Práva slobodnej matky a otca na dieťa. Ako to je?

lola13
23. jan 2009

Som slobodna matka s priatelom spolu nezijeme v spolocnej domacnosti .Doteraz sme spolu zili takimto sposobom ale tezaz sa rozchadzame a chcela by som sa spytat ake mam prava ako slobodna matka na malolete dieta ,ktore nemam v opatere ,lebo som doteraz o niecom takom ani netusila ze po narodeni sa dietata slobodnej matke treba o to poziadat na sud a az potom je mi pravoplatne zverene do opatere.Aky je postup pri takomto zverovani a ci ma pravo otec dietata si ho kedykolvek brat a na akodlho chce lebo nemam este to sudne rozhodnutie ze je dieta v mojej opatere.Otec dieta tvrdi ze si ho moze bravat aj na noc aj na cely vykend a aj na cely mesiac ak bude chciet .Som povinna mu dieta dat alebo mam aj ja dake pravo .Dietat zije so mnou v spolocnej domacnosti od narodenia.Za akekolvek informacie dakujem

kacena06
2. dec 2015

dakujem...uz je to na sude a problemy sa este viac vyhrocuju..

stankatv
16. jan 2016

Ja sa chcem spytat ako je to zo striedavov starostlivostou pol roka nebol ocom nebol zapisany rod liste ma pravo si ju zobrat na vykend ale nesme ani z jedneho mesta a od babetka sa staram len ja nedal ani cent ked sa mala narodila ani e spolu nezili ani nic a to kvoli priezvisku ma pomne

lusix
27. máj 2016

Zijem s priatelom v jednrj domacnodti mame spolu 6 rocnu dceru .Otec malej je zapisany v rodnom liste a nieje zverenaani jednemu.Chcem od neho odist podam di navrch na zvrrenie do mojej starostlivosti ale pokial pride papier na sud musim mu ju davat?Dohodnut sa s nim dat nebude ako mam postupovat?

lusix
27. máj 2016

Zijem s priatelom v jednrj domacnodti mame spolu 6 rocnu dceru .Otec malej je zapisany v rodnom liste a nieje zverenaani jednemu.Chcem od neho odist podam di navrch na zvrrenie do mojej starostlivosti ale pokial pride papier na sud musim mu ju davat?Dohodnut sa s nim dat nebude ako mam postupovat?

pritazliva
27. máj 2016

@lusix Jak to myslis, "musim mu ju davat", to je rovnako ako keby sa on opytal "musim ju jej davat?". On akoze nema pravo na svoje dieta a len ty o tom rozhodujes?

lusix
27. máj 2016

@pritazliva tak som to nemyslela ale chcem vediet pokedy mi pride papier zo sudu o zvereni a kedy bude k nemu chodit za ten cas to je ako lebo si luby vypit a nieje na neho spolahnutie

lusix
27. máj 2016

Poradte mi prosim kto bol v podobnej situaii

77zuzka7
16. jún 2016

Ahojte.dobry vecer. Byvali priatel ma vyhodil zo spolocneho bytu ked som bola tehotna maly sa narodil vo februari tento rok... vyzivne mi plati zatial pra idelne ale dala som ho aj tak na sud aby som to mala na papieri. Velmi sa o maleho nezaujima videl ho asi 10x on ma rozvedenych rodicov a kazdy znich si zalozil druhu rodinu s jeho otcom sme v kontakre ale s mamou nie a ani nechcem ponizila ma poohovarala ma po celej dedine," v meste" chcela ma poslat na DNA testy...no teraz by uz maleho chcela vidiet aj ona ale ja nechcem aby sa stretli. Mala by som zopar otazok,tak ak by mi niekto vedel poradit bola by som velmi vdacna....!
Vyzivne som uz dala na sud.
Potrebujem podat na sud ziadost aj o zvereni do poateri? Neviem ako to funguje.
Ma pravo mi byvali zobrat maleho na cely den ked bude mat 6mesiacov? Citala som kadeco tak neviem podla coho sa riadit. Nerada by som maleho zverila do jeho ruk naco vlastne mam pravo? A este ze nakolko zijem s rodicmi a prispievam im na stravu mozem si ziadat odneho vyzivne aj na seba?
ĎAKUJEM....za radu...

draik
17. jún 2016

@77zuzka7
Ak je zapísaný v RL ako otec a nebola určená osobná starostlivosť atď, tak má tie isté práva ako Vy. Aj v prípade, že dieťa bude zverené Vám, tak súčasne bude mať určený styk otca s dieťaťom. Zo začiatku pravdepodobne vo Vašej prítomnosti, časom samostatne. Máte právo od neho na príspevok na výživu a na úhradu nákladov nevydatej matky (počas dvoch rokov+jednorazovo kompenzáciu nákladov na tehotenstvo a pôrod).

simculienka
27. júl 2016

Dobry vecer chcem sa informovat ci ma otec dietata povinnost oznamit kde sa s dietatom.nachadza ak to od neho chcem vediet.nezijeme spolu v jednej domacnosti brava si dieta aj na noc a nechce oznamit kde sa nachadzaju

draik
27. júl 2016
fidorka7
28. júl 2016

@simculienka a ty mu oznamuješ každý pohyb kde s dieťaťom ideš? proste v čase, kedy je s ním, je zaň zodpovedný on, má rovnaké práva, rovnako môže rozhodovať

dobinko
4. aug 2016

Dobrý deň chcela by som sa opýtať čo mám urobiť aby otec dieťaťa nemal právo mi odobrať dieťa ak bude mať jeho priezvisko a ja som prekonala dmo v detstve.Dakujem

guinevre
4. aug 2016

@dobinko Priezvisko dietata rozhodne neovplyvni nic.

d_i_c
20. okt 2016

@adina22 ja mam skoro trojrocnu dcerku...vzdy ide s placom za "tatkom" alebo sa za mna skryva...a to sme len nejake 3mesiace od seba...nikdy nemali extra vztah...myslis ze by to slo - stretavanie len za mojej pritomnosti? keby sa to az tak vyhroti na sud :P

guinevre
20. okt 2016

@d_i_c Ja som o mojho otca utekala do piatich rokov, lebo bol dost vytazeny, cestoval za pracou, o piatej vstaval, o siestej bol spat. Utekala som od neho a hanbila som sa, az kym som si neuvedomila, ze moj otec ma lubi, a ze je smutny ked od neho utekam. Neboli rozvedeni, ani sa nikdy nerozchadzali, maju stale krasny vztah. Je to uplne normalne, male deti su naviazane viac na matku, ale casom si vytvoria lepsi vztah aj s otcom. Preco by si chcela hned obmedzovat ten vztah tym, ze sa moze stretavat vylucne v tvojej pritomnosti?

d_i_c
20. okt 2016

@guinevre my po rozchode mame tiez fajn vztah...chcem to tak koli malej...ked bude vacsia a bude s nim chciet chodit aj sama, nech sa paci...tiez si rada oddychnem...ale nakolko viem ako sa venoval a spraval kym sme spolu zili tak si netrufam 🙂 tj cele

guinevre
20. okt 2016

@d_i_c Tak jak chces, skus 🙂

slobodaa
26. nov 2016

Dobry vecer.som otec 6mes.dcerky zapisany v rod.liste.s jej mamou sme sa pripravovali spolocne na prichod dietatka avsak po case sa vsetko obratilo a matka sa priznala ze udrziava vztah s clovekom od ktoreho odisla z dovodu ze fajcil travu podviedol ju a zil neusporiadany zivot.matka od narodenia nekoji a dcerku mi dava aj na noci alebo ako jej to vyhovuje.tym nechcem povedat ze je zla matka len ma zaujima ci mam vobec nejaku sancu riesit sudne tuto situaciu nakolko mam obavu o dcerku kto bude v jej blizkosti.nemame este upravu styku sme na ustnej dohode no jej menenia kedy budem a nebudem mi dost zneprijemnuju zivot nakolko chodim do prace.ma otec v takejto situacii nejaku moznost k zvereniu dietatka?dakujem

popoluska1976
8. dec 2016

Dobry den. Ja by som potrebovala poradit ako a kde podat ziadost o vyzivne? Som slobodna matka a s otcom dietata sme zili len pol roka a ja som sa s dietatom odstahovala k rodicom. Je na to aj nejake tlacivo ci to si musim napisat sama,lebo nevyznam sa v tom.

d_i_c
10. dec 2016

@popoluska1976 sama si musis ziadost na sud napisat....tri krat vytlacit a podat na sud ;)

draik
10. dec 2016

@popoluska1976
So spísaním návrhu pomôže aj Upsvar. Predpokladám, že otec dieťaťa je zapísaný v jeho rodnom liste.

popoluska1976
10. dec 2016

@draik Ano otec dietata je zapisany v rodnom liste. ☹

evitana28
22. feb 2017

Zdravim chcela by som sa spytat, s partnerom mame 2 ročnu dcerku, nie sme zobrati ale zijeme spolu v jednej domacnosti a vychovavame ju, otec je zapisany aj v RL. chcela by som sa spytat, čo je pravdy na tom ze aj ked zijeme spolu ale nie sme zobratí musime mat vybavene zverenie do opatery jedneho z rodičov sudnym rozhodnutim na to aby sme mohli napriklad malu vodit do skôlky, resp, aby nam ju tam vzali, aby sme ju mohli zastupovat,,,,je to tak???

popoluska1976
23. feb 2017

Dobry den. Chcem sa spytat ci ma niekto skusenosti s mediatorom? Kolizna nam navrhla mediarora ze aby bol otec dietata predpripraveny na sud. Mne to pripada take zmanipulovane. A kolko vyjde taky mediator?

milaneee
9. mar 2017

Ahojte. Som otec 17 mesacneho synceka. Nas vztah s partnerkou padol kvoli rodinnemu domu do ktoreho nemala zaujem ist byvat. A tym dalsim problemom bolo ze vymenila rodinu za romanik o dve poschodia vyssie v bytovke. Nas vztah sa tym uplne rozpadol. Po cely cas sa k matke dietata spravam slusne. Nikdy som sa jej nijako nesnazil ublizit. Po nasom odluceni sa toho strasne vela meni. Jej spravanie a argumenty su cim dalej horsie. Dava mi to poriadne pocitovat. Ja malinky mame velky vztah k sebe...od narodenia sme boli jeden vedla druheho. Neustala zabava..smiech..radost a stastie. Matka nasho dietata ktora mi slubila ze mi nebude robit problem pri stratavani...mi zacina odopierat dieta. Sud o vyzivne mame este pred sebou. Nemame teda ziadne rozhodnutie kto ako a kedy. Snazim sa ju respektovat neustale...aj ked povie nie. Dodrziavam cas presne na minutu ked jej ho prinasam. Cim dlksie zije s jej novym priatem...tym menej vydávam malinkeho. Teraz mi uz vypisuje...len cez vikend. Alebo uz sa stalo ze si ho nemozem k sebe zobrat. Mozem byt s nim len v jej obci a tam sa mu venovat. Som zapisany aj v rodnom. Ale to najhorsie je...ze som otec a musim sa prosit o vlastne dieta a riadit sa toho co povie. Vzdy trpnem na jej odpoved. Nikdy nic som neporusil z toho co povedala. Uz je toho proste vela. A takyto sposob sa venovat na vychove svojho dietata sa mi vobec nepaci. Nemam ziadnu istotu ze ho budem vidiet. Nechcel by som dopustit aby som sa stal otcom len pre vikend. Ten chlapec znamena vela v mojom zivote. Tiez nechcem ani ublizit matke nasho dietata. Ona sa uz nevie ani pozdravit a normalne odpovedat...vela veci ignoruje. Co vam viem urcite povedat...ked zazvonim na zvoncek matky...tak za dverami je pocut radost mojho dietata ako krici oco oco. U nas doma ma v pislednej dobe nevie spustit ani zruky. Nemozem nikam odbehnut. Stale sa obzera aby som sa nevzdialil. Tiez ma mrzi dalsia. Malinky u nas stale spominal mamu. V poslednej dobe ju ani nespomenie. Vzdy ked sme spolu tak mu ju pripominam ale nepomaha to. Zas na jednej strane ked ho prinesiem. Tesi sa ked ju vidi. Ale nie je to tak ako volakedy. To preco som napisal je ze ci sa nemusim obavat toho ze by som ho nevidel casto. To by bol asi velky zasah do mojho zivota. A ani neviem ako sudy pristupuju. Ci moze niekedy sem tam prespat len jeden den. Alebo ci to mozem ziadat od sudu. Matka to dieta uz nekoji...takmer od narodenia. Mam pekne zazemie...rodinny dom. Dbam na jeho vychovu. Strasne ma rad nasu rodinu. Nemusim sa obavat toho ze chlapca nebudem mat len niekedy alebo skoro vobec?

slobodaa
9. mar 2017

mám ten istý problém a viem že inak ako sudne to nepojde.čoho sa bojím lebo si neviem predstaviť že svoju dcerku uvidím par krát v mesiaci.matke je to je jedno lebo vraj ona ju má v srdci.žial nenasvedčuje tomu ani jej správanie.

draik
9. mar 2017

@milaneee
Sú aj prípady, keď bolo rozhodnuté o styku bez prítomnosti matky už pri dvojročnom dieťati, ale je to stále skôr menej časté. Veľmi veľa tiež závisí od toho, ako ste sa starali/stretávali doteraz.

milaneee
9. mar 2017

draik. Nieco by som chcel napisat. Od nasho rozchodu som bol s malim drobcom stale az doteraz. Posledne tri tyzdne mi dost casto odmieta dat syna. Cim dlksie je s jej novym partnerom...tym stale menej vidim dieta. Chcem ti to trochu opisat. Problem sa zacal ked som kupil rodinny dom. Ona bola dost naviazana na matku. A to bol dost hlavny problem. Postupom casu som zacal uvazovat ist tam byvat. Snazil som sa jej velakrat vysvetlit ze je nezmyselne platit obecnu bytovku a zaroven rodinny dom. Bolo to financne narocne. Problem v nasej domacnosti a hadky boli okolo bytovky. Musel som jej to dost casto argumentovat...pretoze cim dlksie som platil dve domacnosti...tym sme mali menej penazi a zacali sme sa zadlzovat. Ona mi vycitala ze sa neviem postarat a zabezpecit rodinu. Jej tvrdohlavost bola neustupna. Problemov cim dalej viac narastalo. Vsetko sa to tocilo okolo bytovky. Je neuveritlne na akych veciach moze upadat vztah. Ja som v tom dome videl vlasne sukromie mladych...pekne prostredie pre nase dieta...mat nieco co je nase. Neverili by sme...jej slova boli...ze ten dom je psychicke tyranie v jej ociach. Ja som niekedy nechapal co hovori. Pocas toho ked som to prerabal ma bola pozriet dvakrat...aj to musela a netrvalo to viac ako 5 min. Potom mi argumentovala take veci...ze ona pojde do rodinneho domu ak necham tu bytovku kvoli mojim 5 nocnym co robim do mesiaca...ze ona pojde tam ked budem mat nocne. Stale to nechapala...peniaze a kvoli 5 nocnym to nie je mozne. Toto bolo tiez neuveritelna odp. od nej. Ja ked som to nezvladal vsetko platit...tak som sa musel proste pobalit...zobrat nabytok a ist tam byvat. Pretoze uz neostavali peniaze aj na maleho. Ani tento dovod ju neposunul k tomu aby isla byvat do domu. Na druhy den mala novy nabytok a zavolala si byvat kamaratku do bytu. Nechapal som. Postupom casu som teda zacal uvazovat nad predajom toho domu a vratit sa. Ale nejake dovody to nedovolali...az potom neskor som zistil ze sused o dve poschodia vyssie navstevuje nas byt. Snazil som sa aby to dopadlo inak...riesit problem. Ustupit vo vsetkom. Ale romanik bol silnejsi ako rodina v jej ociach. Pytal som sa jej...mam krizu..treba ju proste vyriesit...je tu dieta a do buducnosti to moze sposobit vela problemov. Volal som ju do poradne..vsade kde sa dalo...povedala mi len tolko...v dalsom vztahu krizu bude riesit ale tu kde je dieta nie. A ma novy vztah. Po tychto reciach som to stopol a povedal som si ze to nemoze byt normalna zena. Aby sa rozpadal vzťah na bytovke a jej postoje boli nepochopitelne. A ona si najde druheho...ani mesiac to mozno netrvalo a uz tam pomalicky byval. Ono je toho strasne vela...len to napisat...tak by to bolo na dva dni. Najviac mi je luto tho chlapca...a ja sa proste obavam ze ta vycova v jej domacnosti nemusi byt najlepsia. Chcel by som aby som mal chlapca castejsie a aby mohol sem tam prespat u svojho otca. Ona si stale mysli ze chlapca budem vidiet len raz za dva tyzdne. Mne sa tomu moc nechce verit ze by sud odopieral otca v takom dlhom intervale. Nejakym sposobom chcem dosiahnut aby ten styk bol castejsi a nestratil to citove puto co mame. To ako sa mame my dvaja radi. Vedia vsetci aj jej rodina. To ona poslala ziadost o vyzivne...mam napisat vyjadrenie. A ja neviem ci tam mam tieto veci spomenut alebo nie a kopu dalsich veci. Tak ako som spominal...cim dalej tym mam vacsi plroblem byt s dietatom. A ja uz nemam vobec ziadnu istotu. Nema zaujem nic riesit...

zivotkratky
10. mar 2017

@milaneee nie je to normálna žena, neváži si nič ani Teba ako živiteľa a otca, nedávaj si falošné nádeje. Ak sa chceš čo najrýchlejšie dostať k dieťaťu, žiadaj o rozvod, kde čo najviac
opíš všetko, a daj si i súdom určenie stretnutí. Viac neinvestuj do tej ženy.