Nárok na ošetrovanie dieťaťa

katka_kitka
27. aug 2017

Ahojte maminky, potrebovala by som poradit, kedze nikde neviem najst aktualnu diskusiu. Kolko dni mam narok na osetrovanie dietata, ked pracovny pomer konci k 30.9.2017 (zacal v 2015). Mam narok na celych 7 dni alebo iba 5 dni (t.j. alikvotnu cast)? Dakujem za pomoc, pripadne za paragraf. Katarina

bale1rinka
28. aug 2017

@katka_kitka čo? však na OČR ideš s dieťaťom na 10 dní raz za mesiac maximálne, viac ti soc.poisťovňa nedá-teda nezaplatí...a najlepšie je mať OČR od piatka napr.25.8 do 4.9....

bale1rinka
28. aug 2017

@katka_kitka a čo, že máš výpoveď k 30.9.2017?31.09.2017 sa hoď na PN a je to.

evittam
28. aug 2017

@bale1rinka To pôjde asi tazko.😁😉

katka_kitka
autor
28. aug 2017

Maminky, ja som korektná, keď nemusím na PN alebo OČR, nejdem. Musím akurát na nejaké vyšetrenia k lekárovi s malou a už som vyčerpala lekára 5 dní, čo je alikvotná čiastka k danému termínu výpovede.

janka2501
28. aug 2017

Kkudne mozes aj posledne 2 dni vycerpat. Nieje nikde dane ze mas alikvotnu cast. Vsetko to je na zamestnavatelovi.

katka_kitka
autor
28. aug 2017

@janka2501
Dakujem Janka... tiez som to nikde nenasla exaktne napisane. Riadi sa to par. 141 ZP?

janka2501
28. aug 2017

@katka_kitka to neviem. Zistovala som to koli mm. Tiez nasuoil 1.7 do novej prace a cerpal na malu 6 dni. Novy zamestnavatel mu hned akceptuje opat 7 dni na malu a 7 dni na neho.

helena1982
28. aug 2017

podla mna si mozes normalne este vycerpat tie dva dni, ved koncis v podstate az ten posledny den v mesiaci ale tak asi je pravda aj v tom, ze je to trochu aj na zamestnavatelovi 🙂

monique02
28. aug 2017

Bavime sa asi o sprievode k lekarovi, narok je na rok, nie alikvotne, cize ak niekto pracuje u jedneho zamestnavatela do 30.6. A u druheho od 1.7. U oboch ma narok na 7 dni ;)

zaba21
29. aug 2017

Zamestnávateľ môže v interných predpisoch stanoviť možnosť alikvotneho prepočtu dní vyšetrenia alebo sprevádzania rodinného príslušníka u zamestnancov, ktorí nastupili počas roka. Mzdový software ktorý pouzivam, umožňuje zakliknut túto možnosť. Treba a opýtať personalistu.

katka_kitka
autor
29. aug 2017

@zaba21
Problem je, ze nas personalista nevie 😪. Kolektivnu zmluvu nemame, riadime sa Zakonnikom prace. Pracujem uz od r. 2015, takze som nenastupila v priebehu roka. Zakon upravuje iba nastup v priebehu roka, nie vystup, tak preto je to take diskutabilne.

zaba21
29. aug 2017

Pozrela som si Zákonník práce. Podľa môjho názoru máš nárok na celých 7 dní. Krátenie je možné len pri nástupe počas roka. V paragrafe 141, odsek 6, je to dané len ako možnosť pri nástupe počas roka, čo nie je tvoj prípad. A v takom prípade by ti muselo byť zakotvené v nejakom dokumente - v kolektívnej zmluve, pracovnom poriadku, prípadne v pracovnej zmluve...Aspoň ja to vidím tak. Ak Ti personalista chce nárok krátiť, tak by mal vedieť odôvodnenie.