Priezvisko po svadbe

3. jún 2022

S priateľom dlhšie rozprávame o svadbe ... jediná vec ktorá ma od toho drží je priezvisko. Exmanžel mi neskutočne ublížil. Máme však spolu deti, ktoré majú jeho priezvisko. Po rozvode som si priezvisko nechala práve kvôli deťom. Viem že je to pre niekoho hlúposť, a niekto na mene nelipne. Ale mne prekážala predstava, že by sa volali inak ako ja.
Mám 5 rokov priateľa. O ruku ma požiadal už dávnejšie, ale čím ďalej tým viac rozprávame o svadbe. Jedine to meno ma brzdí. Neviem si predstaviť ani teraz, aby som sa volala inak ako moje deti. Neznášam to priezvisko, fakt z celej duše ho nenávidím. Ale vadilo by mi volať sa inak ako deti. Aby som im menila priezvisko neprichádza do úvahy, na to by ex nepristúpil nikdy v živote.
Naskytla sa teda možnosť aby som si nechala priezvisko a pridala len priezvisko budúceho manžela. Obávam sa len reakcie jeho rodiny.
Priateľ to chápe, vraví že je to síce čudné ale chápe moje pohnútky a že s tým nemá problém. Najradšej by som ho celé zmenila. Nebudem to tu rozpisovať, situácia je komplikovanejšia. Rozvod bol búrlivý, ex robil prieky, chcel mi deti zobrať ... proste peklo. Fakt neznášam to meno.
Ale je vo mne blok, kvôli tým deťom.

simsalabim
3. jún 2022

Kolegyna si nechala priezvisko po byvalom, prave kvoli detom,+ nove priezvisko. Nazor inych ti moze byt ukradnuty.

panelacikova
3. jún 2022

tak ak to chápe priateľ, viac nerieš. nechaj si pôvodné, jeho pridaj a hotovo....
ešte je tu vec, že aj s ním možno budeš mať dieťa, ako ho pomenujete? len čisto po otcovi potom asi, že? v každom prípade kašlite na rodinu, s nimi žiť nebudete. a je to "len" priezvisko, záleží na tom, ako budete žiť 🙂

panelacikova
3. jún 2022

ale mimochodom, deti by si zvykli, v súčasnosti to nie je nič neobvyklé. ja som sa volala úplne inak ako dcéra (mala som ju v nemanželskom partnerstve). potom sme sa rozišli a ja som sa neskôr vydala. čiže moje priezvisko je vlastne úplne nové. a opäť odlišné od dcéry 🙂

autor
3. jún 2022

@panelacikova áno viem, že si deti zvyknú. Vôbec nejde o ne, ale o mňa, mne by to vadilo. Deti neplánujeme, priateľ tiež nechce, už sme sa o tom niekoľko krát rozprávali. Človek mieni, pán Boh mení sa vraví, takže ak náhodou, tak by sa dieťa volalo len po manželovi, teda po ocinovi.

autor
3. jún 2022

@simsalabim Ďakujem 🙂

elenita
3. jún 2022

Ahoj, bola som v podobnej situacii, mam 2 priezviska 😉 po exmanzelovi aj sucasnom manzelovi. Prave kvoli detom z 1.manzelstva.

topanocka15
3. jún 2022

Prečo si ho nedáš zmeniť aj deťom? Ale to by Ti ex musel dať podpis a ak by nechcel,tak to ide cez súd. Aj môj syn mal priezvisko po ex,ale zmenila som ho na moje. A ak sa aj vydám,tak nechám si aj svoje priezvisko a aj po manželovi.😉 Ja som taká,že pre mňa to nebolo iba priezvisko.

cacianka
3. jún 2022

Nikto iný nemá čo riešiť moje tvoje naše priezvisko, iba ty a manžel. Ak deti vyrastú, že to prekonas, kľudne si ho zmeniš, vypustiš to staré. To môžeš terajšiemu partnerovi sľúbiť s úprimnou vážnosťou, a vyzdvihni jeho pochopenie.
Na reči iných kašli, neplatia tvoje účty, nechovaju tvoje deti.

topanocka15
3. jún 2022

A verím Ti,že sa Ti hnusí to priezvisko

monkasponka
3. jún 2022

Ja mam od narodenia syna ine priezvisko. Resp. dostal ho po otcovi s ktorym som sa po roku od jeho narodenia rozišla. Ja jedine ľutujem že som dovolila aby dostal priezvisko po otcovi.Teraz sa idem vydavat , čiže stale budem mat ine priezvisko 😀, ale vobec ma to netankuje.Je to len neprakticke pri uradoch a lekaroch kde ma volali priezviskom syna a ja som šla z koże vyskočit 😁. Ale zas do konca života straviš pri mužovi, nie pri deťoch. Ak maš dcery tak tie sa vydaju ...
Pre mna je celkom česť mať priezvisko po mužovi ktoreho milujem...

hipuska
3. jún 2022

Ja mám tiež priezvisko po ex, kvôli deťom. Dala by som si dvoje. Neviem, aké staré sú deti ale meniť im priezvisko bio otca tiež nie je riešenie a už vôbec nie súdne. Je to stále ich otec aj keď nie už tvoj manžel. To sú dve veci. Takže, mne príde najsprávnejšie nechať si dve priezviská.

martinkatinka
3. jún 2022

Uz tu bola podobna diskusia. Urob ako chces.
Ale kebyze nechcem jeho oriezvisko, tak si ho neberiem, ostali by sme zit ako sme.

asia83
3. jún 2022

Mne by bolo šumafuk že by mali deti iné priezvisko než ja. Ja som ja a deti sú deti. Chcem mať priezvisko muža, ku ktorému patrím, najprv je to otec, potom aktuálny manžel. Už úplne odveci je zo päť priezvisiek za menom. 🙄🤦‍♀️

zuzinka888
3. jún 2022

Tiez by som to riesila ako baby 2 priezviska a dnes je to cool.

darkswan
6. jún 2022

tak ja neviem, mne je cudne si nechat priezvisko niekoho, kto mi skutocne ublizil, ja som si nenechala...a k novemu partnerovi je to troska neempaticke tiez nechat si meno ex a pridat ako druhe jeho...ale to je zas len moj nazor🙂

autor
6. jún 2022

@topanocka15 S tým by ex nesúhlasil čo si....

autor
6. jún 2022

@darkswan Tak áno ale niekedy matka dá do popredia niečo iné, ako nenávisť. Mám šťastie že môj partner je chápavý, veľmi chápavý. 🙂

darkswan
6. jún 2022

tak o nenavisti alebo davania do popredia to nie je...u mna to bol o postoji a hraniciach...uprimne nevidim ziaden problem ze dieta ma ine priezvisko, to z mojej skusenosti riesia dospeli, deti nie...prave matky maju skor problem utat to puto