Nezastavenie na prechode - pokuta

28. mar 2024

Vie niekto ze ci ak niekto nezastavi na prechode ked evidentne uz som na prechode s kocikom (na tretej ciare) moze za to dostat pokutu?
Dnes mi totiz nejaka psychopatka skoro presla dieta v kociku a to sa vzdy pozeram ci nejde nic, ale nestihla som si pozriet evidencne cislo, este sa dosiroka usmievala.
Byvam v malom meste, asi 2 tyzdne dozadu tu presli chodca tiez na prechode.
Este ma napadli kamerove zaznamy, nakolko to bolo na namesti v Zlatych Moravciach, ale neviem ci s tym pochodim?
Mozem v takom pripade volat policiu, ak by som vedela SPZ?

limoncino
28. mar 2024

@heni79 preesne, mne minule jeden Dedulo ešte aj pastou pohrozil načo som akože zastavila keď on len tak random stojí pred priechodom 😁

limoncino
28. mar 2024

@simona20201309 tak ale na strane druhej evidentne ona už na Tom priechode bola, takže madam mala pribrzdit

alex49
28. mar 2024

ja vždy čakám či auto zastane, alebo vidím, že zastavuje. A to nechodím s kočíkom. mojim dvom kolegyniam sa stal úraz, na dvojprúdovke, len preto, že nevideli druhý prúd a nevedeli či auto ide alebo nie

jana_eyre_2
28. mar 2024

@huxy a čo z toho je nejaké v rozpore s tým čo som napisala? Autorka píše že bola na tretej čiare, čo znamená že bola takmer v polovici cesty, auto ktoré prichádzalo bolo povinné zastaviť tam nie je jednoducho ziadna iná možnosť.. tak tiež autorka píše už v úvode že sa presviedčala či nič nejde, takže svoju povinnosť splnila..

hindakus
28. mar 2024

@jana_eyre_2 auto bolo urcite na dohlad, ked sa rozhliadala, nelieta ani nie je neviditelné, a ked prechadzam, mám hlavu otocenu na stranu, z ktorej moze príst auto

april171
28. mar 2024

@jana_eyre_2 to je zbytočne tu riešiť, tie priechody sú v podstate na nič, ty ako chodec máš mať oči všade, aby ťa niekto nezrazil. Veď čo ak si aj v práve, keď budeš mŕtvy alebo v nemocnici, že?
To, ako sa správame k najzraniteľnejším o nás niečo vypovedá. Ak je chodec najzraniteľnejším účastníkom dopravy, tak sa k nemu aj tak správam. Ohľaduplne. Nie je normálne, aby som v prípade prechodu cez cestu cez priechod pre chodcov tŕpla, či má niekto nezrazi.

simsalabim
28. mar 2024

@heni79 v BA urcite nie su semafory na 80% prechodov. Ano, v centre mozno, ale to nie je cela BA. Viac ich je BEZ semaforu.

danieli
28. mar 2024

Som aj mama, co nachodila kilometre s kocikom aj sofer, zazila som vsetky mozne aj nemozne situacie, ked v obytnej zone auto vyleti dokopca 60-kou a tebe len ofinku prefukne, hoci som sa dokladne pozrela, ci nieco nejde, to nemas sancu predvidat, hoci tam byvam, viem ako jazdia, som obozretna, aj tak ma skoro presli s kocikom, ako sofer mam rada chodcov, ktori vybehuju spoza aut, ked je kolona a idu cez priechod, to proste uz viem, ze niekto tam jednoducho vyleti na ten prechod a zatial vzdy vzdy vzdy tam niekto bol, samozrejme 1 z 5 sa pozrie ci v druhom pruhu nejde auto, ale uplne naj mam chodcov v zime, ked je viditelna evidentna poladovica vsade, chodniky cesty a chodec sa stastne vyberie na priechod, no len povedzme si, aka je brzdna draha na lade? Ja som chodec co sa boji o svoj zivot a budem stat, kym naozaj ma niekto nepusti, jedna vec je zastat a ja rada pustam chodcov a druha vec je pouzivat sedliacky rozum, mozem byt v prave, ale aj tak musim byt opatrna

gabrm
28. mar 2024

Treba si uvedomiť,že chodec prechádza cez cestu,nie auto cez chodník. Pokiaľ ťa vodič musel vidieť,tým pádom si musela vidieť aj ty jeho. A v prípade stretu chodec vždy skončí horšie ako vodič. Čo s toho,že vodič pôjde do väzenia,keď ja skončím v lepšom prípade na vozíku do konca života? Ja keď vidím auto,tak ešte urobím tri kroky dozadu,aby nezastavoval kôli mne,mne to pud sebazáchovy nedovolí vstúpiť na cestu pokiaľ tam ide auto. Ale kto chce kam ... .
A všetci sa oháňajú ekológiou,ale zastavovať a rozbiehať napr kamión kôli jednému človeku už je normálne(podľa mňa choré na hlavu). Ľahšie sa hádam zastaví a rozbehne človek, ako auto.

jana_eyre_2
28. mar 2024

@hindakus bola si tam ak vieš či pozerala z inej strany ako vychádzala a či bolo auto na dohľad? Ako som už písala, stalo sa mi to isté - bola som v strede prechodu s deťmi, kam som stupila keď nič nešlo. Auto ktoré nám malo dať prednosť išlo z vedľajšej cesty, čiže odbacalo smerom k prechodu a pridalo namiesto zastania.. (ešte k tomu mal stopku)

Zaráža ma, že vždy sa hlada chyba na strane autorky a neberie sa v úvahu že by mohol človek za volantom naozaj urobiť chybu a ohroziť chodca..

Minule sa mi napríklad na diaľnici stalo, že má žena obiehala z pravej strany, išla po krajnici, skoro narazila na kruháči lebo nedala prednosť autu ktoré malo prednosť a ešte sa tvárila že všetci ostatní sú lietadlo (práve sme totiž odbacali k tomu kruháču, tak som šla chvíľu za ňou).. ak by som napísala na MK šokovaná čo sa stalo tak ešte zomna by chceli urobiť niekoho čo urobil chybu, hoci ja som neurobila ani jednu, zato ona áno.. jednoducho, áno sú šoféri čo robia veľké chyby.. a sú takí aj chodci, ale to neznamená že vždy za kazdych okolností je chyba iba na ich strane..

jana_eyre_2
28. mar 2024

@april171 hlavne šofér má.predvidat.. ak vidí prechod či jeho znacku, je povinný predpokladať že sa tam niekto môže nachádzať a ísť pomalšie..

katie253
28. mar 2024

Chod na políciu, ak si si istá, že si v práve a mala zastaviť, tak možno sú tam kamery a je to na zázname.

huxy
28. mar 2024

@jana_eyre_2 ja som aj chodec, aj šofér. A ako vedia byť bezohľadní vodiči, tak isto sú aj chodci a veľakrát oveľa arogantnejsi. Nie raz mi pred auto skocil chodec na prechod bez toho, aby sa rozhliadol.
Na tretiu čiaru prechodu sa človek dostane za 3 sekundy, takže určite musela prichádzajúce auto vidieť. Takže sa nepresvedčila, že môže bezpečne prejsť alebo sa proste riadila heslom: som na prechode, som v práve. Ale to je blud.

jana_eyre_2
28. mar 2024

@huxy aha, takže aj ty si tam bola že vieš ako to určite bolo.. 😏

zuzulka558
28. mar 2024

Ja moja zlata mne sa stáva zas ze pustím a debil ma nervózne ide obiehať co stojím,, no pre koko. a je takých viac a viac ja by som to do basy dávala a jie pokuty

modrykolibrik
28. mar 2024

@autorka to ze si ty bola na zebre neznamena ze mas prednost. V autoskole nam hovorili brzdna draha. Ked idem rychlejsie a zrovna takato mater mi vleti do cesty si myslis, ze to ubrzdim? No nie. Co cakas? Ze vodic zacne lietat ci co? Milujem chodcov co maju pocit ze su nesmrtelny a vbehnu do prechodu a mysli si, ze vsak auto zastavi. No moja mila nezastavi. Zazila som podobne. Za mnou hukala zachranka a zrovna na prechode mi vbehla baba s kocikom ja som uhybala zachranke a ona krava skoro vletela pod nu keby ju nezablokujem a to mi este kopla do auta. Dom sa nasrala zavolala som policiu a dostala pokutu. Vyplakavala, ze je na materskej nema z coho tak jej policajt povedal pravidla cestnej doprravy sa tykaju aj jej.

zuzanazu85
28. mar 2024

Pár krát sa mi stalo veru,že aj sanitke vybehnú na priechod a niektorým som naozaj na priechode možno aj zdravie ,prinajlepšom ,zachránila,keď som ich ,,zhaltovala"-autoo! .Niektoré staršie tety naozaj vbehnu aj s kopou tašiek a nepozrú sa. A to som chodec,nie šofér. Je to asi o povahe človeka a ohľaduplnosti.

matullienka
28. mar 2024

Ešte su kapitola chodci skačuci pred idúce auto a ešte ti bude hroziť päsťou, že brzdis aj očami alebo ho musíš obísť aby si ho nezrazil. Pri takých mám chuť na ten plyn dupnúť

andreatytler
28. mar 2024

Autorka, naco sa pozeras cez cestu, ked ides aj ked vidis prichadzat auto?
Lebo ak soferka videla teba, ty si musela vidiet auto.
Ty ako chodec musis odhadnut vzdialenost a rychlost vozidla a svoju rychlost a vyratat si ci dokazes cez cestu prejst bez toho aby auto muselo ubrzdit. Ak nedokazes prejst, tak cakas kym auto pred prechodom zastavi.
Ved ty nemozes poznat reakcnu rychlost vodica a silu brzd toho auta, aby si vedela odhadnut ci si dala tomu autu dostatok casu na zastavenie.

hipuska
28. mar 2024

@jana_eyre_2 ale, vyhláška tiež hovorí: chodec nemôže vstúpiť na vozovku alebo na priechod pre chodcov, ak by kvôli rýchlosti a vzdialenosti prichádzajúcich áut nemohol bezpečne prejsť cez vozovku...čiže, ak ona bola na tretej čiare a auto išlo 50km/hod. doslova mu pod to auto skocila

andreatytler
28. mar 2024

@april171 Ty nikdy nemas sancu pravdivo vyhodnotit ze auto ma priestor a cas zastavit. Ved nevidis tomu vodicovi do hlavy a nevies ake kvalitne su tie brzdy. Ty mas jedine sancu vyhodnotit ze mas dost casu prejst cez cestu ak auto pojde stale rovnakou rychlostou.

simona20201309
28. mar 2024

@limoncino ako šofér aj chodec predpokladám ze na prechod vybehla bez toho aby sa uistila že ju auto registruje. Proste si bola istá ze zastaví.
Jasne ze šofér urobil chybu ze nedával pozor, ale šoférovi v aute sa NIC nestane. Tak ona ako chodec - matka s kočíkom je 1000x zranitelnejsia ako šofér v aute. Preto vždy vždy vždy musí na seba dávať chodec oveľa väčší pozor. A je už úplne jedno kto ma prednosť a kto ma pravdu a aký je zakon. Ide o môj život tak ja dávam pozor. Co by z toho mala aby potom plakala na súde ze ona bola na prechode? Dieťa by jej to už nevratilo

limoncino
28. mar 2024

@simona20201309 ja sa s Tebou úplne stotožňujem, pozerám sa na to rovnako, pre chodca je ťažšia zrážka s autom vopred prehratý súboj, ale tu zjavne pochybila šoférka, na Tom sa asi zhodneme. Ja naozaj vstupujem na vozovku až keď vidím, že auto brzdí a to v oboch smeroch, lebo ako šofér viem, že to auto tiež nezastane hneď ako stupim na brzdu. Len nie bohužiaľ každý chodec je aj vodič, alebo rozmyslal týmto spôsobom, ja som na prechode a ty šofér stoj, len tak to bohužiaľ nefunguje no.. nie sme v kreslenom filme

zuzanazu85
28. mar 2024

@simona20201309 Áno,niekedy je chyba u chodcov,že sú si istí,že auto dobrzdí, zastaví na milimeter presne a niekedy je chyba vodičov,že si všímajú možno všetko možné,len nie pred seba,nepredvídaju. Ale ako chodcovi, má mi fungovať na priechode pud sebazáchovy na maximum!!!

huxy
28. mar 2024

@jana_eyre_2 bola som tam presne tak, ako ty 😏

jana_eyre_2
28. mar 2024

@huxy nie nebola, ja však môžem vychádzať len z toho čo čítam a nevytváram dohady, pretože som tam nestála.. ak autorka nepovedala všetko tak ako sa naozaj stalo, tak to nie je môj problém..

tundra
28. mar 2024

Z roka na rok je to horsie,aspon,ja to tak vnimam...Medzi ludmi sa straca empatia,ludskost a ucta jeden k druhemu.Vsetci sa na Slovensku niekam ponahlaju a preco by mal vodic pribrzdit pred prechodom,sak mamicka s kocarom moze pockat🙈.V Rakusku,Nemecku a Švajciarsku su vodici ovela ohladuplnejsi k sebe aj chodcom.
Inac v Rakusku od 1.3. mozu policajti pri prekroceni max. povolenej rychlosti zobrat auto,tak isto, ako vo Švajciarsku.Par "Štastlivcov" uz o auto prislo.
https://www.20min.ch/story/bmw-beschlagnahmt-me...

jana_eyre_2
28. mar 2024

@tundra "vtipné" je, ze v Rakúsku každý Slovák poslusne pred prechodom zastane, na Slovensku na teba zatrubia ak zastanes chodcom.. 😒

ankare
28. mar 2024

Priechod, nie prechod.

zuzanazu85
28. mar 2024

@jana_eyre_2 hm a ty monitoruješ,že naozaj každý Slovák v Rakúsku? A Slovák na Slovensku? Len sa pýtam 😉