Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Návrat na rodičovskú z pracovného pomeru - paragraf

lenka_21
8. jan 2015

Ahojte, citala som viacero prispevkov ohladom tejto temy, ale vela z nich sa viaze skor na deti ako na vyklad zakona. Hladam niekoho kto mi vie poradit ohladom navratu na RD a ako je to definovane zakonom. Nevycerpala som celu RD a mam trosku komplikovanejsiu situaciu 🙂 😉

Ma 2 male deti (druhe dietatko adoptovane). Mala som tzv.retazovu MD - skoncila mi prva, adoptovali sme si druhe dietatko a nastupila som na dalsiu MD. Po ukonceni MD som nastupila do prace a tym padom som si RD ani necerpala. Pokial,ale viem je mozne si RD docerpat a teraz ma zaujimaju ake su pravidla:

1. Do akeho veku dietata mozem RD docerpat - niekde som zapocula, ze az do 5 rokov.
2. Spocitava sa moja RD - cize mam narok na 3+3 roky?
3. Oznamovacia povinnost je 1 mesiac a potom mi zamestnavatel musi vyhoviet, moja otazka je vsak, ze je mozne oznamit ist na RD napr. na 3 mesiace, potom sa vratit do prace na urcity cas a opat sa vratit na RD? Toto ma skor zaujima v teoretickej rovine ako to, ze by som to chcela realne spravit. 😅

Je tu niekto, kto vie ako je to zakonom stanovene? Dakujem.

alenah31
8. jan 2015

@lenka_21
1. RD môžeš čerpať najviac do ukončenia 3 rokov dieťaťa, pri nepriaznivom zdravotnom stave dieťaťa potvrdenom posudkovým lekárom do 6 rokov dieťaťa. Žiadne "vybrať si RD do 5 rokov" neexistuje.
2. Nárok na RD ti zaniká dovŕšením 3 rokov mladšieho dieťaťa, žiadne 3+3 roky. Ak sa ti napr. druhé dieťa narodilo keď malo prvé 1 rok tak budeš na RD 4 roky a nie 6 rokov.
3. do práce sa môžeš vrátiť kedykoľvek počas RD, zároveň sa môžeš z práce na RD vrátiť kedy chceš - nárok na rodičovský príspevok ti zostáva do 3 rokov mladšieho dieťaťa. ALE.......pokiaľ má zamestnávateľ miesto teba náhradu a ty mu budeš robiť takéto "kotrmelce" môže ťa po návrate preradiť na iné miesto v rámci firmy, resp. ti dať výpoveď ak tvoje miesto "zruší". Síce to nebýva celkom kóšer jednanie zo strany zamestnávateľa ale vedia si to ošetriť. Ostatne ty by si chcela zamestnanca, ktorý ti bude z práce behať na RD ako sa mu bude páčiť a ty si musíš nájsť zakaždým náhradu? Nárok na to máš, ale aby si sa po návrate do práce nedivila 😕

alenah31
8. jan 2015

@lenka_21 ešte som zabudla napísať, že to čo sa týka tých piatich rokov čo je možné posunúť RD (ôsmych pri zlom zdravotnom stave)....podľa § 166 odst. 4 je to na základe DOHODY ZO ZAMESTNÁVATEĽOM a nie POVINNOSŤ zo zákona. Pokiaľ ti túto dohodu zamestnávateľ nepodpíše tak to možné nie je. Zákon mu to totiž neprikazuje.

david93
8. jan 2015

RD môže čerpať aj manžel, ak je to pre vás výhodné, a ako píše alenah31, max. do 3 rokov veku dieťaťa (na deň presne)

lenka_21
autor
8. jan 2015

@alenah31
@david93 dakujem za odpovede. Nuz moje druhe dieta sa narodilo ked malo moje prve dieta 5 mesiacov a preto som sa pytala. 😀 😀 😀

Ok, takze co sa tyka posunu cerpania RD do tych 5 rokov je to mozne na zaklade dohody zo zamestnavatelom, alebo tych 5 rokov je iba v pripade nepriazniveho zdravotneho stavu? Tu cast som nepochopila 😅 Citujem:
ešte som zabudla napísať, že to čo sa týka tých piatich rokov čo je možné posunúť RD (ôsmych pri zlom zdravotnom stave)....podľa § 166 odst. 4 je to na základe DOHODY ZO ZAMESTNÁVATEĽOM a nie POVINNOSŤ zo zákona. Pokiaľ ti túto dohodu zamestnávateľ nepodpíše tak to možné nie je. Zákon mu to totiž neprikazuje.

Bod 3 - to som sa skor pytala kvoli tomu, ze ak by to bolo do tych 5 rokov tak napriklad tento rok by som si vedela pocas leta vycerpat 3 mesiace a buduci rok dalsie 3 mesiace. Ak je to vsak iba do 3 rokov veku dietata tak to nema vyznam, lebo moje dieta bude mat 3 roky v oktobri.
Co sa tyka mojej prace to je trosku specificke, mam v plane zamestnavatelovi navrhnut, ze pocas cerpania RD budem pracovat na dohodu a tak za mna nebude musiet hladat nahradu. Mam tim ludi a pri spravnom rozdeleni prace to vieme takto zvladnut - mala som to takto aj v predchadzajucej firme, pocas celej MD som pracovala na dohodu a firma za mna nehladala nahradu 😉 Praca z domu mi vyhovuje, lebo som doma, viem pracovat vecer a cez den sa venovat detom 🙂
Som zodpovedny zamestnanec 🙂 😀 a kedze riadim tim ludi, viem ake to je ked mi niekto vypadava....mam vsak v time aj 2 kocky, kt.maju velmi male deticky a nasli sme sposob ako si vedeli popri MD zarobit viac peniazkov, vratit do prace a aj sa starat o rodinu.... 😎

Bohuzial v nasom pripade je cerpanie RD pre mm nevyhodne tak isto ako pre mna, ale to iba z pohladu financii (co samozrejme nie je najdolezitejsie) 🙂

alenah31
8. jan 2015

@lenka_21 Po schválení dohody so zamestnávateľom je možné vybrať časť RD do 5 rokov pri zdravom dieťati, pri dieťati so zdravotnými komplikáciami až do 8 rokov. Ale tu si treba uvedomiť to, že síce si RD posuniete, ale rodičovský príspevok sa platí len 3 roky, pri chorom dieťatku 6 rokov. Pokiaľ budete pracovať a súbežne poberať rod. príspevok, potom sa vrátite na RD po dohode so zamestnávateľom - OK, ale budete na neplatenej RD (akurát štát za Vás odvedie odvody do zdrav. poisťovne). Jedine ak si počas práce pozastavíte vyplácanie rod. príspevku a potom si ho znovu obnovíte po návrate na RD - ale toto neviem naisto, posúvať RD po dohode so zamestnávateľom je v zákone ukotvené, ale vyplácanie posunutého rod. príspevku nie. Tam je to skrátka definované ako....do dovŕšenia 3 rokov dieťaťa alebo 6 rokov dieťaťa pri nepriaznivom zdravotnom stave.

lenka_21
autor
8. jan 2015

@alenah31 Dakujem za vysvetlenie. Este zbehnem na urad a doladim detaily.
Ja ani teraz nepoberam RD, ale dostavam prispevok na starostlivost o dieta...je to vyhodnejsie, lebo mam 2 male deti a takto dostavam 460 Eur 😉 avsak samozrejme tento prispevok je nahrada za rodicovsky. Mne o peniaze v tomto pripade ani nejde, skor o moznost byt s detmi doma. Ak by som sa so zamestnavatelom dohodla, tak budem dostavat peniaze z dohody a to mi vyhovuje... 😉

fidorka7
8. jan 2015

@lenka_21 ešte jedna maličkosť, nárok na rodičovský v prípade adoptovaného dieťaťa nie je do troch rokov jeho veku, ale do troch rokov od právoplatného rozhodnutia súdu, t.j. môže to byť aj viac ako do troch rokov, max však do 6 rokov.

lenka_21
autor
9. jan 2015

@fidorka7 ano viem, len musim zistit, ktory sud sa berie do uvahy, lebo ja som nastupovala na MD po vydani predbezneho rozhodnutia, takze predpokladam, ze ide o tento sud ...potom sme mali predosvojitelsky a potom adopcny... 😕 😕

fidorka7
9. jan 2015

@lenka_21 prvé právoplatné rozhodnutie - t. j. predbežné opatrenie. 😉

Tu začni písať odpoveď...

Odošli