Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Poplatky za komunálny odpad

jahodecka
24. apr 2014

ahojte maminy🙂 chcem sa spytat ohladom platenia za komunalny odpad....trvaly pobyt mam na obci kde som predtym byvala a prechodny mam u priatela,kde sa aj zdrzujem...ked som si to bola prehlasovat,pani v mieste trvaleho mi vravela ze mam tam prist zaplatit a teraz nam dosiel papier ze mam platit aj v mieste prechodneho pobytu...vo vyske poplatku je velky rozdiel,v mieste trvaleho pobytu je to 3,30e a v mieste prechodneho 23e.....ak to zaplatim v mieste traleho pobytu a vezmem na mestsky urad v mieste prechodneho pobytu potvrdenie,uznaju mi to? dakujem

ukulela
24. apr 2014

mali by to uznat. ake je to mesto? kazde mesto ma totiz schvalene vlastne VZN o nakladani s odpadom a tam sa kazdy rok (vacsinou) preschvaluju aj poplatky za odpad - a tam byvaju upresnene aj podmienky odpustenia poplatku. bezne sa odpustaju poplatky napr. studentom, co su na intrakoch, alebo ludov v zahranici. niekde napr staci doniest len doklad od zamestnavatela, ze si zamestnany 200 km mimo, inde musis dokladovat, ze si uz niekde zaplatil. no co sa tyka prechodneho pobytu, zdalo by sa mi logickejsie zaplatit odpad tam, pretoze tam asi travis vacsinu casu, inac by si si tam pobyt nenahlasovala ... takze prestuduj VZN a podla toho sa zariad. alebo napis mesto a mozem to skusit na nete pohladat (VZN byvaju zverejnene uvacsich miest aj na nete)

jahodecka
autor
24. apr 2014

@ukulela ahoj....som prechodne z Levic

mirka1011
24. apr 2014

@jahodecka ked mas prechodny pobyt, tak platis aj tam aj tam, 3,30 mas preto lebo sa tam vacsinou roka nenachadzas, inak by si tam platila plnu sumu, takze musis zaplatit dvakrat az pokym nezrusis prechodny pobyt, pripadne si ho nenahlasis za trvaly

ukulela
24. apr 2014

nuž, vychadza mi to tak, ze kedze si sa tam prihlasila na prechodny pobyt, predpokladaju, ze tam budes vacsinu casu a preto od teba za smeti ziadaju ... skor to od teba nemali chciet doma (aj ked je to rpe teba nevyhodne) ... tak skus zajst na MU v Leviciach s tym dohladom z domu, mozno prizmuria oko, no bude to len ich dobra vola.
poplatok odpustaju / vracaju, len ked sa odhlasis z pobytu, alebo si dlhodobo v zahranici,resp ked sa dlhodobo zdrziavas mimo moesta pobytu, co im ale musis dokladovat podla VZN:

§ 24
Podmienky na vrátenie poplatku alebo jeho pomernej časti
1. Mesto vráti poplatok alebo jeho pomernú časť poplatníkovi na základe písomnej žiadosti, ak
mu zanikla poplatková povinnosť platiť poplatok v dôsledku odhlásenia sa z trvalého pobytu
alebo z prechodného pobytu na území mesta, prevodu alebo prechodu vlastníctva
nehnuteľností nachádzajúcich sa na území mesta do vlastníctva inej osoby, zániku práva
užívať nehnuteľnosť na iný účel ako na podnikanie, zániku práva užívať nehnuteľnosť na
účely podnikania.

2. Skutočnosti uvedené v ods.1 poplatník preukáže najmä: listom vlastníctva, dokladom
o ukončení nájmu, oznámením o zrušení prevádzkarne na území mesta, úmrtným listom a pod.

§ 25
Zníženie poplatku
1. Mesto Levice na základe písomného oznámenia zníži poplatok v zmysle zákona za obdobie, za
ktoré poplatník správcovi poplatku preukáže, že viac ako 90 dní v zdaňovacom období sa
nezdržiava alebo sa nezdržiaval na území mesta Levice.

2. Podkladom pre uplatnenia zníženia poplatku podľa ods.1 je hodnoverný doklad, z ktorého
jednoznačne vyplýva počet dní pobytu poplatníka v rámci zdaňovacieho obdobia mimo územia
mesta Levice.
Takýmto dokladom je:
a) potvrdenie, v ktorom zamestnávateľ potvrdí, že poplatník v zdaňovacom období vykonáva prácu mimo mesta Levice (nie pracovná zmluva), vrátane dokladu, ktorý preukazuje ubytovanie v mieste výkonu práce ( vlastníctvo k nehnuteľnosti, potvrdenie o prechodnom pobyte, nájomná zmluva) alebo

b) potvrdenie o činnosti vykonávanej mimo mesta Levice a dokladu, ktorý preukazuje ubytovanie v mieste výkonu práce ( vlastníctvo k nehnuteľnosti, potvrdenie o ubytovaní, nájomná zmluva) alebo dokladu o zapojení sa poplatníka do systému zberu komunálneho odpadu alebo

c) potvrdenie zamestnávateľa zo zahraničia o trvaní pracovného pomeru (nie pracovná zmluva) alebo
d) potvrdenie od zamestnávateľa (SR) o výkone práce poplatníka v zahraničí, z ktorého vyplýva že poplatník v zdaňovacom období vykonáva prácu v zahraničí alebo
e) potvrdenie od agentúry, ktorá sprostredkovala prácu v zahraničí alebo
f) potvrdenie o štúdiu v zahraničí alebo
g) potvrdenie o dennom štúdiu mimo mesta, vrátane dokladu o ubytovaní alebo
h) potvrdenie vecne príslušného úradu, ktoré preukazuje pobyt poplatníka v zahraničí alebo
i) doklad o poberaní príspevku na dieťa v zahraničí alebo
j) potvrdenie o platbe dane z príjmov v zahraničí alebo
k) potvrdenie úradu o evidencii poplatníka v zozname nezamestnaných v zahraničí alebo
l) potvrdenie príslušnej obce o tom, že sa poplatník zdržuje na jej území, a z titulu prechodného pobytu.

§ 26
Odpustenie poplatku
1. Mesto Levice na základe žiadosti poplatníka poplatok odpustí, ak sa poplatník
v zdaňovacom období dlhodobo zdržiava alebo sa bude zdržiavať v zahraničí. Pre účely
uplatnenia odpustenia poplatku sa považuje za dlhodobo celé zdaňovacie obdobie. Poplatník
si nárok na odpustenie poplatku uplatňuje za každé zdaňovacie obdobie zvlášť.

2. Podkladom na uplatnenie odpustenia poplatku, podľa ods.1, je hodnoverný doklad, z ktorého
jednoznačne vyplýva pobyt poplatníka za celé zdaňovacie obdobie mimo územia mesta
a to najmä:

a) potvrdenie v ktorom zamestnávateľ potvrdí, že poplatník
v zdaňovacom období vykonáva prácu v zahraničí ( nie pracovnú zmluvu) alebo
b) potvrdenie o činnosti vykonávanej v zahraničí alebo
c) potvrdenie od zamestnávateľa (SR) o výkone práce poplatníka v zahraničí alebo
d) potvrdenie od agentúry, ktorá sprostredkovala prácu v zahraničí alebo
e) potvrdenie o štúdiu v zahraničí
f) potvrdenie vecne príslušného úradu, ktoré preukazuje pobyt poplatníka v zahraničí alebo
g) doklad o poberaní príspevku na dieťa v zahraničí alebo
h) potvrdenie o platbe dane z príjmov v zahraničí alebo
i) potvrdenie úradu o evidencii poplatníka v zozname nezamestnaných v zahraničí.

5. Správca dane na základe žiadosti poplatníka poplatok odpustí za obdobie, za ktoré poplatník
preukáže na základe podkladov, že viac ako 90 dní v zdaňovacom období sa nezdržiava alebo
nezdržiaval v mieste trvalého pobytu z dôvodu, že je umiestnený v zariadení poskytujúcom
služby zdravotnej starostlivosti, v zariadení sociálnej starostlivosti, v reedukačnom zariadení,
v detskom domove, vo výkone väzby, vo výkone trestu odňatia slobody.

jahodecka
autor
24. apr 2014

@ukulela uz som si to nasla,dakujem za radu🙂

jahodecka
autor
24. apr 2014

@mirka1011 tam kde mam trvaly pobyt,kde som predtym zila,tam sa na osobu rocne plati aj platilo iba 3,30e a teraz tu 23e....neskutocne rozdiely...tam sa preto platilo menej lebo je nedaleko skladka kam to nosili a ako obec mala nejake zmluvy s nimi a Levice su od tej skladky rovnako vzdialene ale pytaju o hodne viac

milota164
24. apr 2014

moja sestra plati v mieste prechodneho pobytu je to menej ako v mieste trvaleho.

rozkaj
21. sep 2017

Pracujem v zahranici...doma som len 5 mesiacov..byvam u rodicov a mam tu aj trvali pobyt. V inom meste som si kupila byt...je v rekonstrukcii a neobyvatelny...V mieste mojho bydliska na obecnom urade ma bez mojho vedomia odhlasili od platenia odpadu...a mam platit v meste kde mam zakupeny byt....aj ked sa tam nezdrziavam..a mozno tam ani nikdy byvat nebudem...chcela by som vediet ci to tak mozu...???.a ci mam narok na nejaku zlavu z poplatku...kedze som viac ako 90 dni z roka mimo

monika1293
18. jan 2018

Ahojte chcem sa spýtať. Dnes som bola na meskom urade a tam mi dali papier za odpad že som neplatila z roku 2014. Som na materskej dovolenke už skoro 6 Rokou. Nemám ani trvali a ani prechodné pobyt. Ako to riešiť. Suma tam je 140€ ale pokiaľ viem bez pobytu a pokiaľ som na materskej tak všetko za mňa platí štát ci ako to je.???

Tu začni písať odpoveď...

Odošli