S manželom a s deťmi si chceme zmeniť priezvisko

patriciamirko
21. feb 2021

Dobrý večer, prosím vás poraďte mi je možné si len tak zmeniť priezvisko? To naše sa nám vôbec nepáči a rozhodli sme sa že pokiaľ to bude možné tak si ho zmeníme, nemáte stým niekto skúsenosť ? Ďakujem

nina255
21. feb 2021

@patriciamirko ano da sa to za poplatok, ale meni sa vam tym aj rodny list tym padom...

patriciamirko
autor
21. feb 2021

@nina255 ďakujem pekne za odpoveď

aurorastone
21. feb 2021

treba na to dôvod a obkecat to ze prečo , okrem toho ze sa platí za to, tak to nemusia schváliť, pokiaľ by to vaše bolo nejaké hanlivé tak je väčšia sanca

nina255
21. feb 2021

@aurorastone niesom si ista, ci ta suvislost ak to priezvisko je nejak hanlive atd nema len s tym ze vtedy sa mozno za to neplati ? Lebo poznam osobne cloveka co si tak menil priezvisko a nebolo vobec hanlive ani nic,uplne obycajne, len si zmenila na ine a v pohode,len to dost stalo

sissy27
21. feb 2021

@aurorastone netreba to nijak zvlášť obkecať a nemusí byť priezvisko ani hanlivé, normálne za poplatok bez problémov zmenia.
@patriciamirko

aurorastone
21. feb 2021

@sissy27 tak to je mega, asi to bol starsi článok, lebo som tiež o tom uvažovala davnejsie

@patriciamirko daj potom vedieť ci to prebehlo bez byrokracie zbytočnej 🙂

aurorastone
21. feb 2021

@sissy27 a ešte, to som nikde nenapísala že musi byť hanlivé, čítaj ešte raz... iba som napísala ze ak by bolo nejake hanlive...

h2
21. feb 2021

@patriciamirko Škoda, že Vás to nenapadlo pred svadbou, mohli ste si za spoločné priezvisko zvoliť Tvoje dievčenské, bolo by to bez poplatkov a bez problémov.
Ale to už je teraz jedno, áno, zmeniť sa dá aj bez udania dôvodu, za poplatok.

aurorastone
21. feb 2021

@sissy27 co potom znamená to "odôvodnenie žiadosti" prosím ta?
https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/...

h2
21. feb 2021

@aurorastone Tam by malo úplne stačiť, že sa im priezvisko nepáči.

diusqa761
21. feb 2021

Ja len otázku pomimo...keď si zmeníte všetci priezvisko tak dobre, budú nové rodné listy, občianske, vodičské atď atď ale čo napr. diplom z VŠ??? Tam budete mať obaja staré mená niečo také pochybujem že vám vydajú nové. Ako by ste sa potom preukazovali po zmene priezviska keby ste hľadali novú prácu napr? Ako by ste im dokázali že to je vlastne váš diplom keby ste mali nové rodné listy, občianske , iné meno... A na diplomoch by ste mali staré údaje , staré mená... Čo ja viem... Možno hlúpa otázka len ma to napadlo. Nemyslím to v zlom 🤔

sissy27
21. feb 2021

@aurorastone nič špeciálne, proste napíšeš svoj dôvod, prečo si chceš zmeniť priezvisko, napríklad “už sa tak nechcem volať” 😃 poznám osobne 3 ľudí, ktorí si zmenili priezvisko, lebo sa im nepáčilo, hoci nebolo nijak hanlivé alebo zvláštne.

h2
21. feb 2021

@aurorastone
@sissy27 Ja si myslím, že na ten dôvod sa pýtajú práve kvôli tomu, aby vedeli posúdiť, či je nárok na odpustenie poplatku.

sissy27
21. feb 2021

@h2 možno, ale teda tí čo ja poznám, si to normálne zaplatili a neriešili. Zas to nie je nejaká závratná suma.

suzitok
21. feb 2021

Poznam tiez viacerých, nikde nebol problém so zmenou

skarli
21. feb 2021

Jeden môj kamarát si menil priezvisko z matkinej strany na ocove a mal 12 rokov, zmenilo sa mu to v rodnom a teraz keď je starší ma to aj na občianskom

haley7897
22. feb 2021

@diusqa761 dostaneš rozhodnutie o zmene mena, to by malo stačiť doložiť na preukázanie, že diplom patrí tebe

martyzpp
22. feb 2021

@diusqa761 vies, teoreticky aj ked sa vydas, tak sa ti zmeni priezvisko a na diplomoch budes mat ine nez v novom OP 🤷‍♀️.

patriciamirko
autor
22. feb 2021

Dakujem vám za rady, určite do toho pôjdeme dúfam že to stihneme do septembra keďže manžel ma dosť časovo náročnú prácu 🙂

weronika171717
22. feb 2021

@patriciamirko chcete odist so Slovenska?

patriciamirko
autor
22. feb 2021

@weronika171717 nie 🙂

lenkakravcova
22. feb 2021

@diusqa761 diplom z vs sa dá v pohode vydať nový. 🙂 stojí to od 5-10€ podľa skoly.

pallacinka
22. feb 2021

@patriciamirko My sme si pred par romi menili priezvisko, chceli sme odstranit makcen. Poplatok bol 100 Eur na celu rodinu, riesili sme to na okresnom urade. Vypisala som papiere a potom o cca. dva-tri tyzdne sa mi ozvali, ze si mozem prist po potvrdenie. Nasledne nove rodne listy, obcianske, karticky poistenca, listy vlastnictva, atd.

tanickalab
22. feb 2021

Ak je za tento úkon poplatok, tak podľa mňa ani nebudú skúmať, prečo ho chcete zmeniť. Možno záleží od toho na akú pracovníčku tam natrafíte

miriam11
22. feb 2021

@patriciamirko priezvisko nieje možné zmeniť len tak, musíš mat padny dôvod - hanlivo pôsobiace, sikanujuce, smiešne, spôsobujúce problémy kvôli - dokázané súdom....

h2
22. feb 2021

@miriam11 Si si tým naozaj istá? Veď už tu viaceré písali, že poznajú niekoľkých ľudí, čo si priezvisko zmenili a nebol s tým problém. A Ty teraz napíšeš toto? Ak máš pádny dôvod, napríklad tie, čo si písala, zmenia Ti ho bez poplatku. Ak si ho chceš zmeniť z iných dôvodov, je to spoplatnené, ale určite sa to dá.

stella14
22. feb 2021

@miriam11 nie je to pravda. Mám zmenené priezvisko za poplatok bez dovodov, ktore si spomenula.

luna11
22. feb 2021

@miriam11 zakon sa zmenil uz pred niekolkymi rokmi. Toto platilo v minulosti.

diusqa761
22. feb 2021

@martyzpp
@haley7897 áno ale nemení sa ti rodný list. Ďakujem baby , zlaté ste len to ma zo zvedavosti zaujímalo ☺️

haley7897
22. feb 2021

@diusqa761 zmení sa ti aj rl. Nezmenia ti len tvoje údaje na existujucom rl dieťaťa (ak máš)