Prechod z rodičovskej na maródku

anika42
1. jan 2021

Ahojte nevedeli by ste mi niekto poradit, momentalne som na rodicovskej dovolenke, no konci mi v auguste chceli sme stihnut este jedno babo s tym ze by som rovno prestupila retazovo z rodicovskej na matersku.no zatial sa nam nepostastilo, co v tom pripade ked nestihnem prejst? Ze by sa mi termin nastupu na matersku pretiahol na november co suu cca 3 mesiace? Co tym stratim?co mam spravit?dakujem pekne za rady

nela6
1. jan 2021

@anika42 no riadne nastúpis do prace na tu chvíľu

anika42
autor
1. jan 2021

S velkym bruchom mam nastupit do prace? Nejake ine riesenie neexistuje?

smajluska
1. jan 2021

@anika42 Pojdete na PN a potom nastupite na matersku 🙂

anika42
autor
1. jan 2021

A co stratim pnkou? Bo som pocula ze lepsie je prejst retazovo len sa neviem dopatrat k tomu co stratim tym ze takto prejdem.nemoze ma zamestnavatel prepustit?

juliatriscova
1. jan 2021

@anika42 máš zmluvu na dobu neurčitú? Ak áno, tak čerpaj dovolenku ak máš nejakú este...ak nemáš, tak PN....

anika42
autor
1. jan 2021

Hej mam na dobu neurcitu, a na kolko dni dovolenky mam narok? Behom materskej a rodivskej som nepoberala ziadnu dovolenku..

nela6
1. jan 2021

@juliatriscova na PN nemoze ist svojvolne

juliatriscova
1. jan 2021

@anika42 to ja neviem posúdiť... potrebujem viac informácií....pozri si výplatnú pásku poslednú ktorú si mala.. aký zostatok si mala.....kedy si nastúpila na materskú a kedy na rodičovskú?

anika42
autor
1. jan 2021

Pracovala som nejak do 25.juna 2018 no s tym ze som si dobrala dovolenku na ktoru som mala narok v ten rok.O 7 mesiacov nato som nastupila na rodicovsky v januar, februar 2019 som nastupila na rodicovsky

anika42
autor
1. jan 2021

@nela6 preco ze nemozem?

bluka2
1. jan 2021

@anika42 lebo tehotenstvo nie je choroba....

jullietka
1. jan 2021

@anika42 neviem kolko mas rokov ale za kazdy rok co si na rodicaku mas polovicu dovolenky.cize ak si doma 3 roky tak ti vzniklo 30 dni dovolenky,ale ak mas nad 33/35 rokov tak 37 dni.Cize po skonceni mozes vycerpat dovolenku a ten jeden mesiac az dva ist na pn. Materalu zacinas cerpat 6 tyzdnov pred porodom. Cize ak by ti trebalo pokryt 3 mesiace tak mesiac dovolenka,mesiac pn a nastup na matersku. Ak mas v pohode zamestnavatela resp.personalistu tak treba sa s nimi normalne dohodnut a budes mat istotu ako to bude najlepsie. To ze tehotenstvo nieje choroba je pravda ale zas kazde tehotenstvo je ine mne bolo pocas obidvoch stale zle vkuse od rana do rana nic som nespala neustale bolesto chrbta a pod.cize praca nehrozila plus rizikove tehu. Neviem aku mas pracu ale mozno by si po dohode so sefom mohla nastupit do roboty a mal by ta preradit na miesto vhode pre teba nejaku administrativu a pod. Pokial sa na to citis teda a mozes

anjelik2019
1. jan 2021

@jullietka to je pekná blbosť, počas R D nevzniká nárok na dovolenku 🤦‍♀️.

nela6
1. jan 2021

@anika42 ty nie si doktor, ze si sama vymyslis diagnozu a vypises sa... ved na PN musi byt zdravotný problem, kolko máš rokov, ze take nevieš?

nela6
1. jan 2021

@anjelik2019 vznika, mame to v kolektívnej zmluve, treba si pozriet svoju, a netvrdit dopredu, ze kazdy to ma rovnako

bluka2
1. jan 2021

@nela6 diagnózu si síce nevymysli, ale možno nejaké fiktívne potiaze jej napadnú...

nela6
1. jan 2021

@bluka2 podla toho co pise, ani nechape ako to chodi, ale vsak poradia jej 😜

babydesire
2. jan 2021

@anika42 lepsie je prejst retazovo preto lebo budes mat narok na matersku ktora nesmie byt nizsia ako predosla (vsetko za predpokladu,ze si mala narok na matersku pri prvom dietati a stale ti prac.pomer trva) a tiez budes mat narok na vyssi rodicak ktore maju tie co mali narok na matersku. Ak porusis retazovku,musis si pre narok na matersku odpracovat znova tych 270dni (resp.odvody do doc.poistovne)

jullietka
2. jan 2021

@anjelik2019 nieje to blbost,som veduca v potravinach a zeny co prisli po materskych do prace tak cerpali dovolenku co im vznikla.tak isto ja som teraz uz 3 rok doma a mam 30 dni dovolenky kedze predajna je v meste v ktorom byvam viem si to hocikedy skontrolovat. Jedna nastupila po 9 rokoch a plus mala uz aj po 33 rokoch tak mala 99 dni dovolenky plus stara ktoru si nestihla vycerpat. Takze ak nevies akp to je nehovor ze je to blbost 🙂

jullietka
2. jan 2021

@anjelik2019 inak je to v zakone,materska a rodicovska je akokeby si vykonavala pracu ale mas kratenu dovolenku,teraz som to pozerala na nete takze ak ta zamestnavatel obral o dovolenku povas md a rd tak ta riadne obabral

mogaa
2. jan 2021

@anika42 no reťazová materská je ak porodíš dieťa do 3rokov veku toho staršieho dieťaťa.....takže ak aj po RD nastúpiš na PN tak už to nebude reťazový pôrod.....reťazová materská je do 3rokov veku staršieho dieťaťa a tá nemôže byť nižšia ako prvá materská....čiže ak si mala pre prvom materskou odmeny alebo 13,14plat tak výška materskej je vyššia ako keby sa ti rátala zo základného platu....prepustiť tehotnú ťa nemôžu ak si v ochrannej lehote....

anjelik2019
2. jan 2021

@jullietka nárok na dovolenku vzniká iba počas MD, čo sa považuje ako výkon práce, ale keď už je žena na RD, nárok na dovolenku nevzniká, tak je to v zákonníku práce.

anjelik2019
2. jan 2021

@jullietka mňa nikto neobabral, ja už mám deti veľké 😉

jullietka
2. jan 2021

@anjelik2019 ale v zakonniku je aj ze rd je ako vykon prace ale iny typ,a vtedy je dovolenka kratena. Tak ako je mozne ze ja mam narok na 25 dni dovolenky (nemam viac ako 33) a este len som zacala 3 rok na rodicaku a mam 30 dni plus stara dovolenka dalsich 7 dni cize 37. Ja netrvrdim ze teba prave obabrali,to bol iba priklad 😀

anjelik2019
2. jan 2021

@jullietka všetko záleží ako to vychádza dátumovo, posielam priklad výpočtu a ešte raz opakujem, že RD sa nepovažuje za výkon práce.

anika42
autor
2. jan 2021

Uz som z toho zmatena 🙄😀 a co stratim tym keby idem na mesiac dva pn popripade ta dovolenka do toho? Budem mat narok na materske a i normalny rodicovsky?mam inak 34 rokov, pracovala som 8 rokov pred prvym nastupom na matersku na dobu neurcitu

jullietka
2. jan 2021

@anjelik2019 fiha az takto detailne som to nikdy nepocitala,ok beriem,len u nas mam dovolenku aj z rd.asi zalezi aj od zamestnavatela a zmluvy

anjelik2019
2. jan 2021

@jullietka v pohode, robím s tým, tak preto viem, inak by som to tu nedávala. Možno sa bude dovolenka krátiť v priebehu roka, záleží, aký má zamestnávateľ mzdový program.

juliatriscova
2. jan 2021

@anika42 čiže dovolenku za rok 2018 si vyčerpala a za roky 2019 a2020 ti nevznikla lebo si nedopracoval 60 dní do toho sa počíta aj materská....čiže dovolenku nemáš žiadnu....takže buď nastupis do zamestnania alebo tá gynekológ vypíše PN...

juliatriscova
2. jan 2021

@jullietka jedine,že to máte v kolektívnej zmluve ináč nemáš pravdu...nárok na dovolenku je len v tom prípade, ak máš odpracovaných 60 pracovných dní a do toho sa počíta aj materská....ak ti vznikne nárok na dovolenku a si na rodičovskej, tak sa ti kráti dovolenka za 100 dní 1/12 a za ďalších 21 dní ďalšia 1/12...ak ti nevznikne nárok, tak ani sa nekrati...nárok nevzniká počas rodičovskej dovolenky lebo sa to nepovažuje za výkon...je to v zákonníku....viem o čom hovorím...mzdy robím už 12 rokov..