Pomoc SZČO pri poklese tržby a OČR

bukvickaaa
9. apr 2020

Ahojte. Viete mi niekto poradiť, prosím?
Ja som momentálne na rodičovskej a manžel je SZČO. Od zatvorenia škôl je manžel na OČR (kvôli korone) s našou najstaršou, do práce nechodí. Za marec mu už teda klesol príjem, rovnako aj v apríli... Má nárok na príspevok od štátu pri poklese tržby aj pokiaľ je stále OČR? Ďakujem.

jaron
28. mar 2022

@anos18 ďakujem. Áno, tak nejako som to myslel, ako píšeš. Ja robím len služby v podstate.
Inak ked som začínal, bral som na rozbehnutie podporu pre SZČO, tam som mal potom tiež viac povinností v tej evidencii, ako bežný SZČO. Dokonca som mal kvôli tomu aj kontrolu, ale našťastie bolo všetko v poriadku. Bola to zaujímavá skúsenosť. Boli dvaja, a neviem, či nie až traja, to si už nespomínam. 🙂
A už som si tak zvykol, že ak si to dobre evidujem, ľahšie sa potom vyznám v tom, čo potrebujem, rôzne výstupy do DP atď.

rawmamka
28. mar 2022

Ahojte, viete niekto poradiť, či je možné žiadať o Prvú pomoc pre SZČO (Opatrenie 2.) za marec 2022, ak je SZČO celý mesiac PN alebo je potrebné aspoň 1 deň v mesiaci marec byť mimo PN ? Vopred vďaka za info.

lucia1181
28. mar 2022

@chichua ďakujem veľmi pekne 🙂

chichua
28. mar 2022

@rawmamka za marec už 1.pomoc nie je. Posledný mesiac, kt. Sa prepláca v rámci 1.pomoci je februar

rawmamka
28. mar 2022

@chichua Ďakujem, čítala som, že aj pre SZČO sa niečo chystá, aspoň podľa https://www.pomahameludom.sk/ , citujem "SZČO môžu za nových podmienok žiadať o finančnú pomoc za mesiac marec 2022 vďaka novému nástroju ochrany pracovných miest pre SZČO. Podrobnejšie podmienky, vrátane žiadostí, budú zverejnené na tejto webovej stránke" , ale zrejme to bude oklieštené ako uvádzala zdroje @lucia1181 .... uvidíme , každopádne moja PN vyzerá, že bude dlhodobá, ešte za ten február mi Prvá pomoc vyšla.

chichua
28. mar 2022

@rawmamka áno bude ale podmienky ešte nie sú dané. Bude to aké prísnejšie ako 1.pomoc.

jaron
28. mar 2022

@rawmamka
@chichua
Pomoc by mala fungovať aj za marec 2022, akurát to bude asi menšia suma a prísnejšie pravidlá. Ale ešte to len zverejnia presne, čo bude a ako.
https://www.employment.gov.sk/sk/uvodna-stranka...

"Oprávneným žiadateľom je SZČO, ktorej poklesli tržby najmenej o 40 %, pričom prevádzkuje svoju činnosť nepretržite po dobu najmenej 24 kalendárnych mesiacov pred podaním žiadosti o príspevok. Súčasne musí byť splnená podmienka platenia nemocenského a dôchodkového poistenia v rovnakom trvaní. Tento projekt na podporu udržania pracovných miest SZČO sa nevzťahuje na spoločnosti s ručením obmedzeným.

Príspevok na náhradu straty príjmu zo zárobkovej činnosti sa bude poskytovať podľa poklesu tržieb, a to vo výške 60% vymeriavacieho základu, z ktorého je SZČO povinná platiť sociálne poistné a starobné sporenie k 28. februáru 2022, najviac však v sume 810 eur..."
atď.

chichua
28. mar 2022

@jaron ale to bude iný projekt nie 1.pomoc 😉

jaron
28. mar 2022

@chichua aha, rozumiem. Ale mne je jedno, že je už iný, hlavne, aby fungoval aj pre mňa, ak to budem potrebovať. 😀 Teda za marec ešte asi budem. Potom to už konečne vyzerá lepšie, že možno nie.

rawmamka
29. mar 2022

@chichua Áno, presne to som písala a že sa to už nebude volať Prvá pomoc, ale nejako inak, je myslím že všetkým zainteresovaným šuma fuk.... a samozrejme podmienky sa budú v niečom meniť, napokon menšie obmeny boli aj v minulosti.

jaron
1. apr 2022

Nová pomoc za marec 2022 je už spustená. So žiadosťou je to trochu zložitejšie, ale dá sa.
https://www.pomahameludom.sk/

michalian
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jaron
12. apr 2022

Prosím vás, nemá niekto informácie? Pomoc bude ešte za marec 2022, žiadosť je potrebné podať do konca apríla. Tento druh pomoci má v informáciách trvanie iba za marec. Pravdepodobne už potom nebude nič. Alebo ste niekto niekde počuli, že by bolo niečo ešte aj za apríl?

anos18
12. apr 2022

@jaron nepočula som. Zatiaľ iba za marec

jaron
12. apr 2022

@anos18 ďakujem

jaron
26. apr 2022

Ahojte, tú novú žiadosť za marec 2022 som bol osobne zaniesť na úrade, ak by niekto potreboval poradiť o tých tlačivách, môže napísať. Možné je to podať už iba 5 dní, do 30. 04. 2022

gemelos
27. apr 2022

@jaron prosim ta, za april to teda uz nebude?

jaron
27. apr 2022

@gemelos skúšal som nedávno hľadať, či sa neobjavia nejaké správy, ale zatiaľ nič.
Naisto nemôžem zatiaľ povedať, že nič nebude, ale iba, že je možné, že nebude.

anos18
29. apr 2022

@gemelos @jaron bola som dnes na úrade práce,vraj za apríl už pomoci nebudú. Hovorila,že môže sa to zmeniť,ale asi z toho vraj nič nebude. Majú inštruovať podnikateľov,že pomoci za apríl už nedostanú

anos18
29. apr 2022

A teraz hovoria aj v správach,že pomoci sa končia

jaron
29. apr 2022

@anos18 aj som si myslel, že to tak už bude, lebo inak by už boli zrejme nejaké predbežné správy o tom, že pomoc bude.
Ďakujem za info.

jaron
22. júl 2022

Ahojte, prišla mi zvláštna vec. Nestalo sa niekomu niečo podobné? Zo Soc. poisťovne mi prišlo oznámenie, že mi zaniká povinnosť odvodov do SP ako SZČO z dôvodu, že za rok 2021 som neprekročil určitú sumu zárobku.
Normálna vec, tak som aj začínal SZČO, s malým zárobkom prvý rok som SP platiť nemusel. Čiže tomu rozumiem, nič zvláštne. Avšak tu som si trochu neistý, ono by to znamenalo, že tá pomoc kvôli pandémii sa do príjmu pre posudzovanie nezapočítala. Na SP mi vraveli, že oni to robia podľa daňového priznania, že ak to DP je v poriadku, tak je to v poriadku. Daňové priznanie by som mal mať v poriadku (podobne ako rok predtým, keď už bola tiež pandemická pomoc). Neviem, či ešte to mám nejako overovať na daňovom úrade, alebo sa jednoducho spoľahnúť, že jeden aj druhý úrad vie, čo robí a je to v poriadku.

anos18
22. júl 2022

@jaron Živnostníci (alebo iné SZČO), ktorých ročný príjem za rok 2021 bude vyšší ako 6 798 EUR (566,50 x 12 mesiacov), budú tak musieť platiť v roku 2022 povinné sociálne odvody. Čiže ak si túto hranicu nedosiahol príjmami z podnikania (pomoc sa tam neráta), tak zaniká povinnosť platiť odvody do SP. Môžeš si však platiť ako dobrovoľne poistená osoba.

jaron
22. júl 2022

@anos18 To všetko viem, tomu rozumiem som písal.
Mal som len otáznik, či to dobre urobili, to je tá druhá časť, čo píšeš – o pomoci. Ale ak sa teda do toho nepočíta pomoc, je to v poriadku. Ďakujem.
Ani som si to pri daňovom priznaní neuvedomil, že príjem je taký malý, že znova nebudem mať SP odvody povinné, ako na začiatku podnikania. 🙂

matabb73
22. júl 2022

@jaron odvody sa počítajú len z príjmu. Pomoc sa do toho neráta. Mne to tiež takto vyšlo minulý rok. Je si v takom prípade platím dobrovoľné odvody.

jaron
22. júl 2022

@matabb73 ďakujem.
Tie dobrovoľné majú význam kvôli dôchodku, ak sa nemýlim a tiež kvôli prípadnej PN, tuším. Pravda?

anos18
22. júl 2022

@jaron odpoviem ja. Presne,kvôli dôchodku i pn

matabb73
22. júl 2022

@jaron áno. Aj kvôli PN, OČR, aj kvôli dôchodku. Ak by sa opakovala situácia s kovidom a znovu by zaviedli Prvú pomoc alebo niečo podobné, aj vtedy je podmienkou platenie odvodov do sociálnej poisťovne.

jaron
22. júl 2022

@anos18 @matabb73 ďakujem.