Prídem o rodičovský príspevok ak pôjde dieťa do škôlky?

ortynka
10. nov 2011

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Chcela by som dať od februára 2012 maličkú do škôlky, avšak v januári 2012 bude mať ešte len 2 roky. Moja otázka znie, či budem mať naďalej nárok až do dovŕšenia jej 3 rokov na RP, alebo inú formu príspevku na starostlivosť o dieťa?

Ďakujem.

sonia29
10. dec 2011

Tak z toho mi potom vychádza, že sa mi viac oplatí dať ich do štátnych jaslí.. 😒

tatolu
10. dec 2011

@sonia29 No aj niektoré škôlky berú mladšie detičky ako 3 roky 😉 Tam je cena neporovnateľne nižšia 😉 🙂

tinna88
13. dec 2011

@gapa Ahoj, ja by som sa chcela spýtať ohľadom rodičovského príspevku. Malá má 2roky a 2 mesiace, od februára ju dám na 2 -3 hodinky do škôlky, je medzi dospelými a pýta sa mi medzi deti, keď ideme okolo škôlky plače...
Moja otázka ale je, že ak budem doma,a malá v škôlke, či mi nezoberú rodičovský príspevok.
Ďakujem Maťa

stanka77777
10. feb 2012

Ahojte, ak by ste mali záujem, prečítajte si články o materskej a rodičovskej dovolenke na stránke www.najpravo.sk. V predmetných článkoch je množstvo potrebných informácií a cenných rád k problematike materskej a rodičovskej dovolenky a ku všetkému, čo s nimi súvisí. V druhom z nich je samostatná kapitola venovaná rodičovskému príspevku.

Tu sú linky na vyššie spomenuté články:

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

gaganka81
10. feb 2012

@tinna88 nezoberú. Máš len oznamovaciu povinnosť oznámiť, že malá je v škôlke, dokonca zákon umožnuje aj pracovať a poberať rodičovský príspevok. Pracujem na ÚPSVaR.

siu3333
10. feb 2012

@gaganka81 ahoj,,ja by som sa chcela opytat nieco ine,moj syn bude mat tri roky v july,,a moja otazka je ak sa prihlasim na urad prace,,ale budem robit brigadne zatial,,kolko hodin moze pracovat,,,ako brigadne ale budem na urade,,dakujem,,

gaganka81
10. feb 2012

@siu3333 nerobím na evidencii, ale tuším to bolo do 350 hodín ročne, príjem cca 130 Eur mesačne. Prečo sa chceš evidovať na úrad práce, môžeš poberať RP a súčasne pracovať.

siu3333
10. feb 2012

@gaganka81 tak teraz nemozem este nastupit,,nemam kde nechat maleho a do skolky ho zoberu az v septembri,,ale od jula nastupujem urco ale prv brigadne,,cize este za jul dostanem RP v auguste,,ale on je 16,,cize potom musim ist na urad,,lebo ja prv zacnem brigadne a az potom na zmluvu,,

gaganka81
13. feb 2012

@siu3333 ak keď je narodený 16 - teho rodičovský dostaneš v plnej výške, vyplatený mesiac pozadu (ako výplata). Po troch rokoch sa môžeš evidovať na ÚP alebo ísť pracovať. Len pozor z dohody sa neodvádzajú žiadne odvody - ani do zdravotnej ani do sociálnej poisťovne.

siu3333
13. feb 2012

@gaganka81 preto chcem ist na urad si prihlasit,,,

gaganka81
13. feb 2012

@siu3333 dalšia možnosť je že sa zaeviduje v tvojej zdravotnej poisťovni ako osoba, ktorá sa stará od ieťa do šesť rokov veku - v tomto prípade za teba bude platiť zdravotné poistenie štát

siu3333
13. feb 2012

@gaganka81 ale ked pojdem na urad prace sa prihlasim a popritom budem robit brigadne?aj takto sa to da nie?urad bude zamna platit tie poplatky,,len neviem ako to bude s dochodkovym,,,

gaganka81
13. feb 2012

áno, štát platí aj vtedy poistné. Dôchodkové nie.

siu3333
13. feb 2012

@gaganka81 a potom ako to bude,,,teraz ked som na rodicovskom tak miplati stat dochodkove,,,a potom preco nie,ked budem na urade..

gapa
13. feb 2012

@siu3333
za uchádzača o zamestnanie evidovaného na UP síce štát neplatí dôch.poistenie, ale ak máš dieťa do 6rokov a nie si inak povinne dôch.poistená, tak môžeš byť nadalaje dôch.poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. Nevadí, že si evidvoaná na up a teda že si aj uchádzač o zam. Terajšiu definíciu riadnej starostliovsti, na ktorú sa odvoláva Zákon o soc.poistní splnaš. Podmienku riadnej starostlivosti totiž splnaš, ak sa o dieťa staráš osobne alebo zabezpečíš starostlivosť inou právnickou alebo plnoletou fyzic.osobou. Tj. aj škôlkou.

jaja28
27. feb 2012

ahoj, prosím neviete niekto poradit? dcérka má 4,5 roka, a som momentálne na predĺženej RD neplatenej do 6 rokov veku dieťaťa, chcem sa spýtať môže dcérka chodiť do škôlky? Doteraz sme boli na RD platenej zo zdravotných dôvodov, náš stav sa polepšil a ďalej som si nepodala žiadosť o predĺženie a rovno som nastúpila na neplatenú RD, len neviem či malá môže byť v škôlke, alebo nie. Ďakujem za odpovede.

klauduska
27. feb 2012

ahojte,

ja by som sa zasa chcela spytat...mozem teda pracovat,poberat RP a aj dieta moze byt 8 hodin v skolke....Vraj je toto mozne aj keby som na predlzenej RP do 6 rokov.Mna zaujima,ze ake su podmienky na predlzenu RP,aky papeir/potvrdenie od lekara potrebujeme,ci sa chodi na nejaku kkomisiu posudkovu alebo co...ako sa postupuje a co je treba k predlzenej RP?
@gapa vedela by si mi poradit?

Dakujem. 😉

gapa
27. feb 2012

@klauduska
ak chceš predlženú RD z dôvodu dlhodobého nepriaznivého zdrav.stavu a poberať RP aj po dosiahnutí 3rokov dieťaťa, tak samozrejme dieťa takýto stav musí mať. Ale nemám skúsenosť s diagnozami ani vybavovaním.

klauduska
28. feb 2012

@gapa aha,dakujem,zatial sa predcasne len pytam,maly sa lieci u alergologicky,mame oslabenu imunitu,po narodeni sme mali alergiu na BKm,ale teraz uz potvrdena nie je....len zistujem,co by mohol byt dovod na predlzenu RP.Mate s tym niektora sksnosti?existuje nejaky zoznam alebo nieco? 😕

dudu
1. mar 2012

@gaganka81 Mozem si to len potvdit, cize ked dam dieta do jasli, tak mozem poberat bud RP alebo Prispevok na jasle? nie oboje naraz... 😒
dakujem

dudu
1. mar 2012

@gaganka81
lebo som chcela dat malu do jasli len na pol dna, a do prace este nechcem nastupi, tak som si myslela ze mozem mat aj prispevok na jasle aj RP 😅 😅 😅

dudu
1. mar 2012

a este mam jednu otazku ako je podmieneny prispevok na jasle? neviete?

gapa
1. mar 2012

@dudu
prísp. na star. môžeš poberať len ak pracuješ na prac.pomer, si zárobkovo činná. Mohol by ho síce poberať tvoj manžel, ak pracuje, ale to by si už nemohla byť zdravotne poistená štátom ako poberatel RP ale "snád" ako osoba riadne celodenne a osobne sa starajúca o dieťa do 6rokov, ak by dieťa navštevovalo jasle na max.4hod. (lepšie ešte overiť)

Ale budeš platiť za jasle na pol dna viac ako 194eur?

dudu
1. mar 2012

@gapa
ano, na pol dna je to 238€ a na cely den je to 380€ a to su statne jasle 😒

inac dakujem za odpoved 🙂🙂

gapa
1. mar 2012

nie celkom tento príspevok ovládam, no pozri priamo zákon a podmienky:
vid zákon 561/2008 tu:
http://www.employment.gov.sk/legislativa.html

ale pozerala som to, malo by to byt, ako som písala s tým zdravotným poistením, lebo pri tom príspevku nie je podmienka riadnej starostlivosti zo strany manžela, takže môžeš byť ty osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, ked už enbudeš poberatel RP, len je tá podmienka do 4hodín. A aj dôchodkovo môžeš byť nadalej poistená štátom. To platí samozrejme podla teraz účinných zákonvom.

dudu
1. mar 2012

dakujem 🙂🙂

gaganka81
2. mar 2012

@dudu iba jeden príspevok - buď RP alebo príspevok na starostlivosť o dieťa, vyberieš si ten čo je pre teba finančne výhodnejší...

dudu
2. mar 2012

dakujem 🙂🙂

simona112
3. mar 2012

@gaganka81 nehnevaj sa že otravujem, len sa chcem opýtať, keďže robíš na ÚPSVaR a píšeš že musím oznámiť o tom že deti chodia do škôlky tak kam a ako? Lebo chcela by som dať deti do škôlky v septembri a to budú mať 2,5 roka. Aby som vedela kam sa obrátiť. A ešte jedna otázka, na papieri čo som dostala o poberaní RP je písané že mi bude vyplácaný do konca kal. mesiaca kedy dovŕši 2 roky. To je ako možné? Je to preklep alebo naozaj to tak je? Nechápem to nejak. Ďakujem za radu.