Nárok na materskú

nika6665
25. aug 2021

Ahojte viete mi niekto poradiť? Som na rodičovskej ktorá mi konci vo februári 2022. A v decembri 2021 mi konci pracovný pomer. Chceli by sme ešte jedno dieťa. Ak by som otehotnela teraz kým mam pracovný pomer mala by som nárok na materskú ak by mi ale skončil v tom decembri? Som v nejakej tej ochrannej lehote? Ci nie?

lenuska9999
25. aug 2021

@nika6665 ako tehotná si v ochrannej lehote 8 mesiacov. Čiže do decembra musíš stuhnúť otehotnieť a materská sa ti bude počítať rovnako ako pred tým.

nafka0483
25. aug 2021

@nika6665 Ano, v pripade, ze otehotnies este pocas trvania PP, tak si v ochrannej lehote a budes mat narok na matersku.

nika6665
autor
25. aug 2021

@nafka0483 ďakujem za odpoveď, ešte sa opýtam niekde som čítala že je potrebné aby som bola v tej lehote sa aspoň na jeden deň vrátiť do prace kvôli nemocenskemu, ale ja sa tam už nevrátim pretože budem stále na rodičovskej. Tak nemá to s tým nič spoločné? Nemusím sa tam vrátiť?

nika6665
autor
25. aug 2021

@lenuska9999 ešte jedna otázka, malý ma teraz 2,5 roka do škôlky mi ho nezobrali. Dá sa ísť ak by som stihla otehotnieť ešte v tom PP po skončení rodičovskej zatiaľ na podporu v nezamestnanosti kým nastúpim teda na materskú ak mi vznikne nárok?

lenuska9999
25. aug 2021

@nika6665 to zial neviem, rada by som ti poradila..

lilinka88
26. aug 2021

@nika6665 pokiaľ ti PP skonči počas prerušenia z dôvodu RD, tak posledný deň NP budeš mať posledný deň predchádzajúcej materskej, resp posledný deň pred RD a tým pádom by ti nevznikol nárok z ochrannej lehoty, preto by si si mala dať pred ukončením čerpať aspoň jeden deň dovolenky. Tým ti obnovia nemocenské poistenie s budeš mať nárok z OL

nafka0483
26. aug 2021

@nika6665 Dobre hovoris, treba NP obnovit, to som zabudla spomenut.

nika6665
autor
26. aug 2021

@nafka0483 aha ale to mam zamestnávateľovi povedať nech ma dá na dovolenku keď som na rodičovskej? Ci ako to mam urobiť? Keď mi PP skončí skôr ako rodicak

lilinka88
26. aug 2021

@nika6665 ty môžeš pracovať aj popri, resp cez RD. Čiže áno, treba zamestnávateľovi povedať/písomne oznámiť,že napr posledný deň chceš čerpať dovolenku.

nafka0483
26. aug 2021

@nika6665 Zamestnavatelovi aspon mesiac vopred oznam, ze ukoncujes rodicovsku dovolenku a chces "nastupit" do prace. Rovno sa s nim dohodni, ze nastupis "akoze" len ten posledny den a v dany den si prosis cerpat dovolenku, nasledne ti PP konci tak ako mas dohodnute - predpokladam, ze uplynie ti doba urcita.

Normalne sa s nim dohodni, jeho to nic nestoji, lebo zvysnu dovolenku ti preplati tak ci tak a popros ho, ze potrebujes obnovit nemocenske poistenie, tak ci sa viete takto dohodnut. Ak je normalny, tak nema dovod nevyhoviet ti.