Prenos bábätka z pôrodnice cez hranice a potrebné doklady

bagira89
29. dec 2012

Baby ktore ste museli z porodnice preniest babenko domov cez hranice, museli ste najskor vybavit pas, ci vam dali daky papier??? Kolko sa čaká na pas? Od júna 2012 je taký zákon: "Povinný cestovný doklad pre deti do 5 rokov v rámci EÚ. Ak sa chystáte vycestovať do zahraničia, nezabudnite, že od dnešného dňa musia mať aj vaše deti do 5 rokov vlastný pas. Novú prax zaviedla Európska únia v boji proti obchodovaniu a únosom detí." A teraz čo...prepustia ma z pôrodnice a budem na hranici stanovať kým mi pas nevyhotovia alebo ako?? Bývam totiž v Česku, len tam nemám poistenie tak musím ísť rodiť na Slovensko... Ďakujem za rady

scrabble
29. dec 2012

Mozes este skusit poziadat pisomne slovensku poistovnu u ktorej mas zdravotne poistenie. Vysvetli svoju situaciu a poziadaj ci by ti nemohli preplatit porod v CR do vysky v akej by ho zaplatili slovenskemu zdravotnickemu zariadeniu.
Za pokus to stoji.

natal12
29. dec 2012

moj bratranec ma priatelku a nedavno sa im narodila dcerka a uz ma 1 mesiac a vybavuju jej pas na ktory sa caka 2-3 mesiace a pridu z anglicka na slovensko za rodinu.

zivika
29. dec 2012

@bagira89 pas sa da za poplatok vystavit aj urychlene do dvoch dni...skus popozerat stranky policie v tom meste, kde by si o pas ziadala, mozes tam aj zavolat a opytat sa, ci sa neda urobit nejaka vynimka, aj ked ja si myslim, ze asi skor neda...

katia7
29. dec 2012

@bagira89 baby zo Slovenska chodia v pohode rodit do Ciech, ak mas europsky zdravotny preukaz normalne ti to preplati slovenska poistovna, ak ho nemas vydaju ti ho do 30 dni nic sa za to neplati ja to mam, davaju to myslim vsetky poistovne, ja by som teda na tvojom mieste nesla rodit sem kde sme 30 rokov za opicami 😉 a inak ak aj pojdes na hraniciach predsa nikto nestoji takze zas taky problem to s tou cestou domov urcite nebude, poznam viac bab co takto rodili a nic taketo neriesili 🙂

bagira89
autor
29. dec 2012

@scrabble neschvalili mi ziadost, vraj nie su vycerpane vsetky moznosti aby som rodila v SR...to ze tam byvam a manzel pracuje im ako dovod nestaci...je to brane z ich strany tak, ze idem do ceska vylucne za cielom porodit tam...uz par mesiacov sa s nimi natahujem ☹

bagira89
autor
29. dec 2012

@katia7 mne to poistovna nechce schvalit...zamietli mi ziadost ako som pisala vyssie :( A nemozem si dovolit babo preniest "nacierno" pretoze mam trvaly pobyt na slovensku evidovany lenze ja ho berem do inej krajiny...este mi ho zoberu ked nas zastavia nahodou

bagira89
autor
29. dec 2012

@natal12 no lenze ja nemam kam ist z tej porodnice, byvam v Cesku...
@zivika to som teda zvedava kam mam akoze ist ked ma prepustia z porodnice a cakat dakde 2 dni kym ma pustia domov aj s novorodencom ☹ zakony postavene na hlavu

slniecko77
29. dec 2012

@bagira89 na SVK ambasade si vybav tzv. Jednorazovy doklad o vycestovani
..neviem kde sa chystas rodit, SVK ambasada je v Prahe..ale na hraniciach nie su kontroly a myslim, ze by ste presli bez problemov

bagira89
autor
29. dec 2012

@katia7 a este mi povedali ze to preplatia iba ak je to neplanovane, ze som tam napr mesiac pred terminom a ma to necakane chyti...ale ze ked blizko terminu sa tam budem nachadzat ze mi to nepreplatia...viem ze inym to preplacaju neviem uz co mam robit...bolo to posunute reviznemu lekarovi a ten mi ziadost zamietol

katia7
29. dec 2012

@bagira89 ale europsky zdravotny preukaz ti nikto schvalovat nemusi a ani nemusis vraviet ze koli porodu, podla mna si len nemala stastie na "tety uradnicky" samozrejme ze ti to nechcu schvalit ale s tym preukazom mozes rodit v unii kde chces, dalsia vec je ze ak by si bola napr na dovolenke odrodit ta musia kdekolvek je to neodkladna zdravotna starostlivost aj bez toho preukazu a neviem ako sa to berie ci je to tak na cierno skus sa popytat bab v temach o zahranicnych porodniciach, je kopa takych co rodili napr aj v Hainburgu a do Vyskova sa odtialto chodi dost vela tak sa skus spytat ich ako to riesili

bagira89
autor
29. dec 2012

@slniecko77 dakujem skusim sa tam popytat, dufam ze netreba osobne mam prahu daleko. Ano nie su tam kontroly, len aby z toho nebol problem spätne niekedy v buducnosti kym sa ten pas vybavi...ze ako moze maly byvat v cr ked sa narodil v sr chapes...

slniecko77
29. dec 2012

@bagira89 ups som narychloo precitala 😅 som myslela, ze to chces v opacnom poradi co sa tyka krajiny
..tak jedine vybavit pas v zrychlenom konani..ine ma nenapada nic

katia7
29. dec 2012

@bagira89 no sak to su presne tie "tety" keby si sa nikoho nepytala a skratka porodila podla mna nemas problem ako ti predsa dokazu ze to bolo planovane, ale clovek chce byt slusny a mat vsetko naporiadku a poslu ho niekam... ono ich to asi stoji o dost viac tak je jasne ze ti nikto nic take neschvali

maca_p
29. dec 2012

skus infolinku ministerstva vnutra v ktoreho kompetencii je vydavanie cestovnych dokladov ako v tomto pripade postupovat.

bagira89
autor
29. dec 2012

@katia7 ano na dovolenke atd je to v pohode, lebo je to neodkladna zdravotna starostlivost, ale vraj moj pripad je "planovany porod v zahranici" a bolo to posunute reviznemu lekarovi a ten to zamietol. Ze mam proste rodit na slovensku, alebo si tam vybavit trvaly pobyt a rodit tam (sme v podnajme). Preplacat to na zaklade europskeho preukazu tak ci tak musi moja poistovna a ta to zamietla... Vravela ze keby to bolo nejak predcasne alebo nahodne tak to preplacaju... ☹ Spravila som chybu ze som daku ziadost vobec davala...keby som to uhrala na nahodny porod nebol by problem len ja som to chcela mat iste a takto som dopadla

slniecko77
29. dec 2012

@bagira89 skus sa spytat dievcat co rodili v Hainburgu a ziju na SVK ako prevazali babatka domov..nemyslim, ze mali nejake speci potvrdenia
..nemala by si mat problem neskor
..ale celkom zaujimave bude ako budes riesit pediatricku staristlivost ore maleho a pre seba zdr. starostlivost ked budes zit v Cechach a poistenie budes mat slovenske
..to by ti trebalo zistit v poistovni..skus zavolat na centralu do BA..alebo im napisat mail, predsa len to je istejsie ked to budes mat na papiery..cierne na bielom

zivika
29. dec 2012

@bagira89 jaj, som si myslela, ze ked tu mas trvaly pobyt, tak tu tie dva dni budes mat kde ostat ☹ a neda sa ti v cechach vybavit trvaly, alebo aspon prechodny pobyt? vobec ti nezavidim riesit taketo veci ked mas byt v klude a tesit sa na babatko...ach jo...a vacsi problem ako zakon je bzrokracia, ako nechapem, preco s tym maju v poistovni taky strasny problem...

bagira89
autor
29. dec 2012

@katia7 presne tak... chcela som to mať isté a mám z toho velké ...

maca_p
29. dec 2012

@slniecko77 aj v zrychlenom konani, musis ist fyzicky s diettom na OR PZ, kde nasnimaju foto a biometricke udaje a potom opät ho vyzdvihnut...

bagira89
autor
29. dec 2012

@zivika trvaly pobyt mam 200 km odtial. Trvaly pobyt mam v Gabčíkove u mamy, prechodný v Česku na Morave a rodiť idem iba za hranice pri Česku...keby sa dal pas vybavit aspon kym je maly v porodnici tak to je ine...

slniecko77
29. dec 2012

@maca_p viem, ale trva to len dva dni..ja by sm zrejme riskla a sla bez dokladov len s rodnym listom..

katia7
29. dec 2012

@bagira89 hmm mrzi ma to ale tak to tu chodi, slusnost sa nenosi 😒 ja by som sa na nich asi vybodla a zahrala by som to na nahodny porod aj tak ti to nemaju ako dokazat, pripadne ako ti tu niekto radil vybavit si prechodny pobyt ale to myslim tiez nejde len tak a tie problemy potom myslim nemas z coho mat ked si hned zacnes vybavovat papiere pre babatko sak ti nepride domov klopat socialka ze nie si s mimcom na svk 😉 pripadne teda u nejakej rodiny na svk preckat ak to inak nepojde

bagira89
autor
29. dec 2012

@slniecko77 maly bude pripoisteny ako nezaopatreny rodinny prislusnik na manzela ktory tam pracuje,cize bude mat poistenie aj v SR aj CR (lenze aj to kym schvalia daco trva vsakze, tak ta prva pediatricka navsteva po prichode z porodnice neviem ako bude), a ja budem nezaopatreny prislusnik az ked budem na rodicovskej dovolenke, az potom tam budem pripoistena, kym som na materskej nemozem lebo vraj poberam davky 😀 takze ta kontrola po sestonedeli u gynekologa tiez neviem kde bude... doteraz som mala gynekologa inde, byvali sme na slovensku, len manzel si nasiel pracu v cr aj byt a stahujeme sa tam...a problemy same problemy...

slniecko77
29. dec 2012

@bagira89 uf...a vraj pohyb v Schengene je zlahceny, vo vasom pripade to veru nie je pravda 😒
..a nepremyslala si rodit v mieste trvaleho pobytu, hned vybavit rodny list a pas, to bude behom max tyzdna a potom ist za manzelom?
..toto sa mi zacina javit ako najjednoduchsia cesta v tvojom pripade

bagira89
autor
29. dec 2012

@katia7 uz ked som davala tu ziadost, uz to na nahodny neuhram, maju to cierne na bielom... tiez by som to najradsej riskla ale je to 600 eur. Prechodny pobyt im nestaci musi byt trvaly a to sa neda v podnajme nie je to nas byt... ach jaj... no dufajme ze nebudem musiet cakat v dakom hoteli nakoniec na severe mame rodinu len v cesku 🙂 AAAAAACH zavolam si media do porodnice... a ta socialka hm mna aj to napadlo 😀 ja mam take nestastie ze vsetko je mozne 😀 ja mam dokonca problemy aj z toho ze sme mali sobáš počas PNky 😀 jaj...musim ja toto dva tyzdne pred porodom riesit sakra

bagira89
autor
29. dec 2012

@slniecko77 ano premyslala ☹ s tazkym srdcom, ale premyslala...to by som tu musela ostat sama bez neho 2 tyzdne pred porodom ked ho budem najviac potrebovat, ani k porodu by nestihol prist ako sme planovali a este aj cakat na pas ☹ prečo ja...

slniecko77
29. dec 2012

@bagira89 chapem, podobnu dilemu som riesila aj ja...zijeme v UK, ale rodit som chcela na SVK, nechcela som mm ukratit o zazitok z porodu tak som nakoniec rodila v UK
..tebe tiez nezavidim rozhodovanie..jedine keby si manzel vedel vybavit dlhsie volno..comu velmi neverim v dnesnej dobe, fakt ma nenapada idealne a legalne riesenie
..vela stastia prajem 😵

bagira89
autor
29. dec 2012

@slniecko77 dakujem pekne...a to volno asi nie, on iba 7. januara nastupuje a ja 16ho rodim 🙂

feb13
30. dec 2012

Pokial mas europsku kartu poistenca, odrodit ta musia aj v Cechach. Porod sa totizto berie ako akutny pripad - ale nevztahuje sa to na prenatalnu poradnu, pretoze to patri do planovanej starostlivosti.
Ja byvam v Madarsku a rodila som v Bratislave. Kedze sme sa v nemocnici pribudli troska dlhsie a bolo to este v maji 😵 😵 manzel stihol dat zapisat maleho do svojho pasu takze kym sme sli domov uz sme mali cestovny doklad. Keby ze pojdeme domov nacas, ideme na cierno... no co, mam ho tam nechat??? Na 5. den ked sa normalne pusta domov sme nemali hotovy este ani rodny list a vsetko ostatne sa moze zacat vybavovat az potom.
Tentokrat sa chystam rodit tu a berieme ho domov sem. Tym padom moje dieta sa bude zdrziavat v zahranici bez cestovneho dokladu aj ked neprechadza cez hranice. 😵 A k tomu aby sme mu dali urobit pas, musime ho zobrat do Bratislavy na policiu osobne, kvoli foteniu... hehe. To uz fakt neviem ako inak vyriesit len ze ho prepasujeme.

bagira89
autor
30. dec 2012

@feb13 odrodit ma odrodia, len mi jasne povedali ze mi to nepreplatia lebo ja tam ten porod planujem 😀