Prenos bábätka z pôrodnice cez hranice a potrebné doklady

bagira89
29. dec 2012

Baby ktore ste museli z porodnice preniest babenko domov cez hranice, museli ste najskor vybavit pas, ci vam dali daky papier??? Kolko sa čaká na pas? Od júna 2012 je taký zákon: "Povinný cestovný doklad pre deti do 5 rokov v rámci EÚ. Ak sa chystáte vycestovať do zahraničia, nezabudnite, že od dnešného dňa musia mať aj vaše deti do 5 rokov vlastný pas. Novú prax zaviedla Európska únia v boji proti obchodovaniu a únosom detí." A teraz čo...prepustia ma z pôrodnice a budem na hranici stanovať kým mi pas nevyhotovia alebo ako?? Bývam totiž v Česku, len tam nemám poistenie tak musím ísť rodiť na Slovensko... Ďakujem za rady

adri2626
30. dec 2012

@bagira89 Ahojte ... Ja som mala tiez svadbu pocas PNky a nikomu som to nehlasila a ked som prisla raz doktorke, tak mi vravela ze nas za to nahana poistovna ... Dala mi potom take potvrdenie ... Povolenie na sobas a zaniesla som to do poistovne s tym, ze asi to tam niekde stratili ... a bolo po problemoch 🙂

yennn
30. dec 2012

@bagira89 to je strasne smutné že maminka namiesto toho aby si užívala posledné týždne tehotenstva, prala vecicky a rozmýšľala nad menom, musí kvôli byrokratickej pasci riešiť takéto veci. A nie sú to len nejaké papierovacky, to je vážny zásah do života, musieť odcestovať na cudzie miesto tesne pred pôrodom, odlúčenie od manžela ktorý tým pádom nemôže byť ani pri pôrode, potom okamzite riešiť papiere.... A kto bude tie papiere vybavovať? Maminka po pôrode ťažko ☹
Možno by si mohla skúsiť obrátiť sa na nejakú bezplatnú pravnu poradňu , možno by dakto vedel z toho vykluckovat :-/
Každopádne držím palce. Mala by si byť v klude a nie riešiť takéto otázky...

sharmana
30. dec 2012

@bagira89 s europskym preukazom je pravda, že základná starostlivosť je všade preplatená, ale nenechaj sa zmýliť, ty vieš termín pôrodu, vtedy by si sa mala vrátiť do krajiny, kde si platíš zdravotné poistenie, lebo inak by ženy chodili tesne pred pôrodom do Nemecka, Švajčiarska a rodili si zadarmo... Iná vec je, ak by si porodila v zahraničí predčasne, tým nemyslím týžden pred pôrodom, tak tam by ta museli samozrejme odrodiť a pýtali by peniaze od slovenskej poistovne... A je velmi drahý pôrod v Čechách? Ja by som si to radšej zaplatila, lebo ak nemáš nikoho na SK, žiadnu rodinu ktorá by ti pomohla, tak budeš musieť tak či tak platiť asi hotely až do pôrodu... A nemôžeš si platiť aj ako cudzinka zdravotné poistenie v Čechách?

iwqe
30. dec 2012

Ahojte, a co tak cestovne pripoistenie u sukromnej poistovne resp. prepoistit sa do ciech ved aj tak tam planujes byvat.

bagira89
autor
30. dec 2012

@adri2626 hej hej uz si to idem v pondelok vybavovat, ale to je hrozne ze aj z toho robia velke halooo 🙂

lucinocka
30. dec 2012

Mne prijde najvtipnejsie na tom ze na pas na ktorom je moje dieta fotene v dvoch mesiacoch mozem za 4 roky preniest akekolvek dieta ,kto dokaze ze babatko a predskolak su ta. Ista osoba..taze tak ci tak by som mohla uniest hocijake decko..plus ten system ze jeden rodic nemoze vycestovat bez povolenia druheho rodica,cize pred kazdou cestou cez hranice si bez tatu si pekne vybeham papierovacky..otras..

bagira89
autor
30. dec 2012

@yennn ach ani nevrav, ja som celu noc nemohla spat kvoli tomu uz je 9 rano este som nespala, kopa problemov... Chudak maly... Ale dako to len dopadne...

bagira89
autor
30. dec 2012

@sharmana tak tak. Toto mi presne povedali aj v poistovni, ze viem termin porodu. Ja mam na slovensku rodinu, bratislava a okolie co je 200km od miesta kde s manzelom byvame...to by on nevidel vyse tyzdna svoje vlastne dieta pretoze tam iba teraz nastupil do prace a je nemyslitelne aby stihol este aj navstevne hodiny po praci ked by musel 6 hodin denne cestovat. Preto radsej ked ma to chyti, vycestujem az vtedy za hranice nech som blizko neho nech si syna vidi. A na hotel iba na tie 2 dni kym spravia urychlene pas. Ale aj tak...pasca. No pripoistit mi vraveli ze sa mozem na manzelovu poistovnu ako nezaopatreny rodinny prislusnik ale to az ked mi skonci materska a zacne rodicovska 😀

bagira89
autor
30. dec 2012

@iwqe nad tym cestovnym som este nerozmyslala ved maly este nie je na svete, neviem ako by to bolo ok... A prepoistit sa neda lebo nepracujem a poberam matersku zo sr, mozem sa pripoistit na manzelovu poistovnu ako nezaopatreny rodinny prislusnik ale az po skonceni materskej...

bagira89
autor
30. dec 2012

@lucinocka to este aj take je??? To ked pojdem sama za mamou na slovensko to tiez? Ja uz sa musim smiat

bagira89
autor
30. dec 2012

@sharmana ale vies co mi neda? Najskor mi hovorili v poistovni kym sa to neposunulo reviznemu lekarovi, ze s tym nebude ziadny problem ze ved aj zeny zo skalice a pod. chodia rodit do kyjova ci kam a ze im to preplatia lebo v cr je lacnejsi porod 😀 tak tomu nerozumiem... Inak myslim ze stoji 600 eur ale ak priratam naklady na podnajom a stravu tak ten prvy mesiac nezvladneme, ja som cele tehu PN, manzel ma pracu slubenu od januara...takze tak...

Plus na margo europskeho preukazu citujem, a zdoraznujem ze nevycestujem iba za ucelom porodit tam ale tam aj byvam a manzel pracuje: Naštudujte si miestne pravidlá sociálneho zabezpečenia

Anna je poistená v rámci systému povinného zdravotného poistenia v členskom štáte A a momentálne žije v členskom štáte B, kde dokončuje svoje štúdium. Má pri sebe európsky preukaz zdravotného poistenia, ktorý jej vystavili v krajine A. Anna je tehotná a termín pôrodu koliduje s jej pobytom v krajine B. Keďže tehotenstvo a pôrod sú chápané ako naliehavá lekárska starostlivosť, Anna dostane potrebnú zdravotnú starostlivosť v krajine B po predložení svojho európskeho preukazu zdravotného poistenia a preukazu totožnosti.

Anna má nárok na rovnakú starostlivosť v krajine B, ako keby v nej bola poistená. Inými slovami, ak je takéto ošetrenie pre občanov danej krajiny zdarma, bude bezplatné aj pre Annu. Ak poistenci danej krajiny musia za ošetrenie platiť a potom žiadať o náhradu výdavkov, na Annu sa budú vzťahovať rovnaké pravidlá. Anna by v takom prípade mala požiadať o náhradu výdavkov v krajine B, kde jej ošetrenie preplatia do výšky náhrady platnej na území danej krajiny (poisťovňa z krajiny B potom požiada o refundáciu príslušnú poisťovňu v krajine A, kde je Anna poistená).

Majte na pamäti, že ak by Anna odcestovala do krajiny B výlučne so zámerom porodiť tam, európsky preukaz zdravotného poistenia by jej nemuseli uznať. Svoj pôrod by si mala naopak naplánovať ešte pred odchodom do zahraničia, aby mala vopred istotu o tom, ktoré náklady jej poisťovňa preplatí.

Ako získať európsky preukaz zdravotného poistenia

V niektorých krajinách je európsky preukaz zdravotného poistenia identický s vnútroštátnou zdravotnou kartou. V iných oň musíte požiadať zvlášť. Európsky preukaz by ste mali získať bezplatne vo svojej zdravotnej poisťovni pred odchodom do zahraničia.

lucinocka
30. dec 2012

@bagira89 prever si to radsej, tu to tak je...tiez akoze v ramci ochrany dietata..hlavne na letiskach na to pozeraju..

scrabble
30. dec 2012

@feb13 Po spravnosti by si ho namiesto prepasovania mala previezt na jednorazovy cestovny doklad zo slovenskej ambasady. Ale aj tak si myslim ze o nic nejde, ved hranice nikto nekontroluje. My sme byvali volakedy blizko madarskych hranic a otec chodil do madarskej dediny kupovat sadenice peso cez hranice bez dokladov. Len problem moze byt z dokladmi, kedze nebudes mat slovensky rodny list. Kedze sa ti dieta narodi v Madarsku pravdepodobne pride k zapisu do ich matriky narodenych a s madarskym rodnym listom budes musiet cez SK ambasadu ziadat na osobitnej matrike slovensky rodny list. Aspon mne ked sa narodilo dieta v Belgicku tak postup bol takyto. Ale je to uz par rokov dozadu takze sa mozno nieco zmenilo.

slniecko77
30. dec 2012

@lucinocka slovensky pas pre dieta pod 5 rokov plati len 2 roky, takze s nim neskor nevycestujes a tiez ho musis vratit
..my ked cestujeme so synom bez mm nepotrebujem ziadne povolenie od mm

scrabble
30. dec 2012

@bagira89 Ak si cele tehu PN tak je to len plus pre teba. Kasli na celu nasu slavnu poistovnu. Porod v klude v CR, a do ziadosti o preplatenie slovenskej poistovni uved ze si bola PN a preto si sa nemohla dostavit rodit na Slovensko.

slniecko77
30. dec 2012

@bagira89 zisti si ci sa pas nevydava len v mieste trvaleho pobytu

bagira89
autor
30. dec 2012

@scrabble uz som ale na materskej...je to risk ak mi to zamietnu...a k tomu ze hranice nekontroluju je to pravda ale akurat mi kamoska hovorila ze malej dala robit pas lebo isli do ceska a zrovna ich zastavili policajti a pytali doklady aj malej ze stastie ze ich mali

bagira89
autor
30. dec 2012

@slniecko77 no to by uz bol ozaj pruser. Ale co som vcera googlila tak poziadat mozes vraj aj inde na policii nie len kde je trvaly.

slniecko77
30. dec 2012

@bagira89 viem, ze v tom boli zmeny, predtym to mozne nebolo
..ja by som na tvojom mieste zavolala na centralu poistovne a informovala sa, ved vam takto obmedzuju pravo byt spolu ako rodina po porode..na to by som sa skusila odvolat
..vela stastia 😵 drzim paste

lucinocka
30. dec 2012

@slniecko77 moja nema slovensky pas, ale chorvatsky 🙂 ten je na 5 rokov🙂

bianca
30. dec 2012

@bagira89 nemozes dieta prevazat a ak niesi v CR poistena ty nebude ani dieta a nemoze mat v CR lekara a myslim ze nikto normalny by toto neriskoval.Ja som sice v CR rodila ale mala som cesku poistovnu a nasledne sme riesili vtedy este mozny zapis do pasu hned ako sme dostalo slov.rodny list co trvalo asi cca 3 mesiace.Inak s dietatom vycestovat nesmies a teraz bez pasu uz vobec nie.Prepasovat dieta cez hranicu by si prepasovala ale riskovat bez poistenia pobyt s dietatom je cisty blud a hazard

sharmana
30. dec 2012

@bagira89 ak je to tak ako píšeš, tak si myslím tiež, že by ťa mali normálne zadarmo odrodiť v Cechách.. lebo fakt je pravda, že ked tam raz žiješ, tak čo budeš len kvôli pôrodu cestovať?? a si tam prihlásená na nejaký dlhodobý pobyt alebo niečo? môj manžel hovorí "čo je psáno to je dáno", takže im pošli email a tam Ti musia odpísať presne, ak budú klamať, môžu mať z toho problémy... a napíše aj na Ministerstvo zdravotníctva, tam Ti možno ešte lepšie odpíšu, lebo tam majú tiež právne oddelenie..

bagira89
autor
30. dec 2012

@bianca uz som tu x krat pisala ze maly bude v CR aj SR plne poisteny kedze manzel pracuje v Cesku a na ucel zlucenia s rodinou existuje europsky formular E106 ktorym sa dieta ako nezaopatreny rodinny prislusnik naviaze na manzelovo poistenie, ja budem taktiez poistena ale za nezaopatreneho rodinneho prislusnika sa budem povazovat az ked prestanem poberat materske davky cize od dna nastupu na rodicovsku dovolenku, tak aky RISK a BLUD? A dieta nie ze nemozem ale musim prevazat lebo v Cesku proste byvame 😀 a rodit idem hned za hranice a nemam kde tam ostat. Nikto nejde ziadne dieta "pasovat" pas spravia do 2 dni...

bagira89
autor
30. dec 2012

@sharmana ja si to tiez myslim a ak by ten porod vyplatili do vysky v akej preplacaju aj na slovensku tak by im to mohlo byt totalne jedno ci tu alebo tam! Co je psano je dano lenze mam psano aj neschvalenu ziadost ako odpoved revizneho lekara, teda so zamietavou odpovedou. Mam prechodny pobyt a vybavene povolenie na pobyt z policie...lenze oni odo mna chceli nech si vybavim pobyt trvaly a nasledne sa poistila v Cechach...kedze sme ale v podnajme a nie vo vlastnom iste chapes ze to sa neda. To ministerstvo je dobry napad, ja uz som pisala na stranku EU co ma toto na starosti a europske preukazy... Do niektoreho komentu som vkladala zich stranky pribeh ze dievcina studuje v zahranicnej krajine a jej pobyt v zahranici koliduje a terminom jej porodu tak jej to cely porod na zaklade eu preukazu preplatia. Uvedeny je priklad iba ze nepreplatia ak by vycestovala iba so zamerom porodit tam...

jania023
30. dec 2012

@bagira89 ahoj moja mala sa narodila vo svajciarsku..tam nam dali rodny list-svajciarsky ktory som si musela na vlastne naklady dat oapostilovat(taka peciatka=10 eur)..deticky narodene v zahranici nemaju ziaden dokla a ani obcianstvo to im musis vybavit ty..my sme sli naambasadu aj z fotkou malej a tam nam vybavili cestovny pas len na jednu cetu a to na SR nie s5..problem je ze deti narodene mimo SR maju specialnu databazu rodnych listov na ktore sa caka na SR cca 3-4mesiace a az potom mozes pytat pas..takte vybav si rodny list cesky..ten si daj opeciatkovat a posli ho mamine nech poziada o SR rodny list a az ked bude uz hotovy tak potom chod na SR lebo sa ti moze satt ze tam sice pojdes ale s5 uz nie kedze mala nebude mat doklady 😅

bianca
30. dec 2012

@bagira89 pas ti spravia do tyzdna ak budes mat slov.rodny list a ten mat nebudes ak nebudes rodit na SK.Ked mas nastudovane europske formulare tak by si mala mat aj eu karticku poistenia a ked si taka scitana tak by si mala vediet ze sa ti nikto nemoze v nemocnici nicm vyhrazat.Staci povedat ze si bola u manzela na navsteve a porodis kludne v CR.Mozu ti to dat zaplatit ale daju ti formulare pre poistovnu na Slovensku a ta by ti to mala preplatit.Dalsia vec je ze ak porodis na slovensku musis dieta prihlasit na poistovnu dla trvaleho bydliska s rodnym listom v ruke a az potom sa mozes odvolat na ceskej strane na EU formular a to tiez nieco trva takze ak si myslis ze si odskocis porodit za hranice a supom nazad tak to az take jednoduche nebude

bagira89
autor
30. dec 2012

@jania023 ahoj, ja ale v cesku rodit nemozem lebo mi to poistovnq neschvqlila a mam opacny pripad, rodit pridem na slovensko ale domov do ceska si maleho z porodnice mozem zobrat ked bude mat pas asi...alebo sada jednorazovy cestovny doklad vybavit aj v opacnom pripade? Asi nie, lebo ked budeme chciet pas vybavit tak ci tak sa musime vracat na slovensko a bez dokladu...

sharmana
30. dec 2012

@bagira89 ak tam máš prechodný pobyt, tak to Ti musia preplatiť, predsa nebudeš cestovať domov len kvôli pôrodu.. a keby si bývala v UK alebo na Novom Zélande? To čo si myslia, že to je len tak? Trvalý pobyt nedajú ani tu na SK len tak niekomu, jedine, že by si sa spýtala prenajímatela, tu na SK to prenajímatelia cudzincom dávajú, lebo to niektorí potrebujú aj kvôli vízam. Možno ked vysvetlíš situáciu, tak to majitelovi bytu nebude vadiť... Ja si myslím, že preplatiť by ti to mali. A ak budeš apelovať na to, že ty nemáš peniaze na hotely predsa a nemôžeš tráviť 2 týždne pred pôrodom po hoteloch, na ktoré nemáš peniaze, ved to je choré úplne. No držím Ti palce každopádne... Prinajhoršom porodíš v Čechách a proste to nezaplatíte a budete žiadať od SK strany.... Nejaký právnik by ti nevedel poradiť?

bagira89
autor
30. dec 2012

@bianca Ved o to ide, ze mi poistovna zamietla ziadost na preplatenie porodu a nepreplati mi ho ani vtedy ak poviem ze som tam porodila nahodne lebo vraj to by som musela porodit predcasne a nie v termine uz sa s nimi dlho natahujem a preplatit mi to nechcu. Cize budem mat slovensky rodny list a rodit na slovensku. Ziadost bola posunuta aj reviznemu lekarovi a nic, vraj mam rodit na slovensku. To, kde bude poskytnuta pediatricka prehliadka som uz pisala poistovni cakam na odpoved a aj to som sa pytala co tych par dni kym ten formular schvalia uvidim co odpisu. A inu moznost fakt nemam ako porodit za hranicami co mam ine robit... Len budem musiet pockat na pas 2dni. Stale lepsie akoby som rodila v mieste trvaleho bydliska 200km od miesta kde zijeme a to by znamenalo ze manzel svoje dieta neuvidi od porodu az po vybavenie pasu...preto budem rodit pri ceskych hraniciach aby za nami mohol chodit na navstevu nemozem spravit to ze maleho dva tyzdne neuvidi

bagira89
autor
30. dec 2012

@sharmana ono to nie je daleko my byvame na morave takze na slovensku porodnica je 70km od nas a dokonca kusok po dialnici cize je to iba hodina desat minut cesty... Cize vystartujeme az ked mi porod zacne. Na hoteli budem musiet byt zrejme tie 2 dni kym vybavim pas po prepusteni. Tak blizko a tak daleko.... V brusku este mohol prejst a mimo bruska uz nie 🙂 jaaaj smutna som ale ved daco bude. Ked porodim v cesku musim to cele zaplatit povedali mi to...lebo ja aj matersku mam zo sr aj som tu pracovala a aj gynekologicku este teraz v 38tt budem mat tu na slovensku a stahujeme sa uplne oficialne teraz na novy rok lebo manzel ma pracu ako na potvoru od 7.januara vtedy nastupuje, a ja mam termin 16ho... A idem s nim preto, lebo ak ostanem tu, 200 km od neho tak popri praci neuvidi maleho kym nebudeme mat doklady...preto radsej rodim blizko hranic aby za nami mohol chodit... Bude dobre...len sa hnevam kvoli tomu pasu ked nas prepustia...a ze co chodi lekar po prepusteni z porodnice domov pozriet babo tak co, pride za mnou na hotel ze viete ja tu cakam na pas? 😀