Oplatí sa zaplatiť DNP?

2. feb 2021

Ahojte,ja uz mam nervy,do socialky sa neviem dovolat,nic mi nehovoria csz telefon,a navyse ked som sa ich opytala či sa mi oplati zaplatit dnp tak mi zenska hovorila ze oni to ratat nebudu ci mi to vychazdza😡
Tak mozno tu najdem zienku ktora sa vyzna🙏
som v 13.tyzdni tehotenstva,chybaju mi 2 mesiace aby som dostala vyssiu matersku.Chcem zaplatit dobrovolne nemocenske poistenie ale neviem ako to je,ci este mozem alebo uz nie?Prosiiiim poradte🙏
Zajtra skusim zbehnut do socialky,len neviem ako to funguje teraz,či ma pustia

lucka_ke
2. feb 2021

chýbajú ti dva mesiace do čoho?

autor
2. feb 2021

@lucka_ke aby som dostala matersku.od minuleho roka som evidovana na UP,cize nesplnam podmienku 270dni.

lucka_ke
2. feb 2021

môžeš samozrejme, ale ak bude DNP trvať kratšie ako 26 týždňov nebudú ti to počítať z tohto

mogaa
2. feb 2021

Píšeš veľmi chaoticky a nedávaš všetky info.....v úvodnom príspevku sa pýtaš na vyššiu materskú a následne spomenieš že nemáš odrobených 270dní.....čo bolo doteraz? si stále zamestnaná alebo si momentálne nezamestnaná? DNP si vieš platiť len ako nezamestnaná, nedá sa to doplatiť spätne a nemôžeš to platiť ani súbežne(teda ak si zamestnaná).......a ak ti ide o vyššiu výšku materskej aby sa ti rátala z DNP a nie z predchádzajúceho platu, tak musí trvať viac ako 26týždňov

autor
2. feb 2021

@lucka_ke čiže DNP musím platiť 26 tyzdnov,teda minimalne 7 mesiacov?to už ani nestihnem do porodu😭

lucka_ke
2. feb 2021

DNP ti pomôže získať tých 270 dní, ale neoplatí sa ti platiť najvyššiu, lebo výšku MD ti to už neovplyvní

mogaa
2. feb 2021

Ak si nezamestnaná a potrebuješ DNP len aby si mala splnenú podmienku 270dní, tak si to musíš vyrátať či ti to výde, všetko záleží od kedy do kedy si bol azametsnaná predtým.....posledné 2 roky od pôrodu musíš mať 270dní aktívneho nemocenského poistenia.......

autor
2. feb 2021

@mogaa som nezamestnaná od 3/2020. predtým som pracovala na TPP od 2017. Mne to vyslo tak,ze chyba mi 2 mesiace,termin porodu mám 7.8.2021.
Ale teraz tomu trosku nechapem,vlastne ja ani nestihnem zaplatit dnp,ked musim platit minimalne 26 tyzdnov.A je to strasne vela penazi,je to mesacne 191€.

A dakujem Vam baby krasne ze mi pomahate🙏🙏

mogaa
2. feb 2021

tých 26týždňov treba mať len v prípade ak chceš získať maximálnu materskú.....ak ti tie 2mesiace chýbajú len do tých 270dní a stíhaš to do pôrodu, tak sa si zaplať DNP ale z minima....

autor
2. feb 2021

@mogaa ano to stiham,lebo teraz som v 13. tyzdni,zaplatim teda iba tie 2 mesiasce.
juuj baby asi som sa pomylila...tá materska je iba 6 mesiacov od porodu že? a potom je rodicovsky prispevok?...mne hlavne ide o to,aby som namiesto 270€ dostala 390€.
Préacte mi,riesim to prvy krat v zivote😫

mogaa
2. feb 2021

najskôr je materská tá je z platu a potom dostávaš rodičovský príspevok, ten je 270eurpokiaľ si nemala nárok na materskú a ak si poberala materskú tak rodičovský bude 370eur