Priezvisko dieťaťa slobodnej mamičky po otcovi

korenbaba
14. jún 2012

Prečo sa dáva priezvisko po otcovi, ak sa nebudú brat, svadba je v nedohladne, alebo proste ide o dohodu, že im je takto bez papierov lepšie? Nemyslím teraz prípady, ked bábo príde v nečakane a svadba potom príde "do roka a do dna " 🙂 Alebo proste ani spolu nežijú.
Je to len spoločenský zvyk? Má to nejaký hlbší význam, ktorý nevidím? Predsa len mama chodí s malým k lekárovi, na rodičovské, ona je tá čo sa hlavne stretáva s mamami jeho kamarátov. Ak sa dieta volá XY, nie je sú trochu trápne chvilky ked vás potom oslovuju pani XY? A vy bud v tichosti mlčíte alebo vysvetlujete, že ste pani QZ. Ak je pre muža rodovou ctou dat meno svoju potomkovi , prečo ju nemá k svojej "žene", jeho matke? Otec aj mama sú rodičmi rovnako, prečo potom priezvisko muža?!

Túto diskusiu som otvorila hlavne pre mamičky ktoré nedali/ dali priezvisko svojmu dietatku po ich oteckovi i ked nie su zobratí. Ale uvítam samoozrejme aj postrehy iných .-)

mandragora22
15. jún 2012

@cikyta
@zuzi0911 no ved ked je vsetko OK, tak je OK. aj nam ked sa narodilo dieta, poznali sme sa uz nejaky ten rok, ako sa vravi, tiez som to pokladala za uplne normalne, ze sa bude volat po nom, avsak za dva a viac rokov sa vsetko tak zopsulo, ze to je na figu, asi pojdeme od seba a dakujem pekne.... jeho priezvisko, brrrrrrrrr 😀 😀 😀

kvetinka211
15. jún 2012

u nas v porodnici boli uz asi zvyknuti na taketo rodinne konstelacie ... ja som stale nechapala preco sa ma dookola pytaju na synovo priezvisko a oslovia ma pritom priezviskom nasej rodiny ... zdala sa mi to nelogicka otazka a az potom mi doslo ze by sa teoreticky mohol volat aj inak 😉

korenbaba
autor
15. jún 2012

@zuzi0911 trochu také klamstvo pre samu seba? 🙂

cikyta
15. jún 2012

@mandragora22 A čo ženy,ktore porodili v manž.zväzku a po rozvode si vezmu svoje priezvisko ? 😕 Zase sa len volaju odlišne,ako ich dieťa.

Ak by boli čo i len najmenšie známky toho, že v buducnosti s otcom dieťaťa nebudem, tak mu to priezvisko nedám. V opačnom príde, kedy žijem s otcom dieťaťa desiatku rokov, stále máme nádherný vzťah, čiže všetko nasvedčuje tomu,že budeme stále spolu, pokladám sa SAMOZREJMOST a UCTU k otcovi, že to jeho priezvisko bude mať 🙂

Poznám ženy,ktore dali priezvisko po otcovi a ešte pred otehotnením, či tehotenstvom už boli s otcom dosť "na nože", čiže tymto sa ozaj čudujem 😒 Pretože v týchto prípadoch už boli známky toho, že to nemá buducnosť.....

Ale je to každeho osobná vec ...

katuska54
15. jún 2012

ahojte dievcata, chcem sa opytat jednu otazocku. s priatelom sa snazime o baby a tu citam,ze ked niesme zobraty tak musime ist na urad a musim suhlasit aby sa mohlo male po nom? a ked to neurobim co sa stane? neviem ci som polozila dobre otazku 😒

maranat
15. jún 2012

ja som priezvisko po otcovi nedala, a CHVALABOHU. takze tak 🙂

habibi78
15. jún 2012

@korenbaba kedze som dieta porodila este ako slobodna, dcera mala priezvisko po mne, az neskor sme isli na matriku a zmenili jej priezvisko na teraz uz manzelove.... ja som mala opacny problem, ze u lekarky bola vedena pod mojim priezviskom,v pocitacoch ju tak mali na oddeleniach zapisanu a potom som musela vsade vysvetlovat, ze uz ma ine priezvisko....
kebyze je vztah "otvoreny", nedala by som dietatu priezvisko po priatelovi, ved po pripadnom rozchode by malo priezvisko mojho ex? diskutabilna tema 😉

cikyta
15. jún 2012

@katuska54 Ked budeš tehotná, tak si na matrike vybav, aby malo bábo priatelovo priezvisko. Tento doklad budeš potrebovať v pôrodnici. Ak to neurobíš, dáš mu v pôrodnici svoje priezvisko.

habibi78
15. jún 2012

@katuska54 ak chces aby malo babo priezvisko po partnerovi, musite zajst pred porodom na matriku, kde partner uzna otcovstvo a da suhlas s tym, ze dieta bude mat jeho priezvisko.... ale ak chces aby malo tvoje priezvisko, staci ak on uzna otcovstvo a priezvisko moze mat babo tvoje...neviem ci som sa zrozumitelne vysomarila 😉

alebo porodis, v porodnici bude evidovane pod tvojim priezviskom a potom zajdete na matriku, kde mu ho zmenia na partnerove

cikyta
15. jún 2012

@habibi78 malo by priezvisko tvojho ex = otca 🙂

katuska54
15. jún 2012

@cikyta ja by som chcela este pred porodom svadbu,ale neviem ci to stihneme. koli nasim problemon s otehotnenim budem pn a pocas pn sa asi nemozeme zobrat 😒

zuzi0911
15. jún 2012

@korenbaba preco? napisala som len akoto citim. a sme dlho spolu na to aby o si myslela ze to tak nieje alebo nebude. aj ked vsetko sa moze stat ale to budem potom riesit teraz mi to vyhovuje. 🙂

katuska54
15. jún 2012

@habibi78 ja chcem aby malo priatelovo priezvisko. teda aj ja by som sa chcela volat uz jeho priezviskom,ale neviem ci stihneme svadbu este pred porodom 😒

cikyta
15. jún 2012

A ešte jedna dôležitá vec...
Keby som premýšlala nad tým, že " čo ked sa neskôr rozídeme" a preventívne dám dieťa svoje priezvisko, tak
NIKDY S TAKYM ČLOVEKOM DIEŤA NEBUDEM MAŤ 😉

habibi78
15. jún 2012

@katuska54 my sme sa brali az dva roky po porode 😉 takze malicka mala skor jeho priezvisko ako ja 😀

angua27
15. jún 2012

môj syn má tiež priezvisko po otcovi - teraz už mojom ex. vtedy sme plánovali svadbu, všetko nasvedčovalo tomu, že spolu zostarneme, takže nebolo čo riešiť. narodením dieťaťa sa však všetko zmenilo a rozišli sme sa. nevadí, život ide ďalej. malý má iné priezvisko ako ja, ale je to priezvisko jeho druhého rodiča, ktorý sa stará, vychováva,... prečo by som mu ho mala meniť? zmením mu ho na moje a čo ak sa ja raz vydám a prijmem priezvisko nového partnera? ku komu bude dieťa patriť? 😎
u lekára, v škôlke, na pasovom,... nikde som problém nemala. v pôrodnici ma raz oslovili synovým priezviskom, opravila som ich a išlo sa ďalej. nevysvetľujem, iba opravím a ľudia si to zapamätajú.
niektorý známi sa čudujú, prečo som malému priezvisko nezmenila, ex mi povedal, že on by súhlas dal, ak by som chcela. ale naozaj tam nevidím dôvod. ak bude syn chcieť mať iné priezvisko, nech sa rozhodne sám, keď už bude mať na to rozum. 😉

vroni
15. jún 2012

Moje dieta ma priezvisko po otcovi, lebo sa mi to tak pacilo, brala som to ako take verejne priznanie sa k dietatu (z jeho strany) a akesi vyjadrenie ucty (z mojej strany). Svadbu sme rozhodne neplanovali (aj ked nakoniec predsa len bude) ale spolocnu buducnost ano, nevidela som dovod branit sa tradicii, ktora ma nijako nerusila. Okrem toho som myslela na slova klasika, ze matka dietata je vzdy jasna, len otca treba deklarovat 😀 😀 😀 Lekar ma oslovuje chlapovym priezviskom, no a? Oslovuje cezo mna vlastne moje dieta, je mi uplne fuk, ci mi povie pani xy alebo vila nadherna. V skole maju za priezviskom mojho dietata v zatvorke moje priezvisko, nikomu to netrha zily. Rovnako este nikoho netrapili pasy s roznymi priezviskami. Skor vo mne vzdy heglo, ked niekto oslovil chlapa mojim priezviskom (on ani uchom nekyvol a neopravoval). A dost mi padla sanka, ked bez mihnutia oka akceptoval, ze aj po svadbe si necham svoje priezvisko. Takze ma pan doktor bude nespravne oslovovat nadalej 😀 😀 😀 . A este mame doma pubertaka (chlapovho), ktory ma priezvisko po matke, to uz byva vesele, ked niekam ide so mnou - to uz sa obcas pytaju, v akom sme vztahu 🤐

titkovamiriam
15. jún 2012

@katuska54 vobec sa za prizvisko nenervuj,aj ked nic nevybavis pred porodom-ja som priezvisko davala az na matrike pri vydani rodneho listu 😉 tak by par dní dietatko malo priezvisko po tebe 😉

mimilubo
15. jún 2012

ja osobne to mám tak,že čakáme s priateľom bábo,automaticky sa bude volať po ňom,pretože by som mu nespravila to,že sa bude volať po mne,neviem,je na to hrdý a teší sa na malinkú,tak prečo mu robiť zle??v budúcnosti si ma chce vziať 🙂 samozrejme,ak ma požiada o ruku,poviem jednoznačné aaano,lebo viem čo chcem a nemám 15rokov,že za rok si nájdem iného,teda obaja vieme čo chceme. Ale ja som inak toho názoru,že ak sa dvaja ľúbia,nepotrebujú k tomu papier,prečo??možno mám z detstva poučenie,kedže moji rodičia sa na staré kolená rozvádzali po 30rokoch,lebo otec si našiel frajerku. Ale samozrejme, ak viem,že budúcnosť s otcom dieťaťa nebude,alebo iný dovod,tak jednoznačne dať priezvisko po mamine,asi by som nezniesla aby mala malinká meno po ,,otcovi,, ktorý sa ani o nu nezaújma a pod. Ale v podstate je to každého vec 😀 a čakám,že v porodnici ma budú volať podla malinkej,ale nebude mi to robiť probléme,jednoducho sa zasmejem 🙂 a nič....

korenbaba
autor
15. jún 2012

@katuska54
v prvom rade treba na matriek priznat otcovstov a s tým suvisí aj suhlas s priezviskom, aým kolkvek. aj keby uznal dietatko a ty si mu dala svoje musle by s tým suhlasit. Bez vášho prehlásenia o uznani otcovstva nemože byt zapísaný do rodného listu. ako čaosm zistujem všade je to inde. niekde na tom trvaju pred porodom, niekde nevadí ak sa to vybauje po. Podla mne je lepšie mat veci poriešné pred porodom, a rod. list potom može vyzvidhnut ja tatko.

zmrzlinka
15. jún 2012

my sme toto mali poriesene uz na zaciatku vztahu....ak by som neplanovane otehotnela,tak by sa dieta volalo po mne.....vedeli o tom aj jeho rodicia a netvarili sa na to 😀 .Ale kedze mimi cakame tri roky po svadbe nie je co riesit 🙂

janka_pn
15. jún 2012

moje dieta ma priezvisko po mne. ked som otehotnela, myslela som, ze mi jej otec aspon snubny prsten daruje, ze ako gesto toho, ze sme "rodina" aj ked zatial bez papierov. ale kedze sa tak nestalo, tak som sa rozhodla, ze sa bude volat po mne. rozisli sme sa a teraz som rada, ze sa nevolame rozdielne.

gubcikova
15. jún 2012

moja dcérka mala priezvisko po mne,boli sme aj zasnúbený.ked mala dcérka rok a pol sme sa vzali a má priezvisko po otcovi a ja mám aj svoje aj jeho.takže keby sme sa nevzali stále má priezvisko po mne a aj náš druhý syn

mandragora22
15. jún 2012

@cikyta ale ved to je v poriadku, ja som tym vobec nechcela naznacit, ze v tvojom vztahu nieco zlyha. ja som tym chcela napisat, ze ja som mala vyse 5-rocny vztah, ked prislo dieta a tiez bolo v podstate este vsetko nadherne, ale akosi sa to pokazilo, nejdem to tu rozoberat. tiez som pocas tehotenstva nemala ani potuchy, ze sa to pokazi. boze moj, sestra ma tri deti a jej muzovi zacalo sibat, ked ich najmladsi mal 2 roky a najstarsia takmer 7 rokov, mohla ona tusit, ze mu zacne sibat? nikdy nehovor nikdy, tuto pravdivu vetu ja osobne mam osvojenu uz niekolko rokov, skoda len, ze som si ju neopakovala na matrike 😀 😀 😀 😀

emkab
15. jún 2012

@kveta sorry, nezvyknem reagovat mimo temy, ale svojim prispevkom si teda zabila... "Otcovo priezvisko je jeden zo sposobov ako otca namotavat na rodinny zivot a babo.." 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 Ak by som zvykla ludi posudzovat podla par pismenok, kt. si precitam na nete, tak by som si povedala: Opat jedna, kt. si mysli, ze tym, ze dotiahne chlapa pred oltar, tak si zabezpeci stastny vztah az naveky....ale este ze tak nezvyknem ludi posudzovat 😉

emkab
15. jún 2012

@katuska54 ak chcete dat dietatku meno po otcovi a svadbu nestihnete kvoli pn, tak praktickejsie bude pri navsteve lekara vybavit tu matriku- pridete obaja s dokladmi a teta na matrike spise papier, kt. si zoberies do porodnice, inak by malo babo priezvisko po tebe...ale majte premyslene aj krstne mena pre dievcatko aj chlapceka, po nas chceli aj toto, asi je to standard postup teda 🙂

vierkasteffi
15. jún 2012

ja som dala malemu priezvisko po tatinovi, planujeme v buducnosti svadbu tak nech už je aspon on na poriadku že mu nemusime meniť papiere
a ked chodím k lekarke aj tak ma oslovuju priezviskom po malom 😉 a mne to vobec nevadí
@korenbaba

poisonblu
15. jún 2012

ja to tiez nejak nechapem, urcite sa mi viac paci, ked ma dieta meno po matke, kedze ona s nim chodi po lekaroch, do skolky, do skoly...teda aspon vacsinou to tak je....moj bratranec nie je zenaty a ma dcerku s partnerkou...dieta sa vola po nom a zili spolu len 2 roky, teraz su rozideni a to dieta ma priezvisko ine ako jej matka

mandragora22
15. jún 2012

@katuska54 ahoj, papiere mozete vybavovat aj po porode, akurat je to mierne komplikovanejsie, mam pocit, ze potom by ste museli vsetci traja aj s babom na matriku a tam to spisat. ak budes mat pokojne a spave babatko, v pohode. ak vreskuna, tak mate problem 😀 ale tym som chcela to povedat, ze ak este nie si rozhodnuta, nevadi. vsetko sa da vybavit aj po porode. nic sa nedeje, priezvisko dietatu zmenia, ak tam zajdete a poziadate o to dodatocne 😉

zuzi0911
15. jún 2012

@katuska54 ak sa nestihnete vziat prides po porode s prietelom na matriku kde budes vybavovat rodny list.povies im ze chcete uznat otcvstvo a oni sa vas spytaju na akom priezvisku ste sa dohodli podpisete to obaja a domov odchadzate s rodlim listom kde je uznany otec aj male s jeho priezviskom.za par minut ste vybaveny