Schizofrénia a nárok na invalidný dôchodok

appletree
29. apr 2021

Ahojte, mozno mi tu bude vediet niekto poradit. Brat ma schyzofreniu, nie je schopny pracovat a od doktora (psychiatra, ktoreho pravidelne navstevuje) ma na papieri odporucanie na plnu invaliditu. Avsak na posudku zo socialnej poistovne mu plny invalidny nechcu uznat iba 60 %. Neviete ake su moznosti co mozme robit aby to prehodnotili? Dakujem.

ivkazba
29. apr 2021

Môže požiadať o prehodnotenie žiadosti o ID. Ale toto nie je diagnóza, kde musí byť výlučne plná invalidita. Že jeho lekár odporúča plnú invaliditu je irelevantné.

luckalukas_1
29. apr 2021

tak sa odvolaj ..je to vazna, nevyliecitelna choroba .. liekmi sa len potlacaju priznaky, ale neliecia ich, a s takou diagnozou sa ozaj neda pracovat normalne medzi ludmi.. patri mu cely dochodok, so vsetkym.co k tomu patri

appletree
autor
29. apr 2021

no on naozaj nie je schopny pracovat, kto pozna tuto chorobu, vie. mal pracu pred par rokmi z kazdej bol po case prepusteny plus 2x hospitalizovany...potrebujeme na odvolanie od lekara papier o zhorseni stavu na podanie odvolania? lebo stav je stabilny ako predtym ked sme ziadali prvy krat. pre brata je stresujuce uz len byt na tom hodnoteni zo socialky.

mogaa
29. apr 2021

@appletree 100% sa schvaluje málokedy.....treba si pozrieť percentuálnu mieru poklesu zárobkovej činnosti pri danej diagnoze...ani pri onkodiagnozach sa nedáva automaticky 100%....

luckalukas_1
29. apr 2021

@mogaa cely dochodol je od 75%, nie od 100

karpina
30. apr 2021

Plný invalidný je na 71%

kim2028
15. jún 2021

Nezávidím sám schizofréniu, ale mňa posudzujú nad 70%, lebo okrem svojej choroby nie som veľmi šikovný a nevidia žiadnu perspektívu uplatnenia. Nie som schopný pracovať ani manuálne, lebo nemám šikovné ruky. Mám aj parkinsonov syndróm. Skúsili ste vyhľadať aj psychológa? Ten by mohol tiež urobiť nejaké testy a tak. Ja si dávam vždy pred komisiou si robiť aj psychologický posudok a vďaka nálezom som mal to už 2x nad 70%... Druhýkrát som bol posudzovaný v neprítomnosti...