Nechcem byt samoplatiteľ

16. okt 2023

Ahojte, nenahlásila som sa do určených kalendárnych dni na úrad práce. Nechcem byt samoplatiteľ. Keď si nájdem prácu tak už to za mna bude platiť stať alebo ako to môžem napraviť ?aby som už samoplatiteľ nebola.

melanta
16. okt 2023

Na úrad práce sa môžeš nahlásiť aj dnes. Kedykoľvek. Od toho dňa, ako sa eviduješ, budú za teba platiť zdravotné poistenie. Dni medzi skončením zamestnania a evidenciou si doplať. A keď si nájdeš prácu, tak nie, nebude to vtedy za teba platiť štát, prečo by mal. Budeš to platiť ty, ale bude ti to zo mzdy odvádzať zamestnávateľ.

januska12323
16. okt 2023

Budeš si musieť doplatiť dni mimo zamestnávateľa. Až dňom novej práce máš platené poistné od nich.

autor
16. okt 2023

Čiže až keď budem v práci sa všetko dá do poriadku Ano?kde vsade si to musím splatiť?

simca06022011
16. okt 2023

Bud si nahlasna na UP, alebo zamestnana, inak si samoplatitel. UP mozes riesit aj hned, nahlasit sa a v ZP doplatis dni ktore nemas pokryte.

melanta
16. okt 2023

Teraz si nezamestnaná? Ak áno, aj teraz musíš platiť. Zdravotné poistenie je povinné za každý jeden deň. Takže nie, nemôžeš čakať kým nastúpiš do nového zamestnania. Takže buď choď do zdravotnej poisťovne a dohodni sa, že pokým nenastúpiš do práce, budeš si poistenie platiť sama. Alebo chod na úrad práce a eviduj sa. Platiť až do nástupu do zamestnania bude za teba štát. Ale dni od skončenia posledného zamestnania až do evidenie na úrade práce si musíš doplatiť. Ak tam máš dni, ktoré si nezaplatila, si dlžník na poistení.

simonah73
16. okt 2023

co ja vsetko by som nechcela. tak co najskor sa treba asi prihlasit na UP, ak sa to este da alebo rychlo najst pracu a na ten pocet dni, kde si nikde nebola zbehnut do ZP a ci chces alebo nechces tie dni budes musiet uhradit odvod. ak nie ono ta to tam aj tak pocka a ak to budu riesit formou exekucie, bude to podstatne viac.

matullienka
16. okt 2023

@simonah73 a prečo by sa nemalo dať zaevidovať? Veď to sa môžeš kľudne po 3 mesiacoch od skončenia PP ak si dovtedy samoplatitel. Jedine ťa nezaeviduju ak ťa z evidencie vyradia pre nespolupracu. Vtedy sa tuším 6 mesiacov potom nedá evidovať.
Autorka ak nemáš prácu a nechceš si zdravotku platiť sama tak zajtra šup šup na upsvar sa zaevidovať. Dní bez evidencie si budeš musieť doplatiť. Keď si prácu nájdeš tak z upsavaru sa odhlasis a všetky odvody ti bude zamestnávateľ zrážať zo mzdy

simonah73
16. okt 2023

@matullienka netusim, vyplynulo mi to z jej prispevku, ze sa nestihla zaregistrovat. na urade prace som bola naposledy asi 25r dozadu.

vulka
16. okt 2023

Prečo si sa nezaevidovala na Úrade práce? Každý absolvent strednej školy má o tom rozsiahle "školenie", že prečo je to dôležité a aké to máí následky.