Otec požaduje test otcovstva. Aký je postup po narodení?

sjuzi123
18. aug 2014

Ako sa má brániť chlap, ktorého žena označuje ako otca svojho buduceho dieťaťa, no on požaduje test otcovstva predtým, ako bude ochotný s otcovstvom a alimentami súhlasiť?
Dotyčná má velmi pochybné argumenty, dieťa malo vzniknúť za velmi ošemetných okolností.. no o to nejde.
Ona mieni po narodení automaticky uviesť meno otca do rodného listu, no z mojho pohladu je to "irelevantné", kým nie je otec potvrdený testom, nie?
Má na to buduca matka právo, ak ešte nebol vykonaný test otcovstva?
Ako sa uvedie otec za takýchto nejasných podmienok v rodnom liste?

bombonka
18. aug 2014

@sjuzi123 nijako...Ak nie sú manželia tak otec dieťaťa musí ísť osobne na matriku a priznať otcovstvo...bez toho otec do rodného listu zapísaný nebude. Uviesť ho môže , ale nezapisu ho

vika35
18. aug 2014

ak nie su manzelia, ona ho uviest ako otca ani nemoze. domnely otec musi na matrike s otcovstvom suhlasit.

liz_lemon
18. aug 2014

@sjuzi123 to by bolo velmi lahke, keby to stacilo uviest, ved vsetky zeny by si dali Borisa Kollara 🙂

saurian
18. aug 2014

@sjuzi123
otec - ak ide o manzela matky, uvedie sa do rodneho listu automaticky
otec - ak je s matkou dietata po rozvode do neviem kolko presne dni a zena nema ineho/noveho manzela - tiez sa uvedie automaticky
ak nie su potencialny otec a matka dietata manzelmi, nezapisu ho do rodneho listu ako otca iba na zaklade uvedenia matky, musel by bud prehlasit este pred narodenim pred matrikou ze je otec, alebo s tym po narodeni suhlasit.
ak aj tak zena napriek nesuhlasu potencialneho otca ma presvedcenie ze je otec a ze ho tam chce uviest, musi ist cez sud a ziadat urcenie otcovstva, co sa musi na sude preukazat, dokazat - nemusi vzdy prist k testu otcovstva pomocou DNA (vacsinou v tom pripade ked otec vyhlasi ze to jeho dieta je) alebo ak sa nevie prist k zaveru - nariadi sud testy DNA, a ak sa dokaze otcovstvo, urci ho teda sud a uvedie sa otec potom aj v rodnom liste.
len tak mmch - matka vacsinou vie, kto je otcom 🙂

sjuzi123
autor
18. aug 2014

Výborne. 🙂 Čiže označený otec v zásade ťaha za dlhší koniec, a nie je nijak časovo limitovaný, hej?
Nie že by sa stranil, no buduca matka ho limituje 3-mi dňami od narodenia, že je nutné nejakého otca uviesť. A do troch dní od narodenia sa asi test robiť nebude..

janickacrazy
18. aug 2014

@sjuzi123 Ona ho normálne uvedie do rodného listu a on musí potom podat návrh na zapretie otcovstva, rieši sa to súdne, urobia im testy a ked to bude jasné, tak ho bud v rodnom liste nechajú alebo vydajú nový rodný list s iným otcom, ak teda nejaký iný otec bude dokázaný, ak nebude, tak tam bude otec neznámy.

janickacrazy
18. aug 2014

@sjuzi123 On musí podat návrh na súd na zapretie otcovstva, neviem presne aký je na to časový limit, ale hlavne aby nepodpisoval otcovstvo, ak je teda presvečený, že otcom nie je.

sjuzi123
autor
18. aug 2014

janickacrazy, si robíš srandu? 😒 Ona môže hocičo, až on sa musí zapierať?

Takto. Nie sú manželia, sú si cudzí. Samozrejme k styku došlo, no je EXTREMNE mala pravdepodobnosť, že by to malo mať efekt.. Dotyčná bežne žije bohatým sexualnym životom a v case, kedy k styku došlo, mala dokonca iný vztah.
LENŽE domnelý otec je poctivý človek a v záujme zachovania dobrých vztahov je ochotný spolupracovať na všeličom.. napriek tomu, že buduca matka je silne manipulatívna ťapa.

sjuzi123
autor
18. aug 2014

..takže on je ochotný s otcovstvom suhlasiť, ALE AŽ PO teste.
Ona ho chce uviesť ešte pred testom (kedže do vystavenia rodneho listu sa test asi nestíha).
Môže či nemôže ho uviesť (napriek jeho podmienke, a teda námietkám "až kým"...)?

havana_frost
18. aug 2014

@sjuzi123 Pár ľudí napísalo správne. Ak nie sú manželia, jednostranné vyhlásenie matky nestačí. Treba súhlasné vyhlásenie oboch rodičov súčasne na matrike, môže sa vykonať aj pred narodením dieťaťa. Na základe toho potom zapíšu do rodného listu otca, ak je matka slobodná (druhá domnienka otcovstva).
Ide tu o tretiu domnienku otcovstva (prvé dve sa nemohli použiť): v zmysle tejto domnienky sa za otca dieťaťa považuje muž, ktorý s matkou dieťaťa súložil v takzvanom „rozhodnom čase“. Rozhodným časom je doba od tristého dňa po stoosemdesiaty deň pred narodením dieťaťa. Takýto muž sa však za otca dieťaťa považuje len v tom prípade, pokiaľ jeho otcovstvo nevylučujú závažné okolnosti. Na základe tejto domnienky môže byť otcovstvo k dieťaťu určené iba súdnym rozhodnutím.

maznacik007
18. aug 2014

@sjuzi123 nic sa nedeje nestresujte sa
@janickacrazy vam dava nespravne info...

nemusite sa stresovat ... matka sice moze pri porode udat meno otca ale to je uplne irelevantne pokial neboli manzelia.
Pokial on neda suhlasne vyhlasenie na matrike kde priznava otcovstvo tak ho nikam nezapisu /ved to by si zeny mohli davat ako otca Karla Gotta 😀 😀 😀 /

Ona moze po porode dat navrh na sud na urcenie otcovstva ... kde normalne prebehne sudne pojdednavanie v ramci ktorého sa vykonaju testy otcovstva ... zaplati ich matka ak sa ukaze ze otcom neni ak sa ukaze ze je zaplati ich on ...

kym nebude pravoplatne sudne rozhodnutie s tym ze on je preukazatelne otcom tak v RL dietata /bez vlastnej inciativy na matrike nebude ani omylom/

sjuzi123
autor
18. aug 2014

@havana_frost super, iba jednen ujasnujuci detail:
"
Rozhodným časom je doba od tristého dňa po stoosemdesiaty deň pred narodením dieťaťa. Takýto muž sa však za otca dieťaťa považuje len v tom prípade, pokiaľ jeho otcovstvo nevylučujú závažné okolnosti. Na základe tejto domnienky môže byť otcovstvo k dieťaťu určené iba súdnym rozhodnutím.
"

Podmienky rozhodného času splnaju viacerí otcovia. A podmienky "žiadnych zavažnych okolnosti" takisto.
Toho jedného, označeného matkou, však musí odklepnuť až sud, spravne to chapem.. (?)

A ak otec po gen.testoch suhlasi s otcovstvom, napriek tomu musi prebehnuť súd?

pribinak
18. aug 2014

Nie je žiadny časový limit, podať návrh na zapretie otcovstva môže hocikedy

gumimaci
18. aug 2014

@sjuzi123 ahoj, nemusia ist na sud, geneticke testy si mozu vybavit aj mimo sudu a ak sa ukaze ze je otec tak pojdu obaja na matriku podat Suhlasne vyhlasenie o otcovstve.

janickacrazy
18. aug 2014

@sjuzi123 Ja som si to nevymyslela, jedna žena u nás z rodiny to takto mala a je priatel, ktorý si myslel, že nie je otcom dietatka podával návrh na zapretie otcovstva. Ona ho uviedla v porodnici ako otca. Možno som sa pomýlila akurát s tým rodným listom, to sa ospravedlnujem, tam ho zapísali až po testoch, ale to zapretie platí, tak jej to povedali aj na súde, že tak sa to robí.

sjuzi123
autor
18. aug 2014

@gumimaci Takto by to malo byť riešené na ideálnych podmienok.
A dovtedy tam bude uvedený aký otec? Žiadny?

janickacrazy
18. aug 2014

@gumimaci Dá sa íst na testy aj mimo súdu, ale tie potom súd neuznáva, keby náhodou sa potom nejako nedohodli a tie testy nie sú tiež najlacnejšie. Napr. ak vyjde, že on otec nie je a testy pojdu cez súd, bude musiet za testy a za súdne trovy platit matka dietatka, nie otec.

sjuzi123
autor
18. aug 2014

@janickacrazy Otec je správny človek. testy si zaplati sam pre vlastnú potrebu. Nasledne bude ochotný spolupracovať.
Ide len o to, aby ho matka dovtedy nikam neuvádzala, čo ale ona chce.

janickacrazy
18. aug 2014

@sjuzi123 No ved to ti vravím, ona ho uviest može v porodnici, ale pokial on nepodpíše otcovstvo, tak to neplatí.

sjuzi123
autor
18. aug 2014

Dakujem Vám všetkým. Ak by ste mali ešte nejaké dalšie podnetné nápady hocijakého charakteru, sem s nimi. Ja nemám deti = neviem, ako to chodí

sjuzi123
autor
18. aug 2014

A ešte - je nejaký časový limit, dokedy je potrebné dieťaťu po narodení vystaviť rodný list?

vefi89
18. aug 2014

@sjuzi123 zákon asi nevytýčil dobu, dokedy... ale matky to väčšinou súri, lebo všetko ďalej sa vybavuje s RL.. teda poisťovňa, prídavky, príspevky, príplatky atď

simonkazga
18. aug 2014

V rodnom liste dieťa nemusí mať uvedeného otca. Pokiaľ rodička nebude mať v rukách Vyhlásenie o otcovstve - čo teda podľa všetkého nebude, tak sa do rodného listu zapíše len ona ako matka.

gladiola
18. aug 2014

A v kolónke otec bude napísané - Neznámy

sjuzi123
autor
19. aug 2014

Dakujem, dakujem. Pomohli ste

ivankaberrynka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz