Priezvisko po svadbe

96sofia96
21. júl 2023

Ahojte, ako je to s priezviskami po svadbe v prípade ak:
- chcela by som si nechať aj svoje priezvisko čiže moje by bolo v znení - krstné meno + manželove priezvisko (bez ová) + moje rodné priezvisko
Ale!!!
Čo ak by si partner chcel zobrať moje priezvisko? V akom tvare by to priezvisko bolo?
- v akom tvare by mali priezviská naše deti?

Mohli by sme mať všetci priezviská v tvare: manželove + moje za slobodna? (Vrátane detí)

Veľká dilema pre mňa. 😁 som v tom stratená. Zatiaľ len nad tým uvažujem, ale chcem vedieť všetky možnosti, ako sa to dá.

Ďakujem za vaše rady a skúsenosti.

lucylaw
21. júl 2023

@96sofia96 Deti nemôžu mať 2 priezviská,môžu mať iba jedno..

eleanor2510
21. júl 2023

@96sofia96 Pokial viem, deti mozu mat iba jedno priezvisko

syslik81
21. júl 2023

bud to si nechat ty svoje a on svoje a deti podla dohody ..alebo si manzel vezme tvoje ... pripade ty jeho ... ak si nechas aj svoje aj manzelove deti by mali mat po nom ...

96sofia96
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
96sofia96
autor
21. júl 2023

Ďakujem, a teda ako je to s partnerovým priezviskom? Môže mať aj moje aj jeho po svadbe? Dá sa to nejak na matrike vybaviť? Aby boli v rovnakom poradí ako moje.

tosomja
21. júl 2023

@96sofia96 napíš na príslušnú matriku, opýtaj sa. Oni najlepšie vedia. 🙂

vroni
21. júl 2023

@96sofia96, nemôže. Jednému z vás, jedno ktorému, zostane LEN JEDNO priezvisko, druhý môže mať dve. Deti len jedno, spoločne. Scenár ja si vezmem mužove a muž moje sa zo zákona a neda

aiana24
22. júl 2023

@96sofia96 dá, poznám taký pár.

Ešte ke možnosť použiť spojovník: priezvisko1-priezvisko2

Môj osobný názor: nekomplikovať to, jedno manželovo priezvisko nechať. Aby aj deti nemali potom kilometrové zápisy mien.

letfenixa
22. júl 2023

@96sofia96 Podľa aktuálneho zákona sa môžu budúci mladomanželia rozhodnúť pre jedno spoločné priezvisko, ktorým sa stane priezvisko jedného z nich. Ďalšou možnosťou je spoločné priezvisko, ale jeden z manželov si ponechá zároveň ako druhé v poradí svoje doterajšie priezvisko.

vroni
22. júl 2023

@aiana24, na Slovensku nedá. Čiže môže byť len u manželov, kde aspoň jeden z nich nie je slovak a brali sa mimo sk. Alebo mal jeden z nich to dvojité priezvisko už pred tým.

aiana24
22. júl 2023

@vroni no nie nemal. Neviem ako to pravne spravili ale su obaja Slovaci a maju priezviska obe po svadbe.

vroni
22. júl 2023

@aiana24, právne je to vylúčené. Teoreticky si mohli dat zmeniť priezvisko na dvojité s pomlckou, ale to je skôr teória.