Prepis nehnuteľnosti na jedneho zo súrodencov

12. mar 2024

Ahojte. S otcom sme sa dohodli že byt prepise len na mňa, na základe toho že moje nevlastné sestry sa o neho nikdy nezaujímalo a roky ich nevidel a oni s ním odmietajú udržiavať vzťah - je to tam veľmi narušené. Tak sa rozhodol že byt prepise len na mňa. Tu sa chcem opýtať otázku čo je najlepšie - darovacia zmluva alebo kúpno predajna za minimálnu čiastku. Len aby bola zmluva. Ako to je potom s danou..? Samozrejme otec bude mať doživotné právo užívať ten byt. Kto má skúsenost keby mi prosím napísal ďakujem

deti95060810
12. mar 2024

napíš mi Ip

rozculena
12. mar 2024

u nás sa to riešilo darovacou zmluvou.Tam nie je žiana daň,iba poplatok právnikovi.Nevlastné sestry sú jeho deti?

autor
12. mar 2024

@rozculena áno, jeho. Moje nevlastné sestry.

rozculena
12. mar 2024

Ak sú to jeho deti,tak po jeho smrti by mohli napadnúť darovaciu zmluvu.......asi by bola lepšia možnosť to odkúpiť........Ak otec vlastnil ten byt viac ako 5 rokov,tak daň platiť nebude.Poraď sa s právnikom,ja som mu zaplatila 300euro,ale viem,že to mám všetko na porádku.

autor
12. mar 2024

@rozculena jasné .. len môže byť kúpno predajna suma nižšia ..?

rozculena
12. mar 2024

nižšia ako čo?

autor
12. mar 2024

@rozculena symbolická cena. Trebárs 10€ len kvôli tomu aby bola kúpno predajna zmluva.

rozculena
12. mar 2024

to netuším,opýtaj sa tu,odpovedajú aj zadarmo
https://ficek.sk/

martul
12. mar 2024

Najlepšie poradí @draik.
Lebo také rady, že ,, myslím " to by som neriskovala

akika
12. mar 2024

No takto, pracovala som dlhé roky na notárskom úrade. Zmluva má byť taká, aká situácia v skutočnosti je! Ak je to darované tak darovaciu, ak kupuješ tak kúpnu. NIE JE PRAVDA, že darovacia je nanapadnuteľná. Práveže ak robíš iný úkon tak ide o zastretný právny úkon. Napadnúť zmluva sa dá vždy! Akéhokoľvek druhu! Avšak musis byť na to dôvody! Napr. že účastnik zmluvy bo uvedený do omylu, nebol po mentálnej stránke posúdiť okolnosti zmluvy, sfalšuje sa podpis…a podobne, avšak nedá sa napadnúť úmysel, za života si vlastník môže nakladať so dvojím majetkom ako chce. Čiže to že ti otec daruje, ako podstatu nie je možné napadnúť

rozculena
12. mar 2024

@akika Jej nevlastné sestry sú neopomenuteľní dediči..........

aaadkaaa
12. mar 2024

@rozculena co to ma s dedenim? Ved on ich nevydedi. Za zivota si moze so svojim majetkom nakladat alo chce. Nemaju na ten majetok narok zatial

elian
12. mar 2024

Otec si za života môže robiť so svojím majetkom čo chce a nikto to nemôže napadnúť
Najlepšia je darovacia zmluva

eternity24
12. mar 2024

Je to práve naopak ako ti to tu píše rozčúlená. Darovacia zmluva je pre vás lepšia. Práve naopak, ak uzavriete kúpnu zmluvu na nejakú podivnu sumu, ako ty uvádzaš napr na 10 Eur, toto by bolo po otcovej smrti napadnuteľné. Tam je jasne, že ste chceli tvoje nevlastného sestry obrat o dedičstvo. Svoj majetok za života môžeš ale darovať komu chceš,takže jednoznačne darovacia zmluva. A napr aj pre teba. Neviem či si uz vydatá, ale ak nie a raz sa vydáš, tato darovaná nehnuteľnosť bude vždy iba tvoja, nespadá do spoluvlastníctva manželov, ak by ste sa napr s manzelom chceli rozvádzať, bola by si zabezpečená a byt by bol stále iba tvoj, nedelil by sa v rozvodom konaní.

majkakvet
12. mar 2024

Kupna zmluva je istota. Darovaciu mozu dedici neskor napadnut.

akika
12. mar 2024

@rozculena dedičstvo sa nadobúda OKAMIHOM smrti, ako môže ísť táto nehnuteľnosť do dedičstva ak ju už NEVLASTNÍ.

nikpa
12. mar 2024

Presne ako píše @eternity24
Teraz sme to riešili a aj právnik nám poradil darovaciu zmluvu, žiadny predaj za symbolickú čiastku.

autor
12. mar 2024

@nikpa dobre ďakujem 🙏

nikpa
12. mar 2024

@majkakvet na kúpnu zmluvu musíš mat aj reálne peniaze ktoré si musia predávajúci a kupujúci medzi sebou poslať aby sa to dalo vydokladovať. Nie je to tak, že ja teraz predám svojim deťom 200tis. nehnuteľnosť za 5tis. Tá cena musí byť reálna. Práveže predaj za symbolickú sumu by bol skôr na súde problém ako darovacia zmluva. Napadnúť môžu všetko ale darovacia zmluva je istejšia v tomto prípade.

euka210
12. mar 2024

my sme riesili dom darovacou zmluvou na manzela s pravom dozitia svokrovcov.
Tiez si myslim, ze je to jeho, moze si s majetkom robit co chce.

draik
12. mar 2024

Ak Vám to daruje, tak darovacia. Ak chce reálne platiť, tak kúpna, pokojne s nízkou cenou.
Keďže je tu ako vždy kopa nesprávnych dojmov, tak len uvádzam, že napadnutie zmluvy inou stranou je extrémne náročné a s malou šancou na úspech.
Ak dostanete byť darom, tak sa Vám započíta v dedičskom konaní po otcovi, ak sa po ňom bude ešte niečo dediť. Teda by ste dedili menej.

@rozculena
@nikpa
Píšete úplne od veci. Už ani cena 1 euro nie je považovaná za dar ako kedysi.

autor
12. mar 2024

@draik čiže ty odporúčaš čo? Je podľa teba výhodnejšie spraviť darovaciu zmluvu alebo riadne kupno predajnu?

nikpa
12. mar 2024

My máme darovaciu. Ale neviem akú máte situáciu. O tomto sa treba ísť poradiť s právnikom, nie na modrom koňovi. Jedna sa o nehnuteľnost, oplatí sa investovať do poriadnej zmluvy.

luliu
12. mar 2024

@rozculena nepíš hlúposti, za života si môže každý robiť s majetkom čo chce, nič sa nedá napadnut, teda dá, ale smola. Deti sú neopomenutelnymi dedičmi,ked je čo dedit

rozculena
12. mar 2024

@draik čo ja píšem od veci?kde, kde jej radím,aby to predala za jedno euro?

rozculena
12. mar 2024

@luliu ako vieš,že nebude čo dediť? aké hlúposti píšem? sama si napísala,že sa to dá napadnúť.

draik
12. mar 2024

@rozculena
"Ak sú to jeho deti,tak po jeho smrti by mohli napadnúť darovaciu zmluvu"

luliu
12. mar 2024

@rozculena píšeš že jej nevlastné sestry môžu napadnúť darovaciu zmluvu, čo je blbosť, keďže za života môže on darovať svoj majetok komukoľvek, aj útulku pre psov, je to jeho voľba a jeho majetok, o ktorom on rozhoduje

A áno napadnúť sa dá čokoľvek, to som napísala, ale druhú časť vety si mala tiež prečítať - aj keď napadnú, nič s tým nespravia