Pôrod v Írsku a následné vycestovanie na Slovensko

Zijem v Irsku a zvazujem porod tu alebo doma. Problem je vsak s vybavovanim rodneho listu a pasu. V pripade ak by som zostala rodit v Irsku chcela by som vycestovat s malou na Slovensko. Nie som ani rozhodnuta, ci dat Irske ci slovenske obcianstvo. Viete mi niekto poradit ako dlho sa vybavuju rodne listy (irsky/slovensky) a pasy (irsky/ slovensky) a co je lepsie?

antigua
19. nov 2011

Ahoj kristina_horvathova,
aj ja zijem v Irsku a cakame babatko v aprili '12. Rodit budeme tu.
Mame tu znamych a taktiez rodili v Irsku. Irske obcianstvo male ziska automaticky po narodeni. Potom si vyziadas irsky rodny list a napokon pas sa da potom ziskat uz do niekolkych tyzdnov. Kukni na tuto stranku:
http://www.slovakinireland.ie/index.php/vydania...
Horsie to je vsak s vybavovanim sloveskeho rodneho listu, kedze im to trva vraj dlhsie a je potrebne dokladat vela papierov. Kazdopadne dietatko nadobuda aj obcianstvo slovenske (kedze ho ziska po matke-tebe). Neviem ti odpovedat na otazku, co je lepsie, lebo toto je skor vec nazoru. My sme sa rozhodli pre porod tu, kedze nam to pride vo viacerych oblastiach jednoduchsie a prirodzenejsie. A v ktorom tyzdni si?
Prajem vela stastia v rozhodovani 😉

antigua
20. nov 2011

ahoj jezkomanka,
ja uz som medzi vami aj tam, hehe ... tazsie sa vsak hladaju informacie medzi 444 stranami 😖 Takze si myslim, ze je dobre ze tato tema je otvorena ako nova 🙂
Uvidime aky nazor bude mat vsak admin 😉

radlinka
20. nov 2011

@kristina_horvathova ahooj, ja sice nezijem v Irsku,ale riesila som podobny problem. Ak budes rodit doma na SK, tak rodny list dostanes hned po odchode z nemocnice, kde si na matriku prislusneho mesta zanesies prepustaci list, niektore nemocnice poslielaju dokumenty priamo na matriku, tak si uz len staci zajst na matricny urad so svojimi dokladmi totoznosti a rodny list je vyhotoveny. Pas sa da vybavit do 48hodin, alebo do mesiaca, pripadne sa da dieta zapisat do pasu rodicov. Ale myslim, ze uz do buduceho roka bude musiet mat kazdeho dieta vlastny pas pri vycestovani 🙂
Nievem presne ako su v Irsku stanovene zakony, ale napr. v UK rodny list mozes tiez dost rychlo vybavit, bude vystaveny v anglictine a musis ho dat nasledne prekladat do slovenskeho jazyka, co je na dlhsie... Potom potrebujes vybavovat bud jednorazovy doklad cez ambasadu, kt. ti umozni vycestovanie domov na SK alebo cakat na vystavenie pasu pre dieta. Jednorazovy doklad sluzi len na jednu cestu (domov), spat nemozes bez dokladov.... doma si musis vybavit vsetky formality, preklad irskeho rodneho listu, zaknihovanie na matrike, vystavenie pasu pre dieta. Na druhej strane ak hovoris o obcianstve, tak obcianstvo dieta nadobuda slovenske ak je otec/matka slovak. Ak je otec inej statnej prislusnosti, tak moze poziadat o dane obcianstvo aj pre svoje dieta (napr. irske, anglicke...), co je pre rodicov jednoduchsie pri vycestovani a vybavovani dokladov. Snad som sa vyjardila presne. Sama musis rozhodnut a vybrat si, co vam najviac vyhovuje. 😉