NČZD na manželku - žiadosť

22. jan 2021

Ahojte, mám otázku. Ak som bola celý minulý rok na rodičovskej a poberala rodičovský príspevok 370eur, tak má muž nárok na uplatnenie NČZD na manželku aj keď to vychádza za ceý rok vyše 4 400 eur ? A do žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania do kolonky výška vlastného príjmu manželky má uviesť 0 (keďže rodičovský nie je zdaniteľný príjem) alebo tú celkovú sumu za rok 370x12 teda 4440 ?

mirka1633
22. jan 2021

uvadza sa tam 0, nakolko rodicovsky prispevok sa nezapocitava do vlastneho prijmu manzelky

juliatriscova
22. jan 2021

vlastný príjem manželky je 0€ a uplatnenie nezdaniteľnej na manželku je 4035,84€....

lucka_ke
22. jan 2021

@juliatriscova môžem sa opýtať ohľadne vlastného príjmu manželky - materská za december vyplatená v januári sa počíta do 2020? alebo len to čo bolo fyzicky vyplatené? ďakujem!

mirka1633
22. jan 2021

@lucka_ke materska vyplatena v januari sa bude zapocitavat az do 2021, pocita sa iba to, co bolo realne vyplatene

juliatriscova
22. jan 2021

@mirka1633 to nemáš pravdu, pretože v potvrdení od sociálnej poisťovni máš predsa započítanú materskú aj za december 2020 aj keď bola vyplatená až v januári 2021......výplata za december 2020 vyplatená v januári 2021 sa započítavá až v roku 2021? predsa nie........máš ju započítanú aj v potvrdení o príjme za rok 2020 aj v mzdovom liste....rozdiel je ak si szčo a decembrovú faktúru 2020 máš vyplatenú až v januári 2021, tak tvoj príjem za decembrovú faktúru započítavaš až v roku 2021 čiže do daňového priznania za rok 2021

juliatriscova
22. jan 2021

@lucka_ke áno počíta sa za rok 2020, veď aj v potvrdení od sociálnej poisťovní materskú za december máš započítanú v roku 2020 aj keď bola vyplatená až v januári.......

lucka_ke
22. jan 2021

@juliatriscova v príkladoch som našla, že opatrovateľský príspevok sa počíta v tom roku, kedy bol vyplatený, preto ma to poplietlo... takže materská takto a opatrovateľský inak... nájdem to niekde presne uvedené ako sa t uvádza? a napr. dôchodok ako (potrebujem pre otca)?

autor
22. jan 2021

Ďakujem, tak to ste ma potešili
Takže zadáva sa do tlačiva nula a tým pádom má muž nárok ... nebola som si istá, či ten príjem už neprekročil tú hranicu 4035,84€, ale keď sa rodičák za príjem vlastne nepovažuje, tak potom je to v poriadku

juliatriscova
22. jan 2021

@lucka_ke vždy sa riadiš potvrdeniami od inštitúcií.......najlepšie sa to hľadá na finančnej správe.........nie je dôležité kedy bol vyplatený ale za aké obdobie.........a rovnako to platí aj pre opatrovateľský príspevok.........ohľadom dôchodku čo potrebuješ vedieť?
tu je príklad z finančnej správy:
Otázka č. 3 – NČZD na manželku, ktorá opatruje osobu s ťažkým zdravotným postihnutím
Manželka daňovníka od 1.12.2018 začala opatrovať fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, za čo jej úrad práce, sociálnych vecí a rodiny rozhodnutím priznal nárok na peňažný príspevok na opatrovanie. Peňažný príspevok na opatrovanie za mesiac december 2018 jej bol vyplatený dňa 20.1.2019. Môže si daňovník uplatniť NČZD na manželku od decembra 2018?
Odpoveď
Nárok na peňažný príspevok na opatrovanie a nárok na jeho výplatu vzniká právoplatným rozhodnutím úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o jeho priznaní. Peňažný príspevok na opatrovanie sa vždy vypláca mesačne pozadu. V súlade s § 11 ods. 5 ZDP si môže daňovník uplatniť NČZD na manželku za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na uplatnenie tejto NČZD. Ak daňovník preukáže rozhodnutím úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, že peňažný príspevok na opatrovanie bol manželke priznaný za mesiac december 2018, a tento jej bol aj vyplatený (bez ohľadu na to, v ktorom mesiaci), a ak sú splnené aj ďalšie ustanovené podmienky, daňovník si môže na manželku uplatniť NČZD od decembra 2018.

lucka_ke
22. jan 2021

@juliatriscova ďakujem krásne za ochotu!

juliatriscova
22. jan 2021

@lucka_ke za máličko...........a ešte si treba dať aj pozor na krátenie nezdaniteľnej časti na manželku........

juliatriscova
22. jan 2021

@lucka_ke pri dôchodcoch si treba uvedomiť či poberanie dôchodku je od 1.1. alebo v priebehu roka mu bol priznaný.........no pri dôchodcoch sa posudzuje rozdiel medzi dôchodkom a nezdaniteľnou časťou ak bol poberateľom dôchodku k 1.1................ak dôchodok je vyšší ako nezdaniteľná časť, tak si nemôže uplatniť nezdaniteľnú časť...........ak je dôchodok nižší, tak ten rozdiel si uplatní......ak dôchodok poberal v priebehu roka, tak si môže nezdaniteľnú časť uplatniť za celý rok............

ciernabrigita
22. jan 2021

@juliatriscova nemáš pravdu. ak je príjem (napr materská za 12/20) vyplatený j 1/21 - počíta sa až ako príjem roku 2021. ide o príjem v danom roku, v r. 2020 príjem za mesiac 12 ešte nebol.

lucka_ke
22. jan 2021

@ciernabrigita som zmätená, je nejaký metodický pokyn alebo niečo kde to určené ako sa to počíta?

jancika275
23. jan 2021

Ahojte, ak som bola cely rok na RD ake potvrdenie k tomu potrebujem, aby si manzel mohol uplatniť na mna nezdaniteľnú časť?

ciernabrigita
23. jan 2021

@jancika275 sobášny list, rodný list dieťaťa. manžel príjem len dopíše, ak si mala len rodičovský tak príjem dá 0. odporúčam včerajšiu lajfku s právne pre rodiča, bolo to tam vysvetlené

jancika275
23. jan 2021

@ciernabrigita ďakujem za odpoveď