Poplatky za komunálny odpad a nárok na zľavu

rozkaj
21. sep 2017

Pracujem v zahranici...doma som len 5 mesiacov..byvam u rodicov a mam tu aj trvali pobyt. V inom meste som si kupila byt...je v rekonstrukcii a neobyvatelny...V mieste mojho bydliska na obecnom urade ma bez mojho vedomia odhlasili od platenia odpadu...a mam platit v meste kde mam zakupeny byt....aj ked sa tam nezdrziavam..a mozno tam ani nikdy byvat nebudem...chcela by som vediet ci to tak mozu...???.a ci mam narok na nejaku zlavu z poplatku...kedze som viac ako 90 dni z roka mimo

evittam
21. sep 2017

@rozkaj Treba doniesť potvrdenie aspoň o prechodnom pobyte v zahraničí a mozno nebudeš platiť vôbec nič.

emka530
21. sep 2017

Zakon uklada povinnost platit aj v mieste trvalom, aj v mieste prechodnom, a aj za nehnutelnost, ktoru vlastnis. Takze ak mas prechodny, aj trvaly pobyt, a neplatis tri krat poplatok za smeti, mozes dakovat za neznalost zakona danym pracovnickam. 😉

emka530
21. sep 2017

A ak si viac ako 90 dni mimo TP, a zdokladujes sa, moze ti dane mesto poplatok znizit alebo odpustit, na zaklade platneho VZN o poplatkoch za TKO.

pininka
22. sep 2017

Nerozumiem ako ta mohli ptehlasit bez tvojho vedomia. Urcite mas narok na ulavu, moj muz robi mimo bydliska a vacsiu cast roka je tam,takze si stale uplatnuje ulavu. Nikdy s tym nebol problem.

xxxkatka
22. sep 2017

@emka530 takze ak mam trvaly inde a tam aj platim, ale mam aj inu nehnutelnost musim platit aj za nu aj ked tam nemam ani trvaly, ani prechodny pobyt?

emka530
22. sep 2017

@xxxkatka ano, v mieste trvaleho pobytu platis za svoju osobu, a tam kde vlastnis nehnutelnost, by si mala platit poplatok za ten objekt.

bale1rinka
22. sep 2017

keď som pracovala v zahraničí, mala som úľavu na smeti-neplatila som 20e ale iba 10.bývala som u mamy. keď som si kúpila byt v inom meste a mala tam trvalý pobyt tak som platila tam za smeti 20e/rok. Keď máš trvalý tam kde si si kúpila byt tak po správnosti by si mala platiť za smeti tam a keďže si v zahraničí a ak máš o tom doklad mala by si mať úľavu. to je všetko. je jedno, že si u rodičov 5mesiacov z roku, to oni neevidujú, nehlásiš sa im každý mesiac kde si...

xxxkatka
22. sep 2017

@emka530 poplatok za objekt? platim mestu dane, tak hadam by si vsimli, ze im nieco neplatim ci?

bale1rinka
22. sep 2017

@xxxkatka to je kravina, nemôžeš platiť za smeti 2x, moja švagriná má nehnuteľnosť úplne na opačnom konci slovenska kde aj žije, býva, pracuje.... a platí smeti iba mame ktorá býva úplne inde lebo má stále u nej trvalý pobyt z obdobia keď ešte nebola vydatá je to 22 eúr cca...

bale1rinka
22. sep 2017

@xxxkatka a môjho muža otec žije XYZ rokov v zahraničí a stále platí za smeti tu na slovensku. a pritom má nehnuteľnosť v zahraničí. stále je slovák, neprijal iné občianstvo. čiže tam kde máš trvalý pobyt platíš za smeti.

xxxkatka
22. sep 2017

@bale1rinka no ved mne sa to tiez nezda. Potom clovek co ma viac nehnutolnosti, plati na tach ostatnych poplatky za objekt?

emka530
22. sep 2017

Kazde mesto ma svoju VZN, ktora podlieha zakonu..je to nelogicke ale je to zakon, keby som nepisala z mobilu skopirujem ho tu. Ale skusim citovat: poplatnikom za tko je kazdy kto ma v danom meste trvaly alebo prechodny pobyt, alebo kto vlastni nehnutelnost.. vysku, sazdbu a ostatne ulavy si kazde mesto a kazda obec upravuje sama. Mesto moze poplatok byd znizit alebo uplne odpustit, ak sa clovek zdokladuje.

emka530
22. sep 2017

@xxxkatka ano, mam take pripady, co v nasom meste vlastnia 2-3 domy ci chaty, a plati sa poplatok za kazdy z nich. Samozrejme, ta osoba nema v nasom meste TP. Keby mala, plati mestu len raz.

bale1rinka
22. sep 2017

@emka530 ja mám dva byty v jednom meste a platím za smeti iba v tom v ktorom bývam.

emka530
22. sep 2017

@bale1rinka zalezi od toho, kde mas TP, a tiez od vasej VZN.

bale1rinka
22. sep 2017

@emka530 trvalý mám v tom byte kde bývam a druhý byt užíva moja mama tam smeti platí iba ona za seba. a ako som písala vyššie švagriná býva úplne v inom meste a tam smeti neplatí lebo TP má u mamy, takže platí smeti tam.

emka530
22. sep 2017

@bale1rinka tak je to dobre potom, platis len raz, nemozes platit jednemu mestu viac krat, aj za seba aj za objekt. Aj u svagriny je to ok, lebo je mozne, ze sa u vas zdokladovala, ze smeti plati v inom meste. Aj to je forma ulavy, hoc nie kazde mesto ju akceptuje.

xxxkatka
22. sep 2017

@emka530 no na nehnutelnosti, ktoru vlastnim a nemam na nej TP ani PP byvaju rodinni prislusnici, maju tam TP a aj platia za odpad. Vo VZN som nasla, ze plati povodca odpadu, nic viac tam k tomu nebolo, tak hmm neviem...

katarinapekna
22. sep 2017

Za odpad platis v mieste trvalého pobytu,ktorý máš nahlaseny. Úľavu musíš zdokladovat a teda prihlásiť sa na prechodný pobyt,kde sa zdrziavas,aby si mala doklad a to znamena platit na dvoch miestach.(neplatí pre internaty)

xxxkatka
22. sep 2017

@katarinapekna to patrilo mne?