Podpora v nezamestnanosti a rodičovský

lelinochka
10. aug 2023

Ahojte, poprosila by som o radu. V oktobri mi konci PP na dobu urcitu a v tom case uz budem par dni na rodicovskej.
1. Je potrebne sa evidovat na Urade prace alebo je platitelom za mna stat do tych 3r? (Citala som, ze nie a chcem si to len potvrdit)
2. Ak by nebolo potrebne sa evidovat na Urade prace, je vyhodnejsie najskor si vybrat podporu, otca dietata dat na rodicak a po podpore sa ja zas mozem vratit na rodicovsku? (Cize najskor ja par dni na rodicaku, potom on pocas mojej podpory a potom zas ja)?

liz_lemon
10. aug 2023

ved budes na RD, tak nemozes byt evidovana na UP, na tvojom mieste si vyberiem podporu (ak je narok), RP prehlas na muza, a po vycerpani podpory sa vratis na RD

petamich
10. aug 2023

o podporu mozes poziadat do dvoch rokov od ukoncenia pracovneho pomeru, nepises, ci si mala narok na matersku a poberas vyssi rodicovsky - kazdopadne manzel by mal narok len na nizsi rodicovsky prispevok (ak na materskej nebol) - tak to treba kusok prepocitat ale stale by ste mali byt v pluse akurat tych 6M bude dostavat nizsi 🙂

na urade prace sa evidovat nemusis, ak si na rodicovskej dovolenke

a teda mas dve moznosti
1. ist na podporu hned a prehodit rodicak na manzela a potom prehodis spat
2. ist na podporu kedykolvek do tych 2 rokov od ukoncenia PP

petronellla87
10. aug 2023

Baby keby sa prehlasi rodicak na muza, a ja by som si chcela vybrat podporu,to sa treba normalne chodit hlasit na up vsak?

petamich
10. aug 2023

@petronellla87 ano, standardny rezim, budu posielat na pohovory, ...

petronellla87
10. aug 2023

@petamich dakujem 🙂 ja mam tiez este dva roky cas tak si to este rozmyslim😁

mojvlk
10. aug 2023

@petronellla87 ja so teraz posledný 6ty mesiac na podpore ... Na pohovor ma neposlali nikam ale podpis a doklad že si hľadám robotu mám termín raz mesačne

petronellla87
10. aug 2023

@mojvlk to neznie zle, len asi dost zalezi na akeho pracovnika natrafis🙂

mojvlk
11. aug 2023

@petronellla87 určite áno ale a jeho žena čo má dieťa hádam ma pochopenie
Moja sa len opytala keď čítala papiere koľko ma malý...náhle sme ani jedna nepovedali že len pre peniaze som tam ale asi není blbá