podporu sa aj toto obdobie ráta do potrebných dní (pre nárok materské potrebuješ 270dní v období 2roky pred pôrodom, pre nárok na podporu aspon 730dní v období 3roky pred zaevidovaním).
Nárok na podporu si mala, tam ale nie je podmienka trvania poistenia ako pre nárok na materské, tj. na to potrebuješ ešte nové nem.poistenie aby nárok vznikol.

andreapeto
autor
11. nov 2015

Tak by som sa isla nemocenski poistit vo februari ked mam termin 17. aprila a ak by ma vypisala 8 tyz.pred terminom tak kedy sa mam potom odhlasit a plati sa to mesacne

gapa
11. nov 2015

@andreapeto pri PTP 17.4.2016 ak budeš poberať materské 34týž. (1dieťa, nie osamelá) je nástup na md 8týž. pred 21.2.2016 (nedela) do 15.10.2016, no najneskôr 6týž. pred 6.3.2016 -29.10.2016 (ak niečo nezmenia v zákone po novom roku). Tj. ak chceš sa prihlásiť na dnp+ddp, môžeš dajmetomu aj od piatku 19.2.2016, zaplatiť za 2dní (19+20.2), lebo od 21.2. ideš na MD. A na tvojom mieste si prefotím žiadost o materské a dám potvrdiť prevzatie (hlavne ak požiadaš 8tž. pred termínom), tiež prihlášku a odhlášku dať potvrdiť prevzatie na kopii. Osvedčilo sa to už viackrát u mamičiek, ked im úradníčka dala nástup na md 6týž. pred a ak by nemala prefotenú potvrdenú kopiu, nemá ako dokázať. A ak by dala nástup o 2týž. neskôr, tak by bolo treba platiť o 2týž. dlhšie poistné a ak by nebolo včas zaplatené, tak by nárok na materské nevznikol, t.j. bolo by treba platiť do odhlásenia poistenia (to len taká skúsenost od jednej mamičky). Tj. ak by nástup na md bol 6.3.2016, tak ti zase stačí sa prihlásiť napr. v piatok predtým, lebo si bola do 8.3.2015 aspon 270dní nem.poistená, tj. dní máš dosť. Tie dátumy si radšej skontroluj=prerátaj. 🙂

andreapeto
autor
11. nov 2015

A ked to zacnem platit 15.februara a na matersku ma vypise dajme tomu 18.feb.tak sa odhlasit mozem 20.feb.

gapa
11. nov 2015

@andreapeto skôr ako 8týž. pred termínom nárok na materské nevznikne!!! Vlastne môžeš aj tak, treba si sledovať, či stále máš tých 270dní, ak by si aj porodila v neskoršom termíne, radšej to skontroluj, aj ked sa mi zdá, že je to ok. tj. dajmetomu ak porodíš 1.5.2016, sleduje sa obdobie 1.5.2014-30.4.2016

andreapeto
autor
11. nov 2015

Ako sledovat od kedy od evidencie na urade po porod? Alebo ako

andreapeto
autor
11. nov 2015

Termin porodu 17.4.2016 a 2 roky dozadu ci som bola poistena

gapa
11. nov 2015

@andreapeto no máš tam aj rezervu (deti sa rodia aj v 41týž.) ak skončil pp 8.3.2015, treba 270dní a to vychádza. ak porodíš 17.4.2016, tak sa sledujú 2 roky pred týmto pôrodom, tj. 17.4.2014-16.4.2016 a tam si bola poistená 17.4.2014-8.3.2015 čo 270dní je (dni rodič.dovolenky+čerpanie dovolenky), sorry sa mi nechce rátať, ale medzera nie je 15mesiacov
-toto je k nároku na materské, nie o podpore

andreapeto
autor
11. nov 2015

A nevadi ze som na urade a sucasne mam od ginekologa PN aj vtedy mi vznikne narok a mozem to platit ak budem na Pn alebo sa mam dat vypisat ked to budem chciet platit

gapa
11. nov 2015

@andreapeto aj ked si na pn, môžeš si to platiť, len vybavovať treba v čase vychádzok 🙂 To len keby si bola pn s nárokom na nemocenské z dnp, tak by sa neplatilo, ale to nie je tvoj prípad, ani by si nárok nemala. Teda nevadí to.

andreapeto
autor
11. nov 2015

A platit to minimum ci maxi.

gapa
11. nov 2015

@andreapeto minimum, ak sa odhlasuješ iste minimum, lebo aj tak dostaneš len z minima bez ohladu na to, z akého vym.základu budeš platiť dobrov.nemocenské poistenie.

andreapeto
autor
11. nov 2015

Dakujem ak by som nieco este potrebovala tak sa ozvem