Práva slobodnej matky a otca na dieťa. Ako to je?

lola13
23. jan 2009

Som slobodna matka s priatelom spolu nezijeme v spolocnej domacnosti .Doteraz sme spolu zili takimto sposobom ale tezaz sa rozchadzame a chcela by som sa spytat ake mam prava ako slobodna matka na malolete dieta ,ktore nemam v opatere ,lebo som doteraz o niecom takom ani netusila ze po narodeni sa dietata slobodnej matke treba o to poziadat na sud a az potom je mi pravoplatne zverene do opatere.Aky je postup pri takomto zverovani a ci ma pravo otec dietata si ho kedykolvek brat a na akodlho chce lebo nemam este to sudne rozhodnutie ze je dieta v mojej opatere.Otec dieta tvrdi ze si ho moze bravat aj na noc aj na cely vykend a aj na cely mesiac ak bude chciet .Som povinna mu dieta dat alebo mam aj ja dake pravo .Dietat zije so mnou v spolocnej domacnosti od narodenia.Za akekolvek informacie dakujem

milaneee
10. mar 2017

My sme spolu zili...nie sme zosobaseny. Ja ked som sa musel s tych dovodov pobrat prec..co som tu spominal...Tak za dva tyzdne poslala ziadost o vyzivne. Bolo to rychle a ani som nevedel az neskor mi to povedala. Ale to je uz jedno. Teraz ide o dieta. Podporovat ju uz nepodporujem...prispievam na dieta. Nejaky ten nakup a oblecenie ktore je prinesiem. Sud berie do uvahy aj spravanie a postoj matky?

zivotkratky
10. mar 2017

@milaneee nie som právnik, ali určite treba ísť na UPSVAR, vysvetliť situáciu, nech ju navštívia, či má navarené, čisto..... poradia, hneď dať žiadosť na súd na stretávanie, poprípade i zverenie dieťaťa otcovi, ak sú vážne pochybenia so strany matky . Pridelia kolíznu opatrovateľku s ktorou treba komunikovať, súd prihliada na jej odporúčanie.

lea604
21. apr 2017

Ahojte. Mam jednu otazocku...bolo mi povedane ze ked ma dieta priezvisko po otcovi a my niesme zosobaseny, tak zakonnym zastupcom dietata je otec? Zijeme spolu normalne v spolocnej domacnosti len niesme zosobaseny je udany aj v RL . dakujem za upresnenie

vroni
22. apr 2017

@lea604, nie, bola ti povedana blbost. Zakonnym zastupcom je prave tak aj matka ako otec.

nebicko2
23. apr 2017

@lea604 neviem kto Vám dal takúto informáciu ale je to čistý blud a nezmysel. Priezvisko dieťaťa nemá absolútne žiadny vplyv na rozsah rodičovských práv a povinností.

boriskovamama
19. sep 2017

Ahojte chcela bi som sa informovat mam maleho chlapca ma len roka 8mesiacou mam druha na ktoteho je moj sin zverene od narodenia aj rodicousky prispevok som tyrana matka chcem opustit druha zaroven sa bojim ze neda mi maleho mali je este kojeny ako to mam riesit aby bol moj sin zbereny mne prosim piste budem velmi rada prosim pomoste us viac nevladzem prosim😢

zuzanka252
1. jan 2018

Dobry den ja som slobodna mamicka a chcem sa opytat mam dceru a jej oco ma 58 rokov ja mam 24 a doma ma strasia ze mi ju zoberu ako socialne ale ja by som sla ku nemu byvat skuste mi poradit daktora. Dakujem

podolinec
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
podolinec
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zlatko456
10. mar 2019

@chulieta dobrý deň aj ja mam teraz taky problém rozišla som sa s priateľom a mame spolu dieťa a nemám ho ešte v moje opatere a priateľ si vyžaduje dieťa každý víkend aby bol u neho musím mu ho dat q ako ste dopadli na sude

chulieta
10. mar 2019

@zlatko456 napiste mi ss