Predaj nehnuteľnosti - daň, hotovosť

29. máj 2022

Ahohte, chcem sa spytat
- pri predaji rodinneho domu a pozemku nadobudnutych kupou pred menej ako 5timi rokmi vznika danova povinnost.. Za predpokladu,ze dom bude predany a suma bude vyplatena v hotovosti bez hypoteky - stale plati povinnost odviest dan z predaja neh. ?

valentina12345
29. máj 2022

ako sa financuje nehnutelnost nema vplyv na povinnost odvodu dane z nehnutelnosti (v pripade hypo si vies iba cast nakladov odratat a znizit dan).

deginko
29. máj 2022

Samozre,že sa bude platiť daň.Dokonca nesmieš vziať ani len 1euro ako zálohu pred uplynutím 5 rokov...už by sa to bralo ako predčasný predaj...hovorím z vlastnej skúsenosti..my čakáme s predajom do júla a už konečne môžeme predať..

melanta
29. máj 2022

Daň odvedieš z rozdielu. Kúpil si za 100, predáš za 120, platíš daň z 20. Platíš daň 19% a odvod do zdravotnej poisťovne 14%. Či kupujúci platí hotovosť alebo úverom je jedno. Tých 20 si môžeš znížiť o náklady na rekonštrukciu nehnuteľnosti, ak máš k tomu bloky/faktúry. A nie je to daň z predaja, ale daň z príjmu.

patka06
29. máj 2022

daň aj odvody platíš, ak si mala príjem z predaja ako radia vyššie, je jedno či z hypotéky alebo nie
čo znamená v hotovosti? "na stôl" ti môže dať max.15 000.- Eur, ak predajná cena túto sumu prevyšuje, musí to byť zo zákona prevodom na účet

sasa1310
29. máj 2022

@melanta ešte k tomu treba prirátať zdravotku 14 %

melanta
29. máj 2022

@sasa1310 veď píšem, že 14% do ZP. Možno to patrilo niekomu inému.

sasa1310
29. máj 2022

@melanta a vidíš, slepá som a riadne😉

melanta
29. máj 2022

@sasa1310 nedeľa je, konec týždňa, človek má nárok 😆😉

autor
29. máj 2022

Ok, tak vsetkym vdaka za info..ja som len nechapala, preco pribuzny predavaju dom a chcu len E na ruku..

zuzanka.zuzu
29. máj 2022

"na ruku" znamená "na Fica" (položiť na stôl) či proste len nechcú kupujúceho na hypo a predaju len za cash? bo ja polovicu mojich bytov mám len pre hotovostných kupujucich, nechce sa mi riešiť obhliadka so znalcom, podpisovať záložky do banky... proste len cash a je mi fakt jedno kto si čo myslí

ajsha123
29. máj 2022

@melanta Môžem sa opýtať? Čiže daň sa odvedie len z rozdielu? Ak predávajúci kúpil dom a predáva ho do 5 rokov za rovnakú cenu, vtedy daň neplatí? Žiadnu?

patka06
29. máj 2022

@ajsha123 vtedy nemal príjem ... čiže neplatí daň ani odvody /nemá z čoho/

melanta
30. máj 2022

@ajsha123 ide o daň z príjmu, ak nevznikol príjem (plusový rozdiel medzi kúpnou a predjanou cenou), tak nie, neplatí sa daň. Ak nebudeš pracovať, tiež nebudeš platiť daň z príjmu, keďže ho nebudeš mať.