Rodičovský a príspevok na bývanie

zdenus35
27. sep 2016

Ahojte,prosím Vás pekne nevie mi niekto poradit ak ma niekto s tymto skusenost budem mať narok na prispevok na byvanie ak budem na rodičovskom?Dakujem pekne

bleblu
28. sep 2016

Nárok na príspevok na bývanie má občan v hmotnej núdzi alebo niektorá z fyzických osôb, ktorá sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzuje, ak:

je vlastníkom bytu, vlastníkom rodinného domu, nájomcom bytu alebo nájomcom rodinného domu alebo nájomcom obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie,
vlastník bytu, nájomca bytu alebo vlastník rodinného domu, nájomca rodinného domu uhrádza náklady spojené s bývaním a predloží doklad o zaplatení týchto nákladov za predchádzajúcich šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov alebo preukáže uznanie dlhu a dohodu o splátkach v prípade, že má nedoplatky spojené s úhradou nákladov spojených s bývaním,
ak je poberateľom starobného dôchodku - platí aj vtedy, ak ide o poberateľa inej dôchodkovej dávky alebo sociálneho dôchodku, ktorý dovŕšil 62 rokov veku,
má v byte, resp. rodinnom dome právo doživotného užívania.

zdenus35
autor
28. sep 2016

@bleblu toto som si prečitala aj ja na nete,ale ja chcem vediet či budem mat nárok ak budem na rodičovskom

bleblu
28. sep 2016

No ak splnas podmienky ano ak mas vlastne byvanie a platis si ho a nie si slobodna matka

bleblu
28. sep 2016

No ak splnas podmienky ano ak mas vlastne byvanie a platis si ho a si slobodna matka

bleblu
28. sep 2016

Oprava si slobodna matka

zdenus35
autor
28. sep 2016

@bleblu tak splnam všetky podmienky,od tohto mesiaca som spoluvlastnikom domu z otcom,ako mi mama zomrela,a budem slobodna matka

draik
28. sep 2016

Ak otec Vášho dieťaťa je uvedený v RL, tak pre posúdenie hmotnej núdze musíte mať určené výživné.

zdenus35
autor
29. sep 2016

@draik ano otec bude uvedeny v rodnom liste,tak asi tym padom ten prispevok zanika,a ak by som ho neuviedla ,tak by mi vznikol narok prosim Vas?

bleblu
29. sep 2016

@zdenus35 Myslim ze v tom pripade ano, ale myslim ze poberat vyzivne je lepsie ako prispevok na byvanie, vyzivovaciu povinnost ma rodic do 25. roku dietata (pri urc. zakonnych podmienkach) a pripsevok ti zanikne hned ako zacnes pracovat, tak neviem

zdenus35
autor
29. sep 2016

@bleblu to určite ano,ale ved potom sa chceme zobrat neskor aj tak to je za jedno

bleblu
29. sep 2016

@zdenus35 ale pri ziadosti sa posudzuju aj osoby spolocne byvajuce s tebou a najomne za byvanie musim vylucne platit ty to znamena ze ked byvas u rodicov najomne platis len ty a nesmies byt v omeskani so ziadnom platbou a nesmies byt neplaticom

zdenus35
autor
29. sep 2016

@bleblu no byvame spolu z otcom a s tym platime najomne spolu on je dochodca,mamina zomrela tento rok preto som ja namiesto nej spojumajitel domu

zdenus35
autor
29. sep 2016

@bleblu neplatiči sme nikdy neboli mame svoj dom a platime si vzdy načas elektrinu a plyn nič ine

bleblu
29. sep 2016

@zdenus35 no to mi je luto ze ti mamina zomrela, ale bude sa posudzovat i prijem tvojho otca a a ked ty si ziadatel musis vylucne platiti najomne sama, mozno by bolo schodnejsie aby bol ziadatelom tvoj otec

zdenus35
autor
29. sep 2016

@bleblu aj nam je to luto velmi :(
on pobera predčasny starobny plus vdovecky a on narok na prispevok na byvanie nema až sa mi zda že po 62roku zivota,ale asi ani ja nebudem mat narok,kedze on ma dochodok vyše 300eur

bleblu
29. sep 2016

@zdenus35 tak v tom pripade sa obavam, ze nie

bleblu
29. sep 2016

@zdenus35 ale posudzuje sa to dost komplikovane, ved poziadat mozes a uvidis, ale asi az ked sa narodi babo ci?

zdenus35
autor
29. sep 2016

@bleblu dakuem velmi pekne aj som si myslela

zdenus35
autor
29. sep 2016

@bleblu nie mohla by som si aj teraz podat len ešte nemam vyplateneho znalca a notara a nemam papiere :(

bleblu
29. sep 2016

@zdenus35 Drzim palce a zelam vela zdravie tebe aj babatku, drz sa

zdenus35
autor
29. sep 2016

@bleblu Dakujem velmi pekne 🙂

vsecret
10. nov 2016

A neviete ako to je ked som msjitelkou bytu s priatelom sme v jednej domacnosti no je nezamestnsny. Mam narok?