Problémy s nájomným obecným bytom po vysťahovaní.

gabrielapatrik
6. jan 2020

Dobrý deň prajem, rada by som sa poradila pripadne poprosila o pomoc, radu, skúsenosť.
Moja štvorčlenna rodina, sme 5 rokov žili v nájomnom obecnom byte, o ktorý sme sa starali, opravovali, menili batérie, spravili stropy, bodové svetlá, stierky, keď fukalo, zabezpečili opravu, keď neodtekala voda opravili, keď sa opotrebovalo niečo, vymenili.... Všetko v našej réžii bez zaťažovania úradu či "bytového" brali sme to tak, že v ňom žijeme a tak sa aj staráme. V skratke sme v ňom žili, tak sa chovali akoby bol náš vlastný.
Odišli sme do vlastného, byt odovzdali čistý, nový nájomníci byť prebrali, všetko super a o päť dní to začalo. Nový nájomníci ma bombardovali sms, čo všetko je zle, špinavé, a zničené, a úplne som dodnes nepochopila o čo išlo. Raz tečie umývadlo.... Čo vôbec netieklo, raz, že na radiátory je škrabanec co do dnešného dňa odprisaham, že o žiadnom neviem a podobne. Stále kolobeh, úhrada, Top služby bytové, nájomníci. Sms telefonáty, dokola, až som mala žalúdočné problémy a stále niečo. Pri odchode z bytu som ich ešte upozornila, nech si všetko. Pozrú, aby sa nestalo, že potom bude nejaký. Problém. Preberá i aj novú zmluvu podpísali.
Najnovšie chhcu vymeniť podlahu, lebo je tam škrabanec, asi 20 m2 áno je tam škrabanec žili sme tam 5 rokov malé deti, užívanie, podlaha najlacnejšia no a stalo sa to, navrhla som zapísať do preberacieho a alikvotmu čiastku ztrhnut. Odmietajú stále to nechápem. Nevrátili. Mi 3 mesiace zababezbeku 1300 eur a ja už chcem mať pokoj už som rezignovala nech si strhnu koľko chchu. Kamarátka mi teraz povedala, že oni prebrali byť špinavý poniceny, a bohužiaľ. Teraz mi to logicky nejde pochopiť, keď predávam auto taktiež som nedala nový lak novému majiteľovi.... A podobne....
Mate niekto skúsenosti? Ďakujem

antori
6. jan 2020

@gabrielapatrik ved musel byt pri tom spravca...ktory medzi vami spisal,prezrel,prebral a odovzdal byt

gabrielapatrik
autor
6. jan 2020

@antori áno toto všetko prebehlo korektne

antori
6. jan 2020

@gabrielapatrik to je riadny postup pri vystahovani sa z najmu obecneho bytu, to ze ste tam vrazali je nedomyslene.....ja som vzdy napisala na spravcu ziadost a prisli opravit,vymenit,prip.preplatili ked som daco kupila a zdokladovala..terajsi najomca nema co vas obtazovat...to si ma riesit s najomcom..obcou alebo bytovym spravcom

antori
6. jan 2020

@gabrielapatrik tak sa obratte na obec,az vas neobtazuju s tym...ved aj oni su snad ludia a pochopia,ze s tym nic nemate uz

danielinaa
6. jan 2020

U nas sa napr. o obecne nik nestara, takze ked preberes byt po niekom, kto ho znicil, mas smolu. Musis si dat do poriadku sam.

antori
6. jan 2020

@antori joj a ku tej podlahe...ved nech si vymenia..drbovia..ved to je vsetko amortizacia..co su drbli uz naozaj...to je absolutne vylucene aby ti nevratili zabezpeku

mogaa
6. jan 2020

@gabrielapatrik ale veď oni si ten byt nekupovali, ten byt je nájomný.....vy ste tam boli len nájomníci a v preberacom protokole je v akom stave prevzali byt...ja by som sa s nimi ani nebavila....veď ide o nájomný byt, to znamená že vy nie ste povinný nanovo vymalovať alebo meniť podlahy...a keďže sa tam 5rokov bývalo tak nič nebude ani ako nové....chcú z vás len vytrieskať prachy alebo aby ste im zafinancovali prerábku podľa ich predstáv...odvolaj sa na preb.protokol v akom stave ste byt odovzdali a ostatné nech si riešia s majiteľom - teda obcou....

danielinaa
6. jan 2020

A zablokuj si ich aby ti nemohli vypisovat, pripadne si zmen cislo.

danielinaa
6. jan 2020

Okrem toho su nas prerabky ako vymena podlahy a pidobne v obecnych bytoch zakazane.

mogaa
6. jan 2020

@gabrielapatrik ale bo samilej pani spýtaj či si myslí že ak preberie po niekom 20ročný byt že bude stále v nepoškodenom stave ako nový....byt prevzali v stave v akom bol - nič zaň neplatili ak sa im to nepáči nech ho vrátia, čakajú naň ďalší 10-ti uchádzači - takto im to aj povedz a nič im neplať ani zo zábezpeky vám nič nemôžu stiahnuť...vôbec nerieš takéto hovadiny, pre teba sa to skončilo odovzdávacím protokolom v ktorom neboli žiadne závady.....ani sa s nimi nebav, kludne ich telefonáty ignoruj - treba si to vyjasniť že ty si im byt nepredával - je obecný, čiže ty si odovzdávanie riešil s obcou a aj oni preberanie bytu s obcou - tak nech si všetko riešia s obcou....byt nie je tvoj ale obecný - tak im to natvrdo vytmav a ostatné telefonáty ignoruj

majamat
6. jan 2020

my sme byvali v 2i obecnom byte. zili sme tam par rokov, co to sa opotrevilo,a le je to bezne opotrebenie. povedzme si pravdu, tie byty su aj vcelku odflaknute. uz v novom nam museli nieo poprerabat, ci opravit, resp. dorobit, co nebolo dokoncene. a teda my sme tam velke zmeny nerobili, akurat sme mali svoje zaluzie ( v byte ziadne neboli ), prrobili sme si nejake police a v kuchyni pult. dalsi najomnici z toho nic nechceli,t aks me to museli odmontovat. diery boli trochu problem, ze sme ich mali zasadrovat, ale dohodli sme sa tak, ze si ich zasadruju sami. chyba bola v novych najomnikoch, lebo nas stale s niecim tahali za nos. nie a nie sa vyjadrit, co budu chciet nechyt, co nie. samozrejme nei uplne zadarmo. a teda takto sme nakoniec byt odovzdali a spravca ho prebral a stym sme skoncili. dalej nas uz neriesili. ak by bol nejaky problem, spravca ma pri preberani an to upozornit a vyriesit to. ak to prebral, znamena to, ze to bolo OK. a teda nastahovali sme sa do 3i bytu hned oproti a tam tiez diery, ktore nikto neriesil. co je teda zaujimave. ale nebol dovod s tym nieco robit. dalej v byte boli odtoky ana umyvadlacha vani skarede. aj spinave ( ani ja som pred stahovanim uz tolko neupratovala ) a aj znicene. co ale zrejme bolo uz od zaciatku, lebo predchazajucich najomnikov som poznala a su to vzdelani a slusni ludia a byt poperabali a vzdy mal cisto. takze neverim, ze by to poskodili. v detskej bol na zemi na linoleu nejaky flak, tak nam nechali koberec. dlazba v kupelni ma dost znicene sparovanie a miestami to tam uplne chyba a hoci som to nahlasovala, nikto to doteraz neriesil. baterie uz koroduju. su to smejdy, ktore nic nevydrzia. a teda prerabky v byte a to co nam tu nechali sme si zaplatili navyse. inak nikto nikdy neriesil ziadne poplatky za opotrebenie. to by snad malo byt zahrnute v najme. vsak mne ten byt nepatri a preto platim niekomu najom a ma sa o byt aj starat, samozrejme tym myslim len bezne opotrebenie. je jasne, ze byt nemoze byt v rovnakom stave, ako pred par rokmi.

momusik
6. jan 2020

Zablokovat ich,nereagovat a ziadne peniaze im nedaj

rooskoliv
7. jan 2020

Ak som pochopil, ty sa nadalej voci obci tvaris, ze byvas v obecnom byte a prenajimas ho dalej ako keby bol tvoj? pochopil som to spravne?

Lebo ak by ho prenajimala obec, teba by to vobec nemuselo trapit....

gabrielapatrik
autor
7. jan 2020

@rooskoliv ja ho neprenajomam samozrejme, odovzdala som obci. Obec je na strane nových nájomníkov, chcú peniaze za novú podlahu.

gabrielapatrik
autor
7. jan 2020

@majamat obec trvá na výmene podlahy

gabrielapatrik
autor
7. jan 2020

@mogaa obec trvá na výmene podlahy

gabrielapatrik
autor
7. jan 2020

@antori múdro ste spravili, vidíte ja som nechcela obťažovať

mogaa
7. jan 2020

@gabrielapatrik tak zrejme je tam ten škrabanec väčší a viditeľný...v tom prípade kúpte najlacnejšiu variantu a vymeňte...dokumentáciu v akom stave bol byt pri odovzdávaní máte? ide o to či je ten škrabanec viditeľný alebo vychádzajú len z tvrdenia nového nájomníka ...v podstate ak je odovzdávací protokol podpísaný obcou bez závad, tak povinný nie ste ....ale ak chcete mať pokoj, kúpte tú najlacnejšiu variantu podlahy a vymeňte to, ideálne ak sa podarí zohnať rovnakú a stačí vymeniť ten poškriabaný kúsok...niekto byt musel preberať, takže ak to tam nebolo uvedené ako závada, tak je to tvrdenie proti tvrdeniu lebo ten škrabanec tam mohol urobiť aj nový nájomník....treba si to vydiskutovať s povereným pracovníkom z obce - o aký škrabanec ide(či je naozaj viditeľný až tak že treba podlahu vymeniť, že máte od nich potrdený odovzdávací protokol bez závad, určite by so to žiadala od nich písomne aby to nebolo že nový nájomca sa pozná s pracovníkom z obce čo to má na starosti(najlepšie jednať s starostom) a v prípade že to naozaj treba vymeniť kúpte najlacnejšiu variantu a dajte to nejakému známemu vymeniť....

mogaa
7. jan 2020

@gabrielapatrik a novým nájomníkom žiadne peniaze ak chcú peniaze ok ale za najlacnejšiu variantu....ale s tými novými by som sa ani nebavila vy ste mali vzťah o obcou....čiže ak to inak nepôjde, kúpte najlacnejšiu podlahu a nejakému známemu to dajte vymeniť, ale novým nájomcom nedávajte žiadne peniaze....jednak by to mohli poprieť, keďže doklad o kúpe podlahy budú mať ano a jednak si vyberú z tých drahších variant kedže to platí niekto iný a nie oni...

babalenka
7. jan 2020

Neriešila by som už nič s nimi.Prebrali byť podpísali a smola pre nich.Nereagovat na správy.Ked to bolo také okate tak vás mali volať že sa poďte pozrieť čo je vo veci a nie vám vypisovať

mogaa
7. jan 2020

@babalenka ale ten škrabanec tam musí byť nejaký veľký a viditeľný keď obec trvá na výmene podlahy....ak nemajú dokumentáciu v akom stave odovzdávali byt tak je to tvrdenie proti tvrdeniu....ale cyhbu urobila aj samotná obec - v odovzdávacom protokole mali uviesť ako že tam je viditeľne doškriabaná podlaha.....ja by som to riešila so starostom, či je naozaj potrebná výmena a ak ano kontakt kde kupovali danú podlahu a vymeniť len tú poškodenú časť....určite sa do tých nájomných bytov dávali tie lacnejšie varianty a kto chcel mohol si dokúpiť drahšiu...ale ten nový nie je sprostý - vyberie si drahšiu verziu a ešte aj podľa seba😉 no už len z princípu ak by som mala meniť tú podlahu, tak vyberiem najlacnejšiu a škaredú😀

evita2222
7. jan 2020

S novými nájomcami nemáte čo riešiť, byt prevzali od obce nech s nimi komunikujú. Ako je možné, že správca pri preberaní bytu nevidel ten škrabanec. Je to problém správcu, že nepreberal dôsledne byt. Určite by som obec informovala o tom, že ak nevrátia zábezpeke budem to riešiť súdnou cestou. Určite ste v práve, keďže v preberacom protokole nie je uvedené žiadne poškodenie. Aj noví nájomcovia si mohli sami zničiť podlahu pri sťahovaní.

majamat
7. jan 2020

@gabrielapatrik vsak to prebrali. a to je tózaj taka zla ta podlaha?

gabrielapatrik
autor
13. jan 2020
miriam1983
17. jan 2020

@gabrielapatrik ja som odovzdavala nedavno,ked preberali museli ste vy aj druha strana podpisat v akom stave a ci prebera alebobo nie a niekto z obce musel byt svedok. Ak by bolo nievo znicene a chceli to opravit,muselo by to but v preberacom protokole zapisane s tym,ze tolko a tolko bude strhnute zo zabezpeky a vtedy bude vratena. Dalej novi najomcovia by nrmali mat na vas ziaden kontakt,ak ste im ho dali vy,tak ich zablokujte ak obec,tak porusila vase sukromie,to si bemozu dovolit. Napiste list na mesto,ze byt prebrali a teeaz hladaju chyby a podobne,nech to mate ba papiery s tym,ze sa budete stazovat hocikde,pokym vam nevratia to,co vam patri.